Што треба да знаете за угостителската опрема

ШТО Е УГОСТИТЕЛСКА ОПРЕМА Под угостителска опрема се подразбира целокупниот инвентар (крупни и ситни предмети), кои на било кој начин, директно или индиректно, гостите ги користат додека престојуваат во угостителскиот објект. СИТНА УГОСТИТЕЛСКА ОПРЕМА Ситаната опрема во угостителскиот објек ја сочинуваат: приборот за јадење, чашите, тенџерињата, тавите, штипките и се останато што служи за приготвување и сервирање на храна и пијалоци. Што се однесува до ситната угостителска опрема, посебно треба да се внимава истата да може лесно да ја надополните во случај кога ќе се скрши, загуби или амортизира. Под лесно надополнување на опремата се подразбира да можете секогаш да ја набавите производ од од истиот производител, во иста форма, состав и квалитет. Ова посебно е важно за чашите, приборот за јадење како и помошните садови (сосиери, тацни и сл). Имено, многу непријатна ситација e ако одберете прибор кој во иднина нема да можете соодветно да го надополните, па ќе сервирате прибор од различни колекции. Впечатокот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што треба да знаете за угостителската опрема

Од:
До кого (е-маил):
Порака: