СОЛИДАРНОСТ СО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Лидерите на Г-7 потпишаа Декларација за борба против тероризмот


Британската премиерка, Тереза Меј, на колегите присутни на средбата им се заблагодари за искажаната поддршка по терористичкиот чин во Манчестер Лидерите на членките на Групата седум индустриски најразвиени земји во светот
| | веќе видена | слични
3 копии

Повлекувањето на САД од Парискиот договор за климата е погрешно за иднината на децата и тажен момент за планетата, порачаа светските челници откако американскиот претседател Доналд Трамп во четвртокот во Белата куќа објави дека се повлекува од обврската за намалување на штетните гасови коишто го предизвикуваат ефектот на стаклената градина којшто во 2015 година освен САД го потишаа во 2015 година го потпишаа уште 194 земји. По повеќеседмично исчекување, Доналд Трамп го исполни своето предизборно ветување дадено во заштитата на американските работни места и најави дека „ја исполнува својата официјална должност, а тоа е заштитата на Америка и нејзините граѓани" и ги повлекува САД од Парискиот договор што во градината на Белата куќа беше проследено со аплауз. Трамп повтори дека „не сака што и да е да се испречи" пред неговите настојувања да ја зајакни економијата на најголемата светска слика и најави дека е подготвен да преговара за нов договор за климата. Одлуката на Трамп, за која вели дека е враќање на ...
| | веќе видена | слични

Илон Муск веќе не е советник на претседателот на САД Доналд Трамп. Во својата порака на Твитер, тој објави дека се откажува и од двете советнички позиции кои ги имаше како реакција на одлуката на Трамп да ја повлече земјата од мировен договор за климата. Вчера Муск најави дека ќе постапи така, ако земјата одбие да ги почитува обврските за намалување на штетните гасови. Tesla далеку не е единствената компанија која не е задоволна од оваа одлука. Гигантите Google, Apple, Microsoft, Facebook и Adobe излегоа со платени пораки на цела страница во највлијателните The New York Times, The Wall Street Journal и New York Post со барање до американскиот претседател да задржи учество во договорот. Трамп ги налути и светските лидери. Лидерите на Германија, Франција и Италија се обединија во единствена позиција по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја повлече земјата од потпишаниот договор за климата во 2015 година во Париз кој предвидува ограничување на штетните гасови. „Сметаме дека повиканата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Сопственикот на „Тесла“, милијардерот Илон Маск и директорот на „Волт Дизни“ Роберт Игер соопштиле дека ќе го напуштат советодавното тело на Белата куќа после одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп да се повлече од Парискиот договор. „Го напуштам претседателскиот совет. Климатската промена е вистинита. Напуштањето на договорот од Париз не е добро ни за Америка ни за светот“, наведе Маск на Твитер. Игер, извршниот директор на Дизни, напишал на Твитер дека “од принципиелни причини“ дава оставка од местото во советодавното тело на Белата куќа. И извршниот директор на компанијата “Џенерал електрик“ Џеф Имелт, кој не е во круговите на советници на Белата куќа, ја осуди одлуката на Доналд Трамп. „Разочаран сум од одлуката за Парискиот договор. Климатските промени се реални. Индустријата треба сега да ја преземе водечката улога и да не зависи од владата“ – се наведува во пораката на Имелт на Твитер. Трамп вчера објави дека САД се повлекува од Парискиот договор за климата и веднаш да се прекине “комплетната ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави вечерва дека жали за одлуката на претседателот Доналд Трамп, да ги повлече САД од договорот за климатските промени, но дека ќе продолжат напорите за “зачувување на нашата планета.” Според Трамп изјави Парискиот договор е лош за американските работници и администрацијата на неговиот претходник, Барак Обама, преговарала лошо.Тој притоа најави дека САД веднаш ќе го запре исполнувањето на сите необврзувачки елементи од договорот.Наедно најави дека ќе иницира нови преговори со кои сака да ја подобри позицијата на САД и да обезбеди услови што ќе бидат повеќе фер за земјата. Но, преку заедничка изјава Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и италијанскиот премиер Паоло Џентилони му порачаа нема да има повторни преговори за договорот. “Ние сметаме дека импулсот што беше создаден во Париз во декември 2015 година е незаменлив и затоа цврсто веруваме дека за договорот не може да се преговара одново, бидејќи тој е витален инструмент за нашата планета, за нашите ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во телефонскиот разговори што вчера го имале американскиот претседател Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел, Белата куќа ветила дека САД ќе бидат најчиста и најпријателски настроена држава на земјата, пишуваат германските медиуми кои цитираат соопштение на официјален Вашингтон.Во разговорот, што покрај со Меркел, Трамп ги имал и со лидерите на Франција, Канада и Велика Британија на кои тој лично им ја образложил одлуката за повлекување од „Парискиот договор за климатските промени“, на соговорниците им се заблагодарил за дебатата на ова прашање во првите месеци од неговиот мандат.Тој во телефонскиот разговор ги уверил дека неговата држава останува на патеката на соработка со трансатланската алијанса и напорите за заштита на човековата околина, пренесува дописникот на МИА од Берлин.Според соопштението на Белата куќа, лидерите се договориле да се продолжи дијалогот за животната средина и други прашања како што е предходно договорено.
| | веќе видена | слични

„Одлуката на претседателот на САД да се повлечат од договорот е за жалење и   сум многу воздржана кога го велам ова. На сите на кои им е важна иднината на нашата планета , им велам дека треба да продолжиме за да успееме за мајката земја,, рече Меркел. Одговорот до Трамп беше пречекан со аплауз – со слична реакција се огласи и францускиот претседател Оланд – тој, рече дека Трамп „Направил грешка на штета на интересите на неговата земја, неговиот народ и грешка за иднината на нашата планета“. -Вечерва ви кажувам одлучно, нема да отвориме нови преговори за помалку обврзувачки договор. Нема шанса, рече Макрон . Во меѓувреме повеќе градови во САД му откажаа послушност на Трамп. Градоначалникот на Њујорк повлекувањето од како што рече историскиот договор го нарече „опасност чија цел е срцето на Њујорк“. Неколку градови синоќа беа осветлени во зелена боја, во знак на поддршка на Договорот. „ За да ја исполнам мојата должност да ги заштитам САД и граѓаните, Америка ќе се повлече од парискиот климатски договор, но ќе ...
| | веќе видена | слични

Претставници на американските градови, држави и компании се подготвуваат да поднесат план во Обединетите нации (ОН), ветувајќи дека ќе ги исполнат целите на САД за емисии на стакленички гасови според климатскиот Париски договор, и покрај одлуката на претседателот на Трамп да се повлече од договорот. Неименуваната група – во која досега се 30 градоначалници, три гувернери, повеќе од 80 претседатели на универзитети и повеќе од 100 бизниси – е во преговори со Обединетите нации за да биде прифатен нејзиниот план заедно со придонесите за Парискиот климатски договор од другите земји. „Ќе сториме сѐ што би сторила Америка ако останеше во договорот”, рече Мајкл Блумберг, поранешниот градоначалник на Њујорк, кој ја координира иницијативата. Со двојно зголемување на нивните климатски активности, рече тој, градови, држави и корпорации може да го постигнат, или дури и да го надминат, залогот на администрацијата на поранешниот американски претседател Барак Обама за намалување на емисиите на Америка на стакленички ...
| | веќе видена | слични

Тој во телефонскиот разговор ги уверил дека неговата држава останува на патеката на соработка со трансатланската алијанса и напорите за заштита на човековата околина. Во телефонскиот разговори што вчера го имале американскиот претседател Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел, Белата куќа ветила дека САД ќе бидат најчиста и најпријателски настроена држава на земјата, пишуваат германските медиуми кои цитираат соопштение на официјален Вашингтон. Во разговорот, што покрај со Меркел, Трамп ги имал и со лидерите на Франција, Канада и Велика Британија на кои тој лично им ја образложил одлуката за повлекување од „Парискиот договор за климатските промени“, на соговорниците им се заблагодарил за дебатата на ова прашање во првите месеци од неговиот мандат. Тој во телефонскиот разговор ги уверил дека неговата држава останува на патеката на соработка со трансатланската алијанса и напорите за заштита на човековата околина, пренесува дописникот на МИА од Берлин. Според соопштението на Белата куќа, лидерите се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Светските лидери реагираа на одлуката на Доналд Трамп Соединетите американски држави да се повлечат од парискиот договор. Првите луѓе на Франција, Италија и Германија во заедничко соопштение го отфрлија барањето на Трамп за отпочнување на нови преговори и му порачаа дека парискиот договор е од суштинско значење за сите жители на планентата. Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика Американските научници и инжинери кои се разочарани од одлуката на Трамп дека можат својата работа слободно да ја продолжат во Париз. „Ја почитувам одлуката иако мислам дека е грешка како за САД така и за целата планета. Парискиот договор останува на сила и тој ќе биде имплементиран не само од Франција туку и од сите други нации. Без разлика кои сме и каде живееме сите ја делиме истата одговорност. Да ја направиме нашата планета повторно голема.“ – изјави макрон. Од Обединетите нации порачаа дека ваквата одлука претставува големо разочарување а од Европската унија изјавија дека ова е еден тажен ден за светот. Со осуда се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 250 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број ...
сите 62 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СОЛИДАРНОСТ СО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Лидерите на Г-7 потпишаа Декларација за борба против тероризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: