ТРАМП ОБВИНИ: Злосторничка идеологија се шири крај бреговите на Катар


Американскиот претседател го обвини Катар за финансирање на тероризмот Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска го обвини Катар за финансирање на тероризмот на „многу високо ниво“ и ја повика земјата за престане со таквата пракса. - Ниту една цивилизирана земја не може да толерира такво насилство или да дозволи таква злосторничка идеологија да се шири крај нејзините брегови - изјави Трамп на заедничката прес-конференција со романскиот претседател Клаус Јоханис, по нивната средба во Белата куќа. Ваквата изјава на Трамп успеди откако претходно денеска американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, ги повика Саудиска Арабија и останатите земји од Персискиот Залив да ја ублажат блокадата кон Катар, нагласувајќи дека таа има хуманитарни последици и влијае врз борбата против џихадистичката група „Исламска држава“
| | веќе видена | слични

Додека Доналд Трамп ги обвинува за тероризам, Катарците тврдат дека продажбата на Ф-15 воените авиони се доказ за силната поддршка која што Доха ја има од Вашингтон. Катарски функционери порачаа дека продажбата на американските воени авиони Ф-15 на Катар во износ од 12 милијарди долари, е потврда за силната поддршка која што Доха ја има од официјален Вашингтон. Сето ова звучи прилично конфузно, со оглед на тоа што во екот на големата политичка криза на Заливот, американскиот претседател Доналд Трамп се огласи на својот профил на социјалната мрежа Твитер и ги обвини Катарците дека „поддржуваат тероризам“. Сега, се поставува прашањето, како Трамп, ако верува дека Катар е спонзор на тероризмот на Блискиот исток, ја оправдува продажбата на воените авиони на една таква држава? Сето ова упатува на тоа дека во Соединетите Американски Држави постојат две политики кон Катар - онаа на Трамп која што ја поддржува Саудиска Арабија, како и една сосема друга политика која што очигледно ја практикува остатокот од неговата ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган го повика саудискиот крал Салман да го реши спорот со Катар пред крајот на Рамазан. Во интервју за португалската телевизија Ер-Те-Пе, Ердоган изјави дека муслиманските држави не треба да воведуваат санкции на други муслимански држави. Турција која го поддржува Катар се обидува да ја реши кризата со дипломатија. „Ние сакаме да биде решено до крајот на Рамазан. Кралот на Саудиска Арабија може да преземе таков чекор за надминување на кризата. Еден муслиман не може да воведува санкции на друг муслиман, особено за време на Рамазан“- вели Ердоган. Минатата недела повеќе арапски држави ги прекинаа дипломатските односи со Катар обвинувајќи ги за поддршка на тероризам и екстремистички организации како и сојуз со Иран. Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу денеска ќе ја посети Саудиска Арабија со цел решавање на кризата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Новиот сет содржи пораки меѓу амбасадорот на Обединетите Арапски Емирати во САД, Јусуф ал-Oтаиба, и високи претставници од администрацијата на Обама, како и личности од Атлантскиот совет, влијателна организација во Вашингтон, која добива средства од Емиратите, и Елиот Абрамс, истакнат функционер во администрацијата на поранешниот претседател Џорџ Буш, кој е популарен меѓу некои претставници од администрацијата на Трамп. Доцна во неделата, Обединетите Арапски Емирати и три други пријателски земји на САД – Саудиска Арабија, Египет и Бахреин – објавија дека ги прекинуваат дипломатските врски со својот сосед, Катар, богата земја, каде што се наоѓа најголемата американска воена база во регионот. Преписките покажуваат дека амбасадорот и другите остро го критикуваат Катар. Драматичната промена во дипломатските врски дојде по протекувањето пораки што покажаа дека Отаиба разговарал со поранешниот секретар за одбрана Боб Гејтс и со истакнати личности од тимовите на Буш и на Обама за својот презир кон Катар, неговата ...
| | веќе видена | слични

Министерот за одбрана на САД Џејмс Матис и неговиот катарски колега Халид ел Атија потпишаа договор вреден 12 милијарди долари за продажба на американски борбени авиони Ф-15 на Катар, соопшти Пентагон. Договорот е потпишан во екот на кризата во Персискиот Залив, откако соседите на Катар ја обвинија земјата дека поддржува тероризам па ги прекинаа дипломатските односи со неа. Пентагон во соопштението наведува дека Катар, со договорот вреден 12 милијарди долари, ќе ја „добие најсовремената техонолгија“ и дека „ќе се зајакне безбедносната соработка меѓу САД и Катар“, пренесуваат агенциите. Матис и Атија разговарале и за прашањата кои претставуваат предмет на загриженост за двете земји, вклучувајќи ги Исламска држава и „важноста од деескалација на тензиите за сите партнери во Заливот да можат да се фокусираат на следните чекори кон исполнување на заедничките цели“. Пентагон не соопшти детали за продажбата на авионите, но Блумберг јавува дека станува збор за 36 авиони Ф-15.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис и неговиот катарски колега Калид Ал Атија потпишаа договор вреден 12 милијарди долари за продажба на борбени авиони Ф-15 на катарските воздухопловни сили, соопшти синоќа американски Пентагон. Договорот е склучен во екот на големата регионална заливска криза околу Катар, држава која што од своите арапски соседи - Саудиска Арабија, Бахреин и Обединетите Арапски Емирати е обвинета за поддржување на тероризам. „Продажбата вредна 12 милијарди долари ќе им обезбеди на Катарците модерна технологија и ќе биде зголемена безбедносната соработка помеѓу Катар и Соединетите Американски Држави“, стои во соопштението на американското министерство за одбрана. Како што споменавме, овој договор доаѓа десетина дена подоцна, откако групата на арапски држави на чело со Саудиска Арабија и Египет, ги прекина дипломатските односи со Катар, ја изолираше оваа држава од копно, море и воздух и упати остри обвинувања дека Катарците финансираат терористички групи. Покрај тоа, вреди да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се заострува дипломатскиот скандал помеѓу Катар и низа арапски држави, но во исто време, на другиот крај на Блискиот исток, се формира нова држава - на Курдите. Кризата во Заливот многу брзо ескалирала и речиси од чиста мира. Како што прокоментирал за Sputnik Олја Акѓоненч Мугисдин, поранешен пратеник на турскиот парламент и шеф на катедрата за Меѓународни односи при Универзитетот Уфук во Анкара, кризата е само еден маневар кој ќе го одврати вниманието од тоа што се случува во Сирија, каде фактички се формира курдска држава. "До катарската криза дојде одненадеж, и таа многу брзо се развива. Ситуацијата е крајно опасна и всушност многу вештачки предизвикана. Се распали оган кој може да го зафати целиот регион. Неопходно е дополнително да се вложат напори за оваа ситуација да се држи под контрола, бидејќи во спротивно Блискиот исток нема да издржи. Па сепак, за жал, има и такви на кои тоа ќе им биде од корист", рекол Акѓоненч Мугисудин. Турскиот експерт наведува неколку причини. Како прво дека "некои од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што пренесуваат одредени американски медиуми, Доналд Трамп можеби и воопшто не бил свесен дека во Катар се наоѓа најголемата воена база на Американците на Блискиот исток. Одредени американски медиуми тврдат дека претседателот на државата, Доналд Трамп не бил свесен дека САД ја имаат најголемата воена база на Блискиот исток во Катар, во моментите кога тој започнал со „офанзива“ на Твитер против оваа држава. Трамп минатиот понеделник ја поддржа одлуката на Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин, Египет и уште неколку земји, да ги прекинат дипломатските односи со Доха. Доналд Трамп веднаш побрза за потегот да го пофали преку својот профил на социјалната мрежа Твитер и да го обвини Катар за тероризам, иако катарските власти се во тесна соработка со неговата земја, која што ја води анти-терористичката кампања на Блискиот исток токму преку командата на најголемата американска база во регионот - сместена во Катар. Имено, најголемата американска воена база на Блискиот исток е сместена во Катар, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Турција не зазема страна во спорот меѓу Катар и нејзините соседи од Заливот, изјави денеска шефот на турската дипломатијата, Мевлут Чавушоглу, цитиран од британските медиуми.- Турција стои на иста дистанца и од Катар и од Саудиска Арабија, кажа Чавушоглу, цитиран од кувајтскиот весник „Ал Кабас“.Турскиот министер за надворешни работи се наѓа во посета на Кувајт.Тој посочи дека санкциите, наметнати врз Доха од Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Египет заради претпоставената поддршка за тероризмот, не се праведни, информира „Ал Кабас“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерството за одбрана на САД склучи договор за продажба на воени авиони Ф-15 на Катар. Американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис го потпиша договорот „тежок“ 12 милијарди долари заедно со катарскиот колега, Халид ал Атија, соопшти Пентагон. Стејт департментот ја одобри продажбата во ноември лани. Според пишувањата на американските медиуми, Доха купува 36 авиони од типот Ф-15. Оваа одлука доаѓа десет дена откако неколку арапски држави ги прекинаа дипломатските односи со Катар. Слични напори за подобрување на односите и намалување на тензијата спроведуваат и Турција, Кувајт и Франција. Покрај авионите, забележана е и „посета“ на два воени брода на американските безбедносни сили на пристаништето во Доха. Командантот на петтата флота на воената морнарица во САД, Бил Урбан, објасни дека бродовите се само во рутинска посета на Доха.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За денешниот 20 јуни според управата за хидрометеоролошки работи претпладне ен очекува сонце, со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, ...
сите 283 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 99 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 46 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски е оптимист дека германскиот Бундестаг ќе донесе позитивна одлука во септември и оти потоа ќе се чека на формална одлука на ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТРАМП ОБВИНИ: Злосторничка идеологија се шири крај бреговите на Катар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: