Kоми го нарече Трамп лажго, па призна дека самиот излажал пред конгресот


Kонтрадикторни тврдења на поранешниот шеф на ФБИ Скандалот за наводните врски на американскиот претседател Доналд Трамп со Русија во четвртокот се продлабочи кога поранешниот директор на Федералното истражно биро, Џејмс Kоми, кој неодамна беше отпуштен, го нарече американскиот претседател лажго. На сослушувањето Kоми рече дека верува оти бил отпуштен поради истрагата на ФБИ за мешањето на Москва во минатогодишните претседателски избори и оти Трамп лажел кога го оправдал неговото отпуштање така што рекол дека ФБИ веќе нема доверба во Kоми, пренесе „Гардијан“. - Тоа беа лаги, просто и едноставно – рече Kоми. Но, другите изјави што тој ги кажа на сослушувањето се контрадикторни и покажуваат нешто друго. Имено, Kоми рече дека никогаш не почувствувал оти Трамп се обидел да ја попречи истрагата за Русија, туку дека претседателот всушност ја охрабрил истата. Kоми призна дури и дека Мајкл Флин, поранешниот советник на Трамп за национална безбедност, не бил во центарот на истрагата, што е спротивно на сите пишувања ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека по повеќемесечната истрага за наводниот дослух меѓу неговата предизборна кампања и Русија за време на минатогодишните претседателски избори во САД „никој не бил во можност да покаже било како - По седуммесечна истрага и сослушувања во одборот за мојот дослух со Русија, никој не можеше да покаже никаков доказ. Тажно, наведе Трамп на неговиот Твитер налог. Трамп синоќа на неговиот Твитер налог напиша дека, граѓаните на САД се сведоци на „најголемиот лов на вештерки“ во американската политичка историја. Тој не прецизираше за што конкретно станува збор, но претходно, исто така на Твитер, реагираше на пишувањето на „Вашингтон пост“ оти специјалниот советник Роберт Милер го испитува неговиот евентуален обид да ја опструира правдата. - Измислија лажен договор, не најдоа ниту еден доказ, па сега прават лажна приказна за опструкција на правдата, напиша Трамп на Твитер.
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот претседател Владимир Путин, поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми, го спореди со поранешниот советник во Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден Џејмс Коми Категорично мнозинство Американци сметаат дека претседателот Доналд Трамп интервенирал во истрагата за претпоставената вмешаност на Русија во нивните избори и можните тајни договори со луѓе од неговиот предизборен штаб, покажува новата анкета, цитирана од американските медиуми. Само една петина од анкетираните ја поддржуваат одлуката на Трамп да го смени директорот на ФБИ, Џејмс Коми. По медиумски експонираното сослушување на Коми во американскиот Конгрес сондажата на јавното мислење на Асошиејтед прес и институтот НОРК покажува дека 68 проценти од Американците се најмалку умерено растревожени од можноста претседателот или претставници на неговиот предизборен штаб да имале неумесни врски со Русија. Речиси половината од анкетираните кажале дека се многу вознемирени, а едвај 30 отсто кажале дека не се растревожени. Односот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Путин порача дека е изненаден од фактот што Џејмс Коми го снимил разговорот со претседателот на САД, Доналд Трамп и потоа тоа им го предал на медиумите „во манирите на Едвард Сноуден“. Рускиот претседател Владимир Путин го исмеа сведочењето на поранешниот директор на американското Федерално истражно биро (ФБИ), Џејмс Коми во Сенатот за наводното мешање на Русија во американските претседателски избори и се пошегува и порача дека на Коми би можел да му понуди политички азил. „Ако се отвори судска постапка против Коми, ние сме подготвени да му понудиме политички азил“, се пошегува рускиот претседател на конференцијата за новинари одговарајќи на разни прашања поставени од новинарите, но и граѓаните на Руската Федерација. Путин изрази чудење што Џејмс Коми го снимил ќе разговорот со претседателот на САД и потоа содржината на разговорите им ја предал на медиумите. „Малку ми е чудно што официјално лице од тајните служби го снима разговорот со главниот шеф и потоа тој разговор им го предава на медиумите. Тогаш каква ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на ФБИ Џејмс Коми по ништо не се разликува од Едвард Сноуден и затоа Русија е подготвена да му обезбеди азил. Ова го изјави рускиот претседател Владимир Путин во традиционалната веќе “Директна линија” – медиа-маратон на прашања и одговори во директен airplay, пренесува ИТАР-ТАСС. Рускиот претседател ги опиша како “чудна” одлуката на Коми да го сними тајно својот разговор со американскиот претседател Доналд Трамп и потоа, преку свој пријател, да го предаде на медиумите. Според Путин во случајот Коми дејствувал ” не како шеф на тајни служби, туку како заштитник на човековите права, кој штити одредена позиција “, по што саркастично додава дека ако Коми биде изложен на прогон, Русија е подготвена да му понуди азил. ” Тој треба да знае тоа “, посочи во типичен стил рускиот претседател. По повод истрагата за евентуална руска интервенција во претседателските избори во САД во 2016 година Путин повторно изјави дека во сведочење пред комисијата на сенатот за разузнавање Коми не доставил никакви ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Лидерот на албанската опозиција, Лулзим Баша, се сретнал со американскиот претседател Доналд Трамп. Средбата е остварена во пресрет на парламентарните избори кои во Албанија ќе се одржат на 25 јуни. Демократската партија на Албанија информираше дека Баша се сретнал со претседателот Трамп, без да соопшти за што конкретно било разговарано на средбата. Баша рекол дека „средбата била исклучително значајна“. Аналитичарите во Албанија оцениле дека средбата на Баша со американскиот претседател Трамп може да ѝ помогне на опозицијата на парламантарните избори. Средбата на Баша со Трамп доаѓа во време кога во Албанија кампањата на партиите влегува во финална фаза и истата ја карактеризираат тензии и меѓусебни обвинувања на владејачката Социјалистичка партија на премиерот Еди Рама и опозицијата која верува дека на изборите ќе ја собори левицата и ќе дојде на власт.
| | веќе видена | слични
3 копии

Категорично мнозинство Американци сметаат дека претседателот Доналд Трамп интервенирал во истрагата за претпоставената вмешаност на Русија во нивните избори и можните тајни договори со луѓе од неговиот предизборен штаб, покажува новата анкета, цитирана од американските медиуми. Само една петина од анкетираните ја поддржуваат одлуката на Трамп да го смени директорот на ФБИ, Џејмс Коми. По медиумски експонираното сослушување на Коми во американскиот Конгрес сондажата на јавното мислење на Асошиетед прес (АП) и институтот НОРК (NORC) покажува дека 68 проценти од Американците се најмалку умерено растревожени од можноста претседателот или претставници на неговиот предизборен штаб да имале неумесни врски со Русија. Речиси половината од анкетираните кажале дека се многу вознемирени, а едвај 30 отсто кажале дека не се растревожени. Односот на Американците кон ова прашање во голем степен се определува од нивната партиска припадност. Шеесет и два проценти од републиканците изјавуваат дека не се особено загрижени или ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска изјави дека граѓаните се сведоци на „најголемиот лов на вештерки во американската историја.” Трамп на Твитер не појасни поточно на што мисли, но често истрагата за можните врски на луѓето блиски до неговата кампања со Русија ја нарекуваше „лов на вештерки”. You are witnessing the single greatest WITCH HUNT in American political history – led by some very bad and conflicted people! #MAGA — Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 15, 2017 „Сведоци сме на најголемиот лов на вештерки во американската политичка историја, која ја предводат многу лоши и контроверзни луѓе”, напиша Трамп. Трамп и порано, како и денеска, на Твитер напиша дека е „лажна приказна“ она што се наведува во новиот извештај дека по сменувањето на директорот на ФБИ, Џејмс Коми, тој може да се најде под истрага од страна на специјалниот советник Роберт Мулер, поради попречување на истрагата.
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин на маратонското ТВ интервју одговори и на прашања поврзани со истрагата во САД според која наводно Русија правела обиди да се меша во американските избори, особено со кампањата на Доналд Трамп чии официјални лица имале средби со руски функционери. Овие тврдења добија на тежина откако пред Сенатот сведочеше екс директорот на ФБИ кој беше отпуштен од Трамп токму поради тоа што водел истрага дали за тврдењата има докази, а од него било побарано повеќе да не го истражува генералот Мајкл Флин кој беше советник на американскиот претседател за национална безбедност. Коми се стави во ранлива позиција со сведочењето за разговорите кои ги имал со претседателот Трамп што на некој начин наликува на свиркачот Едвард Сноуден, тој повеќе наликува на политички активист отколку поранешен директор на ФБИ. Dоколку САД го суди, Русија може да му даде азил, шеговито кажа Путин. Путин исто така ги негираше обвинувањата дека официјална Москва се мешала во американските избори преку руските ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека поранешниот директорот на ФБИ Џејмс Коми по ништо не се разликува од поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден. Путин нагласи дека, поради тоа Русија е подготвена да му обезбеди политички азил и на поранешниот директор на ФБИ. Во текот на годишната “Директна линија“, што се пренесуваше во живо на неколку руски телевизии и радиа, Путин оцени дека навистина е чудно тоа што Коми одличил да го сними својот личен разговор со американскиот претседател Доналд Трамп и потоа преку свој пријател да им го предаде на медиумите. Рускиот претседател истакна дека во овој случај Коми „не дејствувал како шеф на тајна служба, тука како заштитник на човековите права, кој штити одредена позиција“, саркастично прецизирајќи дека доколку Коми биде изложен на прогон, Русија е подготвена да му понуди азил. – Тој треба да го знае тоа, потенцираше Путин. По повод истрагата во Вашингтон за наводната руска вмешаност во претседателските избори во САД во 2017 година, рускиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Трагичната загуба на Шабан Шаулиќ е голема мистерија за Германското обвинителство, кое донело одлука детално да се испита целиот случај. Според законитево ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kоми го нарече Трамп лажго, па призна дека самиот излажал пред конгресот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: