Трансбалкан од Гевгелија се спаси од стечај

Предлогот за отворање на стечајна постапка над имотот на должникот Автотранспортно друштво АД Трансбалкан Гевгелија, се констатира за повлечен, а со тоа постапката по предметот се запира, извести Централниот регистар на Македонија. Оваа одлука Основниот суд во Велес ја донел на 12 јануари годинава. Во Основниот суд во Велес на 17 декември минатата година се поведе предстечајна постапка над Автотранспортно друштво АД Трансбалкан од Гевгелија.За привремен стечаен управник беше именуван Драги Димовски од Струмица. Финансискиот извештај за работењето на компанијата во првте три квартали годинава, објавен на Македонска берза покажува дека е реализирана загуба од 8,2 милиони денари што е зголемување на загубата, во однос на минатата година кога компанијата имаше добивка од 4,4 милиони денари.
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е штетен и ќе предизвика далекусежни последици по Република Македонија. Дополнителен проблем е што законот е донесен на начинот на кој ...
сите 377 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трансбалкан од Гевгелија се спаси од стечај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: