Што треба да знаете за угостителската опрема

ШТО Е УГОСТИТЕЛСКА ОПРЕМА Под угостителска опрема се подразбира целокупниот инвентар (крупни и ситни предмети), кои на било кој начин, директно или индиректно, гостите ги користат додека престојуваат во угостителскиот објект. СИТНА УГОСТИТЕЛСКА ОПРЕМА Ситаната опрема во угостителскиот објек ја сочинуваат: приборот за јадење, чашите, тенџерињата, тавите, штипките и се останато што служи за приготвување и сервирање на храна и пијалоци. Што се однесува до ситната угостителска опрема, посебно треба да се внимава истата да може лесно да ја надополните во случај кога ќе се скрши, загуби или амортизира. Под лесно надополнување на опремата се подразбира да можете секогаш да ја набавите производ од од истиот производител, во иста форма, состав и квалитет. Ова посебно е важно за чашите, приборот за јадење како и помошните садови (сосиери, тацни и сл). Имено, многу непријатна ситација e ако одберете прибор кој во иднина нема да можете соодветно да го надополните, па ќе сервирате прибор од различни колекции. Впечатокот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас за настанот што се случи на 19-ти овој месец во населбата Аеродром. Предметот е оформен во ...
сите 187 | | | веќе видена

Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интересите на државата, граѓаните и иднината од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Невистините што ...
сите 155 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 188 | | | веќе видена

Дали луѓето кои ја нападнаа телевизиската екипа во Маврово и го спречија новинарот да го снима имотот на Петре Шилегов се членови на СДСМ и блиски луѓе на ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што треба да знаете за угостителската опрема

Од:
До кого (е-маил):
Порака: