ХИТ И ВО АМЕРИКА: Македонската химна ечеше на најгледаната американска телевизија „Фокс њуз“ (ВИДЕО)


За да им се покаже на гледачите што е Македонија и каде се наоѓа, беше пуштена македонската химна, а нашето знаме се вееше во крупен кадар. Телевизијата „Фокс њуз“ е блиска до републиканците, а воедно е и една од најгледаните во САД Стиховите од македонската химна беа шлагот на политичката емисија што вчеравечер ја водеше познатиот аналитичар на телевизијата „Фокс њуз“ во САД , Такер Карлсон . Дел од неговата политичко-дебатна емисија, која е меѓу најгледаните во САД, беше посветена на изјавите на Хилари Клинтон која деновиве и јавно обвини дека хакери од Македонија со лажни интернет страници биле виновни за неуспехот на нејзината претседателска кампања. Клинтон ги изгуби изборите за претседател на САД, а на чело на земјата застана Доналд Трамп. За време на кампањата се појавија неколку интернет страници кои продуцираа лажни вести, а со кои се оцрнуваше работењето на Хилари . Сепак, во политичкото шоу Карлсон се исмеваше со тврдењата на Хилари дека токму велешките студенти и средношколци биле причина за ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека е 100% подготвен да зборува под заклетва за неговите разговори со поранешниот шеф на федералната разузнавачка агенција, ФБИ, Џејмс Коми. Оваа изјава на Трамп доаѓа откако Коми нагласи дека претседателот на САД ја побарал неговата лојалност за време на истрагата за наводната руска вмешаност во американските избори. Обвинение кое Трамп го демантира. -Нема никакви опструкции ниту нелегална соработка, тоа се изговори на демократите за тоа што ги изгубија изборите. Џејмс Коми потврди многу од тоа што имав кажано, но дел од неговите изјави не се точни, изјави Трамп. Во меѓувреме американскиот конгрес побара аудио записи од разговорите меѓу Трамп и Коми за да ја утврди веродостојноста на обвинението на поранешниот шеф на ФБИ дека Трамп го отпуштил заради истрагата за наводното руско мешање. Коми беше назначен од поранешниот претседател на САД, Барак Обама и му остануваа уште 6 ипол години од мандатот. Трамп го отпушти во февруари поради како што кажа погрешно водење ...
| | веќе видена | слични

Тој тврди дека  Коми не ја кажувал целата вистина – поранешниот директор на ФБИ  рече дека ги запишувал сите разговори со Трамп зашто бил фрапиран од она што го слушнал од американскиот претседател. Меѓу тие забелешки беше и цитатот од Трамп  дека се надева брзо да заврши истрагата за русите а поврзана со неговиот советник за безбедност Мајкл Флин. - Дали сте вие подготвени да сведочите за разговорите со Коми? - ,,100 проценти..под заклетва...Јас едвај го познавам човекот..Нема да му речам ја сакам твојата верност – Кој го прави тоа ? Кој би побарал лојалност од човек кој е под заклетва..Не , не сум го рекол тоа а не сум рекол ниту многу други работи вели Доналд Трамп претседател на САД. Според Коми, Белата Кука се обидела да ја девалвира работата на ФБИ, по што следуваше негова  смена  од челната позиција на агенција – сето ова беше доволно разузнавачкиот одбор на сенатот да отвори постапка која треба да утврди дали Трамп се обидел да ја попречи правдата. Американскиот претседател одби да одговори дали има ...
| | веќе видена | слични

На 8. ноември на Хилари Клинтон ѝ се урна светот. Се оствари сето она што за неа и за многу други беше несфатливо: претседателската кандидатка на демократите загуби на изборите, а нејзиниот конкурент Доналд Трамп победи. Клинтон по изборите молчеше цел ден, а потоа следуваше збогување со нејзиниот сон . „Резултатот мораме да го прифатиме и да гледаме кон иднината. Доналд Трамп ќе биде наш претседател. Му должиме искреност и му даваме шанса да ја води државата“. рече Клинтон, пишува Дојче Веле. Повторно „граѓанка, активист и дел од отпорот“ Сега Хилари Клинтон е приватно лице. Исчезна од јавноста. Само два дена по изборите можеше да се види во шума за време на прошетка со сопругот и кучето. Една фотографија на која со Хилари Клинтон се гледаат и една млада жена и нејзината ќерка стигна на насловните страници. Потоа- молк. Единствено уште кус поздрав за Денот на благодарноста и за Божиќ преку Твитер. За време на инаугурацијата на Доналд Трамп неподвижна седи на трибината. Ден подоцна милиони жени во рамки на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Комисијата за разузнавање во Претставничкиот дом на САД, која е задолжена за истрага во врска со руската вмешаност во американските претседателски избори, соопшти вчера дека испратила писмо до поранешниот шеф на ФБИ, Џејмс Коми, со кое ги побарале сите документи поврзани со разговори со претседателот Доналд Трамп. Републиканскиот конгресмен Мајк Конвеј и неговиот демократски колега Адам Шиф, исто така, истакнаа дека му пишале на правниот советник на Белата куќа, Дон Макган и го прашале дали постојат записи за разговорите меѓу Коми и Трамп. Доколку постојат, конгресмените побрале копија од материјалите да и биде доставена на Комисијата до 23 јуни. Трамп демантираше дека барал од Коми да ја прекине истрагата против поранешниот претседателски советник за национална безбедност Мајкл Флин, нагласувајќи дека е „100 проценти“ подготвен да ја каже под заклетва својата верзија за разговорите со Коми. Поранешниот шеф на ФБИ го обвини американскиот претседател дека го сменил од функцијата за да ја спречи истрагата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екс директорот на ФБИ Џејмс Коми кој беше отпуштен од Доналд Трамп ќе треба да и ги достави на Комисијата за разузнавање на американскиот Сенат белешките кои ги правел по секоја средба или разговор со претседателот на САД. Проблематично е што ФБИ е независна истражна институција која не треба да има политички влијанија, а Трамп од Коми изрично барал лојалност за што тој не се обврзал. Потоа во еден разговор во Белата куќа Трамп индиректно рекол дека се надева дека Коми ќе направи да престане истрага против неговиот советник за безбедност Мајкл Флин кој се сомничи дека соработувал со руски државни служби. Ваквиот притисок критичарите на Трамп го оценуваат како попречување на правдата. Коми сведочеше на отворена седница на Комисијата за разузнавање на американскиот Сенат, а сите доверливи и класифицирани информации од типот дали Трамп имал заговор со руските служби, дали се води истрага за него додека бил во Русија каде наводно има сомнежи дека бил сниман со проститутки па уценуван и дали неговите советници се ...
| | веќе видена | слични

По претседателските избори во САД, Хилари Клинтон во најголем дел се повлече од јавноста. Но сега оваа демократка се враќа. Основа нова политичка организација и сака да му го отежне животот на Доналд Трамп. На 8. ноември на Хилари Клинтон ѝ се урна светот. Се оствари сето она што за неа и за многу други беше несфатливо: претседателската кандидатка на демократите загуби на изборите, а нејзиниот конкурент Доналд Трамп победи. Клинтон по изборите молчеше цел ден, а потоа следуваше збогување со нејзиниот сон . „Резултатот мораме да го прифатиме и да гледаме кон иднината. Доналд Трамп ќе биде наш претседател. Му должиме искреност и му даваме шанса да ја води државата“. рече Клинтон. Повторно „граѓанка, активист и дел од отпорот“ Сега Хилари Клинтон е приватно лице. Исчезна од јавноста. Само два дена по изборите можеше да се види во шума за време на прошетка со сопругот и кучето. Една фотографија на која со Хилари Клинтон се гледаат и една млада жена и нејзината ќерка стигна на насловните страници. Потоа- молк. ...
| | веќе видена | слични

Коми го обвинил Трамп дека се обидел да ја блокира истрагата против неговиот поранешен советник за национална безбедност Мајкл Флин, како и дека Белата куќа го оцрнила заедно со FBI обидувајќи се да објасни зашто е сменет. Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот ги демантираше наводите дека од поранешниот директор на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, барал да престане да го истражува неговиот поранешен советник за национална безбедност Мајкл Флин за наводните врски со Русија и рече дека е „стопроцентно“ подготвен под заклетва да ја изнесе и својата верзија на случајот. Привично во петокот на Twitter американскиот претседател Доналд Трамп се огласи и го обвини Џејмс Коми за лаги, ден откако поранешниот директор на FBI пред комитетот на Сенатот за своите состаноци со Трамп. На прес-конференцијата по средбата со романскиот претседател Клаус Иоханис, американскиот претседател одговараше на новинарските прашања за случајот Коми. Запрашан дали би бил подготвен да сведочи за своите разговори ...
| | веќе видена | слични

Републиканскиот конгресмен Мајк Конвеј и неговиот демократски колега Адам Шиф, исто така, истакнаа дека му пишале на правниот советник на Белата куќа, Дон Макган и го прашале дали постојат записи за разговорите меѓу Коми и Трамп. Доколку постојат, конгресмените побрале копија од материјалите да и биде доставена на Комисијата до 23 јуни. Трамп демантираше дека барал од Коми да ја прекине истрагата против поранешниот претседателски советник за национална безбедност Мајкл Флин, нагласувајќи дека е „100 проценти“ подготвен да ја каже под заклетва својата верзија за разговорите со Коми. Поранешниот шеф на ФБИ го обвини американскиот претседател дека го сменил од функцијата за да ја спречи истрагата за руската вмешаност во изборите во САД минатата година, а потоа излажал околу причините за отказот. Трамп одби да потврди дали постојат записи од негови разговори со Коми, но истакна дека наскоро ќе има што да каже по тоа прашање, додавајќи дека новинарите ќе бидат разочарани од одговорот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп ги демантираше наводите дека од поранешниот директор на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, барал да престане да го истражува неговиот поранешен советник за национална безбедност Мајкл Флин за наводните врски со Русија и рече дека е „стопроцентно“ подготвен под заклетва да ја изнесе и својата верзија на случајот. Привично во петокот на Twitter американскиот претседател Доналд Трамп се огласи и го обвини Џејмс Коми за лаги, ден откако поранешниот директор на FBI пред комитетот на Сенатот за своите состаноци со Трамп. На прес-конференцијата по средбата со романскиот претседател Клаус Иоханис, американскиот претседател одговараше на новинарските прашања за случајот Коми. Запрашан дали би бил подготвен да сведочи за своите разговори со Коми, Трап одовори „стопроцентно“. Коми го обвинил Трамп дека се обидел да ја блокира истрагата против неговиот поранешен советник за национална безбедност Мајкл Флин, како и дека Белата куќа го оцрнила заедно со FBI обидувајќи се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ХИТ И ВО АМЕРИКА: Македонската химна ечеше на најгледаната американска телевизија „Фокс њуз“ (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: