Ердоган: Не одам кон диктатура, може да умрам во кој било момент


7 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за Си-Ен-Ен изјави дека уставните реформи не значат премин на Турција кон диктатура, демантирајќи ги тврдењата дека тој нов систем е „скроен како за него“. – Тоа не е систем, кој му припаѓа на Тајип Ердоган. Јас сум смртно суштество, можам да умрам во кој било момент, рече турскиот претседател. Ердоган ги отфрли обвинувањата дека ги поддржал измените од желба да ја зајакне својата моќ, а не да го унапреди политичкиот систем во Турција. – Системот претставува промена, трансформација, демократска историја на Турција, рече Ердоган во интервјуто дадено вчера во претседателската палата во Анкара. Тоа, како што напомена Си-Ен-Ен, е првото интервју, кое Ердоган го дал по референдумот. – Навистина, промените се големи. Но тоа не значи дека постои диктатор. Таму каде што има диктатурата нема претседателски систем. А тоа што го видовте во неделата се нарекува демократија. Јас тоа го нарекувам волја на народот, рече тој. Ердоган наведе дека „инаку е фудбалер“ и дека со спортски ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп имаше „недипломатски коментар“ за амбасадорката на САД во ОН, Ники Хејли, во текот на работниот ручек со амбасадорите на земјите членки на Советот за безбедност на ОН. Трамп во еден момент ги прашал амбасадорите: „Дали ми се допаѓа Ники Хејли?“, по што следувал помалку шовинистички и навредлив коментар во стилот: „Таа лесно може да биде заменета доколку одговорот е негативен“, рекол Трамп, што предизвикало непријатна ситуација. Присутните коментарот го сфатиле како шега, така што амбасадорката Хејли и сите присутни само се насмеале. Сакајќи да ја релаксира ситуацијата, Трамп рекол дека нејзиното место е безбедно и ја пофалил американската амбасадорка во ОН дека фантастично ја извршува својата работа.
| | веќе видена | слични

Трамп ги прашал присутните амбасадори "дали им се допаѓа Хелји", велејќи дека "таа лесно може да биде заменета", доколку одговорот е негативен. За време на ручекот со амбасадорите на земјите членки на Советот за безбедност при ОН, американскиот претседател Доналд Трамп имал "недипломатски коментар" за амбасадорката на САД во ОН, Ники Хејли, што предизвикало малку непријатна ситуација. Trump: UN ambassador Haley "could easily be replaced" https://t.co/kxwp8NFEGs pic.twitter.com/fvYmRG82y0 — The Hill (@thehill) April 25, 2017 Трамп ги прашал присутните амбасадори "дали им се допаѓа Хелји", велејќи дека "таа лесно може да биде заменета", доколку одговорот е негативен. Коментарот на американскиот претседател, сепак, бил сфатен на шега, наведува AP , додавајќи дека Хејли и останатите насобрани заедно се насмеале на масата. Трамп набрзо ја уверил Хејли дека нејзиното работно место е безбедно. "Ветувам, нема да го направам тоа", рекол Трамп и ја пофалил амбасадорката дека врши "фантастична работа". Хејли, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Велика Британија го поздрави американските санкции против лицата поврзани со употребата на хемијско оружје во Сирија, наведувајќи дека санкциите се јасен сигнал „дека делата имаат последици“. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјавил дека Велика Британија ќе ги поддржи напорите да бидат санкционирани одговорните за хемиските напади и дека ќе инсистира на политичко решение на воената криза во Сирија. Изјавата на Џонсон следува по санкциите кои САД ги воведоа за 271 лице, вработени во Сирискиот научен и истражувачки центар, кој е одговорен за развивање на неконвенционално оружје. „Британија ги поддржува американските санкции против поединци кои се поврзани со нападот, со хемиско оружје во Сирија. Санкциите испраќаат силен сигнал дека делата имаат последици и дека целта е да им се покаже на другите дека не смееат да прават варварски дела“, рекол Џонсон.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп во видеоповикот до астронаутите на НАСА им рече дека не би сакал да пие човечка урина наместо вода, што е пракса во американските вселенски летала. Откако астронаутката Пеги Витсон му објасни на Трамп како се претвора човечкиот отпад во потрошен материјал, претседателот ѝ рече дека повеќе би сакал вселенските патници да ијат урина, а не тој. „Водата е толку драгоцен ресурс тука, што ја прочистуваме нашата урина и ја претвораме во питка вода“, му објасни Витсон. „Не е така лошо како што звучи.“ „Мило ми е“, ѝ одговори Трамп. „Подобро вие отколку јас.“ Трамп преку видеоповикот ѝ честиташе на Витсон за рекордот: најдолго време поминато во вселената за американски астронаут. Во разговорот учествуваа и астронаутите на НАСА Џек фишер и Кејт Рубинс, како и Иванка Трамп, ќерката на претседателот.
| | веќе видена | слични
3 копии

САД воведоа санкции за Сирија поради нападот на владини сили извршен со хемиско оружје врз цивили, објави секретарот за финансии Стивен Мјучин.- Санкциите се за 271 вработен во Сириски научен центар кои се одговорни за производство на неконвенционално оружје - изјави Мјучин.– Нема да толерираме од никого употреба на хемиско оружје - нагласи тој.Со тоа, двојно е зголемен бројот на лица и ентитети од Сирија кои се под санкции на САД.Санкциите се воведуваат по воениот напад во овој месец кој по наредба на американскиот претседател Трамп беше извршен врз воена сириска база од каде почнал нападот со хемиско оружје.
| | веќе видена | слични

Резултатите од турскиот референдум за уставните измени не се онакви на какви што се надеваше претседателот Реџеп Тајип Ердоган. Победата беше многу потесно извојувања од сечии очекувања, а турската опозиција упорно и гласно тврди дека станува збор за измама. Уставните реформи, со коишто Турција минува од парламентарен на претседателски систем на управување претходно минаа во парламентот, иако владејачката Партија на правото и развојот (AKP) не успеа да издејствува двотретинско мнозинство, а ги потпиша нејзиниот поранешен челник Ердоган. Со реформите ќе биде укината должноста премиер, а претседателот на државата истовремено ќе стане и шеф на извршната власт. Вкупно 18-те промени во реформи ќе му овозможат на турскиот претседател да именува и менува министри, да се кандидира уште двапати за шеф на државата и повторно да го преземе водството на партијата од којашто потекнува, што досега беше исклучени и во уставот и во статусите на партиите кои го даваа премиерот. Покрај тоа, се предвидува и зголемување на ...
| | веќе видена | слични

Администрацијата на Трамп вчера санкционираше 271 лице поврзани со сириската агенција одговорна за производство на неконвенционално оружје, во рамките на одговорот за наводното користење на хемиско оружје од страна на сирискиот претседател Башар Асад. Мета на санкциите се вработени во Центарот за научни студии и истражувања за кој САД тврди дека делумно овозможува користење на хемиско оружје. САД претходно го обвинија Асад за нападот во кој загинаа повеќе од 80 цивили во северен Идлиб што е под контрола на бунтовниците. „САД со оваа постапка праќаат силна порака: дека нема да толерираме користење на хемиско оружје од која било страна", рече вчера министерот за финансии пред новинарите во Белата куќа. Тој додаде дека ова е една од најголемите санкции во американската историја Како резултат на овие мерки, целиот движен и недвижен имот на санкционираните мора да биде блокиран, а на американските државјани им е забрането да соработуваат со нив.
| | веќе видена | слични
9 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе се сретне во Белата куќа со својот американски колега Доналд Трамп за време на претстојната посета на САД кон средината на следниот месец. Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин истакна дека Ердоган ќе отпатува во САД на покана од Трамп. Двајцата лидери ќе разговараат за Сирија, Ирак и евентуалната екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за неуспешниот државен удар во јули минатата година. Неодамна Ердоган изјави дека ќе се сретне со Трамп на 16 и 17 мај во Вашингтон, што ќе биде нивна прва средба откако Трамп во јануари ја презеде претседателската функција.
| | веќе видена | слични

Професорот по историја на Американскиот универзитет во Вашингтон, Ален Лихтман, точно го предвидел исходот на сите претседателски избори во САД од 1984-та до последните избори. Тој ја предвиде победата на Доналд Трамп на неодамнешните претседателски избори, а сега во својата најнова книга предвидува дека Доналд ќе биде отповикан во Конгресот. Во делото со наслов „Аргументи за отповикување“, Лихтман вели дека Републиканците потоа за шеф на Белата куќа ќе го изберат актуелниот потпретседател Мајк Пенс во кого што имаат најголема доверба. Професорот смета дека Трамп им се заканува на институциите и на традицијата на Америка и додава дека е јасно зошто републиканскиот Конгрес би можел да го отфрли Трамп. Според него, до отповикување би можело да дојде поради контактите на Трамп со руските власти и поради можното злоупотреување на власта. Тој во изјава за „Политико“ која што ја пренесува британски „Индепендент“ потсети дека државниот обвинител на САД, Џеф Сешнс неодамна изјави дека претседателот може да биде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на претстојната ноќ облачноста само накратко ќе се намали, сето ова ќе услови температурите позначително да опаднат па така до утре наутро истите ќе ...
сите 232 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 154 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 205 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 423 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ердоган: Не одам кон диктатура, може да умрам во кој било момент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: