Дали се подготвува инвазија на Kатар?

Oдлуката на Саудиска Арабија да ги прекине сите врски со Kатар може да биде увертира за инвазија на малото кралство и запленување на неговото богатство, вели Али ал-Ахмед, основач и директор на Институтот за заливски работи за „Спутник“. - Предвидувам инвазија на Kатар. Добив извештаи за воени придвижувања на саудиската армија во близина на границата со Kатар - вели Ал-Ахмед, според кого Саудијците веќе се подготвуваат за такво сценарио. Ал-Ахмед предупреди дека целосна инвазија на Kатар може да се случи многу порано отколку што некој може да очекува. - Проверете ја фреквенцијата на нападите во Јемен. Kлучен знак ќе биде ако има прекин или големо намалување на бројот на саудиските воздушни напади против бунтовничките сили во Јемен. Тоа ќе значи дека Саудијците ги концентрираат своите сили за брз потег против Kатар - додаде Ал-Ахмед. Саудиска Арабија му постави вчера ултиматум на Kатар, заливското кралство кое од понеделникот се наоѓа под целосна воздушна копнена и морска блокада од соседите. Нема детали од ...
| | веќе видена | слични

Трамп не им наштетува само на своите противници, туку страда и угледот на оние кои се вбројуваат во негови пријатели и соработници. Оној кој му притекнува на помош, станува негов соучесник, смета Миодраг Шориќ. Од Трамп никој не може да побегне, сеедно дали е непријател или пријател. Во 2016. година, претседателскиот кандидат Трамп ги уништи изборните стратегии на искусните гувернери или сенатори и победи, иако беше политички новајлија. Трамп ги исмеваше своите ривали, им даваше потценувачки прекари, ја влечеше политичката култура на Америка сѐ подлабоко кон дното. Овојпат на претседателот му припомогна министерот за правда, Џеф Сешн, изложувајќи се на вкрстените прашања на сенаторите во врска со руското влијание врз американските претседателски избори или заднината на отпуштањето на поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми . Министерот Сешн не даде ни една информација која може да му наштети на Трамп. За време на сослушувањето, Сешн „страдаше“ од напади на заборавност или одбиваше да се изјасни во критични ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) Војните во Заливот и на Блискиот Исток, граѓанската војна во Сирија, борбите на Курдите во Ирак и Турција, изолацијата на Иран и блокадата на Катар – факти кои упатуваат дека Арапскиот Полуостров е геополитичко буре барут. Еве еден преглед на моменталната состојба: Сунити и Шиити Сунет, „традицијата на пророкот Мухамед“, е најголемиот верски правец во рамките на исламизмот. Неговите следбеници се нарекуваат сунити. Наспроти нив се шиитите, симпатизерите на верскиот правец шија, кој се повикува на Али ибн Аби Талиб, зет и роднина на Мухамед. Според легендата, првиот конфликт меѓу поддржувачите на Мухамед и Али, се случил веднаш по смртта на Пророкот; додека поддржувачите на Али сè уште се занимавале со погребот на пророкот, фракцијата на Мухамед го прогласи Абу Бакр за негов наследник. Сунитите и шиитите не само што негуваат поинакви толкувања на исламот, тие и во политичка смисла се постојани противници. Така и во првата Заливска војна од 1980 до 1988 година се бореа од една страна ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп в петок ќе отпатува во Мајами, Флорида, каде што ќе го претстави новиот акциски план за Kуба за кој се шпекулира дека вклучува заострување на некои ограничувања на лицата што патуваат и водат бизнис со Kуба, со што ефективно ќе ги поништи историските промени што ги воведе претходната администрација на Барак Обама и ќе го исполни предизборното ветување, пишува „Политико“. Обама пред три години ја прекина повеќедецениската економска и дипломатска бариера меѓу властите на Америка и Kуба кога во 2014 година стана првиот претседател по Kелвин Kулиџ кој стапнал на кубанска почва. Во јули 2015 година САД повторно ја отворија својата амбасада во Хавана. Минатиот декември, бргу пред Обама да ја напушти Белата куќа, САД прв пат се воздржаа од годишното гласање во ОН за укинување на ембаргото против Kуба. Сепак, односите меѓу Kуба и САД не беа целосно нормализирани со договорот на Обама - ембаргото и понатаму останува во сила и не може да биде укинато без одобрување од Kонгресот, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Неименуван американски претставник изјавил дека соработниците на Доналд Трамп, се при крајот на ревизијата на политиката кон Куба. Во наредните денови се очекува препораките да бидат испратени на тимот за национална безбедност и на претседателот. Американскиот претседател ќе отпатува во Мајами до крајот на неделата за да ја објави новата политика кон Куба, со која можеби ќе бидат влошени регулативите во областа на трговијата и патувањата, што ги „омекна“ неговиот претходник Барак Обама.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп планира да објави затегнување на политиката на Вашингтон кон Хавана до 16 јуни. Се очекува тоа да се случи во рамките на посета во Мајами. ТАСС наведува дека според неименуван претставник на администрацијата во Вашингтон, ” прават детален преглед на политиката кон Куба и во наредните денови ќе испратат препораки до шефот на државата. Можно е изјавата да биде подготвена за малку подоцна, ако на претседателот му треба повеќе време за конечна одлука. Претходно CNN објави дека намерата на Трамп да ја заостри политика кон Куба, веројатно не вклучува прекин на дипломатските односи со Хавана. Додаваат дека Трамп размислува за укинување на голем број одредби на неговиот претходник Барак Обама во однос на трговијата, финансиските односи и екскурзии до земјата. Говорејќи во јануари 2015 година, Обама го повика Конгресот да го укине целосно ембаргото против Куба. Во овој контекст тој потпиша серија декрети за ублажување на заедничката политика во областа на трговијата, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД Доналд Трамп следната недела ќе го посети Мајами каде најави дека ќе објави нова политика кон Куба, односно ќе ги зајакне рестиркциите кон оние кои патуваат кон островот, објави Политико. Ова беше предизборното ветување на Трамп дека ќе ги укине сите промени на бившиот претседател на САД Барак Обама во односите со Куба. Не се познати деталите за тоа што Трамп сака да направи, но се очекува неговата одлука да ги содржи ставовите што ги промовираат двајцата сенатори Марк Рубио и Мариа Диаз баларта кои се залагаат за ембарго и се оптворено против Кастро, пренесува порталот. Администрацијата на Обама го покрена процесот на нормализација на трговските и дипломатските односи со комунистичката влада на Куба во декември 2014 година. Во 2015 година отворена е амбасада на САД во Куба. Обама е првиот претседател на САД кој ја посети Куба за последните 90 години. Односите меѓу САД и Куба беа прекинати во 1961 година. Во Мајами живее бројна кубанска дијаспора.
| | веќе видена | слични

Претседателот Доналд Трамп има намера да објави затегнување на политиката на Вашингтон кон Хавана до 16 јуни. Претседателот Доналд Трамп има намера да објави затегнување на политиката на Вашингтон кон Хавана до 16 јуни. Се очекува тоа да се случи во рамките на посета во Мајами. ТАСС наведува дека според неименуван претставник на администрацијата во Вашингтон, ” прават детален преглед на политиката кон Куба и во наредните денови ќе испратат препораки до шефот на државата. Можно е изјавата да биде подготвено за малку подоцна, ако на претседателот му треба повеќе време за конечна одлука. Претходно американскиот радиодифузер CNN посочи дека намерата на Трамп да ја заостри политика кон Куба, веројатно не вклучува прекин на дипломатските односи со Хавана. Според каналот, лидерот на САД размислува за укинување на голем број одредби на неговиот претходник Барак Обама во однос на трговијата, финансиските односи и екскурзии до земјата. Говорејќи во јануари 2015 година, Обама го повика Конгресот да го укине целосно ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп разгорува опасен оган на Блискиот Исток, додека рускиот претседател, Владимир Путин не пропушта прилика да се загрее на него, претворајќи ја Русија во една од одлучувачките сили во регионот, пишува германски „Handelsblat". Авторот Матијас Бругман наведува дека новата американска администрација само ги јакне позициите на Путин. Весникот пишува дека сега политиката на Белата куќа многу се разликува од онаа на Барак Обама. Според него, Вашингтон сега е скаран со Европа, но и со арапските земји. Во меѓувреме ова му оди во полза на Путин. Се смета дека сега Русија има клучна позиција во глобалната хиерархија. Авторот пишува дека Трамп ги поделил и скарал арапските земји. Тој наведува дека Катар застанал на страната на Москва. Се укажува дека и Пекинг може да го промени својот став ако САД дефинитивно се откаже од Парискиот договор за климатски промени. Весникот пишува дека во една ваква ситуација, САД не може да се сврти против Русија кога им треба партнер во ...
| | веќе видена | слични

Се мириса на крвава муслиманска војна на Блискиот исток со Иран и Турција од една, и Саудиска Арабија од друга страна, која нема да биде сама. Веста за изненадната изолација на Катар ја засенил уште помалку очекуваниот терористички напад на ИСИС на иранскиот парламент. Прв пат се осудиле терористите да го нападнат Иран директно. Зошто и зошто сега? Дали некој се обидува да го дестабилизира регионот? Дали се подготвува војна? Светот застана - се чека одговор. И дошол, но не од Иран, туку од Турција, каде претседателот Ердоган одобрил закон за зголемување на воената соработка со Катар, вклучувајќи и праќање на турски војници во таа земја. Како што пишуваат некои медиумите, веќе се знае и бројката, 5.000 за почеток. Како е сето тоа поврзано? Па убаво, Катар е најголем светски извозник на гас, кој тој дериват го извезува директно во Иран и Турција, што значи дека изолацијата на Катар директно им штети на овие земји. Затоа и не чуди реакцијата на Анкара да ја поддржи Доха, па и воено, додека Техеран е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 319 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 131 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 231 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали се подготвува инвазија на Kатар?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: