Груевски: Влада избрана надвор од владеење на правото е диктатура, плод на затруено дрво


21 копии

Во демократско општество владеењето на мнозинството доколку не се заснова врз начелото на владеење на правото, всушност преставува и се нарекува „Диктатура“. Ниедна демократска влада во светот несмее да биде избрана со кршење на начелото на владеење на правото. Тоа во старт претставува диктатура, напиша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на својот Фејсбук профил. -Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието со брутално кршење на Уставот, законот и Деловникот на Собранието. Се што во иднина би се донело со негово учевство, потпис или било каква активност, ќе биде плод на затруено дрво, ќе биде плод на диктаторски акт за назначување на Претседател на Собрание, потенцира тој. Многу диктаторски влади, додава Груевски, биле признати од демократски системи, од една или друга причина. -Тоа нема да ја смени сликата. Ниту пак дека имале мнозинство, за кое немаше ниту запис, броење, стенограм и слично, за противзаконскиот и противуставен акт.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ предизвика различни одгласи во јавноста со својата објава дека за демократија не е доволно владеењето на мнозинството, туку е потребно и владеење на правото. Груевски го напиша тоа по повод изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието, чин што, според толкувањата што тој ги презентираше, бил спротивен на Уставот, законите и на деловникот на законодавниот дом. Како што посочи Груевски, во демократско општество ако владеењето на мнозинството не се заснова врз начелото на владеење на правото, тоа претставува диктатура. Додека дел од јавноста изрази согласност со ставот на Груевски, друг дел даваше оцена дека додека тој бил премиер мнозинството постојано носело закони токму по мера на тоа мнозинство. Претходно, и претседавачот со собраниската конститутивна седница и доскорашен спикер Трајко Вељаноски, во телевизиско интервју, изјави дека не е добро ако одлуките се донесуваат само со надгласување и дека е потребна дебата.Ова воопшто не е првпат политички лидери да се жалат на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Само диктатори се опираат до последно за да се симнат од тронот и да се согласат да заминат во опозиција. За тоа има премногу јасни показатели за целата домашна и меѓународна просветлена јавност Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски преку својот ФБ профил и веб страната на неговата партија, вчера го испорача следниот став што го oценуваме за спин: Спин: Во демократско општество владеењето на мнозинството доколку не се заснова врз начелото на владеење на правото, всушност преставува и се нарекува „Диктатура“. Ниедна демократска влада во светот не смее да биде избрана со кршење на начелото на владеење на правото. Тоа во старт претставува диктатура. Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието со брутално кршење на Уставот, законот и Деловникот на Собранието. Се што во иднина би се донело со негово учество, потпис или било каква активност, ќе биде плод на затруено дрво, ќе биде плод на диктаторски акт за назначување на Претседател на Собрание. Многу диктаторски влади биле признати од ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на Фејсбук се пожали дека назначувањето на Талат Џафери за претседател на Собранието било диктаторски чин и вели дека од разни причини, многу диктаторски влади биле признати од демократски системи. Во објавата на социјалната мрежа, поранешниот премиер напиша и дека „во демократско општество владеењето на мнозинството доколку не се заснова врз начелото на владеење на правото, всушност преставува и се нарекува ‘Диктатура’“, додавајќи дека „ниедна демократска влада во светот не смее да биде избрана со кршење на начелото на владеење на правото. Тоа во старт претставува диктатура“
| | веќе видена | слични
2 копии

Ниедна демократска влада во светот не смее да биде избрана со кршење на начелото на владеење на правото. Тоа во старт претставува диктатура, напиша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на Фејсбук. Во демократско општество владеењето на мнозинството доколку не се заснова врз начелото на владеење на правото, всушност претставува и се нарекува „Диктатура“. Ниедна демократска влада во светот не смее да биде избрана со кршење на начелото на владеење на правото. Тоа во старт претставува диктатура, напиша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на својот Фејсбук профил. - Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието со брутално кршење на Уставот, законот и Деловникот на Собранието. Се што во иднина би се донело со негово учевство, потпис или било каква активност, ќе биде плод на затруено дрво, ќе биде плод на диктаторски акт за назначување на Претседател на Собрание, вели Груевски. Многу диктаторски влади, додава Груевски, биле признати од демократски системи, од една или ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, се огласи за последниот развој на настаните. Тој вели дека ниту една демократска влада во светот не смее да биде избрана со кршење на начелото на владеењето на правото, бидејќи тоа претставува диктатура. „Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието со брутално кршење на Уставот, законот и деловникот на Собранието. Сѐ што во иднина би се донело со негово учевство, потпис или било каква активност, ќе биде плод на затруено дрво, ќе биде плод на диктаторски акт за назначување на претседател на Собрание. Многу диктаторски влади биле признати од демократски системи, од една или друга причина. Тоа нема да ја смени сликата. Ниту пак дека имале мнозинство, за кое немаше ниту запис, броење, стенограм и слично, за противзаконскиот и противуставен акт“- смета Груевски.
| | веќе видена | слични

Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието со брутално кршење на Уставот, законот и на деловникот на Собранието и сè што во иднина би се донело со негово учество, потпис ќе биде плод на диктаторски акт за назначување претседател на Собранието, напиша денеска на „Фејсбук“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „Во демократско општество, владеењето на мнозинството доколку не се заснова врз начелото на владеење на правото, всушност, преставува и се нарекува „диктатура“. Ниедна демократска влада во светот не смее да биде избрана со кршење на начелото на владеење на правото. Тоа на самиот почеток претставува диктатура. Многу диктаторски влади биле признати од демократски системи, од една или друга причина. Тоа нема да ја смени сликата. Ниту, пак, дека имале мнозинство, за кое немаше ниту запис, броење, стенограм и слично, за противзаконскиот и противуставен акт“, напиша Груевски на својот фејсбук-профил.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, преку Фејсбук се обрати за официјалното преземање на кабинетот на претседателот на Собранието од страна на Талат Џафери. Еве што напиша тој: Во демократско општество владеењето на мнозинството доколку не се заснова врз начелото на владеење на правото, всушност преставува и се нарекува „Диктатура“. Ниедна демократска влада во светот несмее да биде избрана со кршење на начелото на владеење на правото. Тоа во старт претставува диктатура. Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието со брутално кршење на Уставот, законот и Деловникот на Собранието. Се што во иднина би се донело со негово учевство, потпис или било каква активност, ќе биде плод на затруено дрво, ќе биде плод на диктаторски акт за назначување на Претседател на Собрание. Многу диктаторски влади биле признати од демократски системи, од една или друга причина. Тоа нема да ја смени сликата. Ниту пак дека имале мнозинство, за кое немаше ниту запис, броење, стенограм и слично, за ...
| | веќе видена | слични

-Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието со брутално кршење на Уставот, законот и Деловникот на Собранието. Се што во иднина би се донело со негово учевство, потпис или било каква активност, ќе биде плод на затруено дрво, ќе биде плод на диктаторски акт за назначување на Претседател на Собрание, потенцира тој. Многу диктаторски влади, додава Груевски, биле признати од демократски системи, од една или друга причина. -Тоа нема да ја смени сликата. Ниту пак дека имале мнозинство, за кое немаше ниту запис, броење, стенограм и слично, за противзаконскиот и противуставен акт.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Влада избрана надвор од владеење на правото е диктатура, плод на затруено дрво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: