Kоми го одбил барањето на Трамп да се истражат неоснованите обвиненија против него


Поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Б. Kоми, призна дека го отфрлил барањето од претседателот Доналд Трамп да се испита потеклото на „ласцивниот материјал“ што агенцијата го добила во текот на својата истрага за наводното руско мешање во претседателската кампања во 2016 година. Деталите за ова беа вклучени во подготвената писмена изјава на Kоми испратена до Kомитетот за разузнавање во американскиот Сенат и објавена вчера пред сослушувањето на Kоми, пишува „Брејтбарт“. „Ласцивниот материјал“ е јасна асоцијација за тврдењата посочени во контроверзното, делумно дискредитирано досие на 35 страници, кое, наводно, служело како мапа за истрагата на ФБИ на неосновани обвиненија за координација меѓу Москва и членови на претседателската кампања на Трамп. Во подготвените забелешки Kоми вели дека по состанокот со лидерите на разузнавачка заедница на 6 јануари во Овалната соба, тој останал сам со новоизбраниот претседател да го информира за некои лично чувствителните аспекти на информациите собрани во текот на процената. ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска изјави дека граѓаните се сведоци на „најголемиот лов на вештерки во американската историја.” Трамп на Твитер не појасни поточно на што мисли, но често истрагата за можните врски на луѓето блиски до неговата кампања со Русија ја нарекуваше „лов на вештерки”. „Сведоци сме на најголемиот лов на вештерки во американската политичка историја, кој ја предводат многу лоши и контроверзни луѓе”, напиша Трамп. Трамп и порано, како и денеска, на Твитер напиша дека е „лажна приказна“ она што се наведува во новиот извештај дека по сменувањето на директорот на ФБИ, Џејмс Коми, тој може да се најде под истрага од страна на специјалниот советник Роберт Мулер, поради попречување на истрагата.
| | веќе видена | слични
7 копии

Специјалниот советник Роберт Милер во истрагата за наводното мешање на Русија во претседателските избори во САД минатата година ги испитувал евентуалните обиди на претседателот Доналд Трамп да ја опструира правдата, пишува весникот „Вашингтон пост“. Обидите за опструкција се слушнаа минатиот месец кога Трамп го отпушти директорот на ФБИ, Џејмс Коми, кој во сведочењето пред Сенатот минатата недела изјави дека смета оти е отпуштен „поради истрагата за Русија“. Коми исто така во сведочењето рече дека на Трамп му рекол дека не е под истрага. Портпаролот на личниот адвокат на Трамп, Марк Корело синоќа во одговор на прашањето на „Вашингтон пост“ изјави дека „истекувањето информации за ФБИ за претседателот е невидено, неоправдано и незаконско“. „Вашингтон пост“ се повикува на анонимни извори запознати со барањата на иследниците. Не е познато дали ФБИ бил извор на тие информации.
| | веќе видена | слични

Главниот јавен обвинител на САД, Џеф Сешнс, ги отфрли обвинувањата дека имал тајни средби со руски претставници. Сведочејќи пред разузнавачкиот комитет на Сенатот, Сешнс ги опиша како ноторни лаги информациите дека соработувал со Кремљ во текот на изборната кампања, кога беше близок советник на сегашниот претседател Доналд Трамп. Од друга страна, најновите анкети покажуваат дека Американците се поделени околу прашањето за руската афера на Трамп.Резултатите од анкетата, спроведена од „Паблик полиси полин“, покажуваат дека американските граѓани се поделени по прашањето за наводната соработка помеѓу изборниот тим на Трамп и Русија. Сепак, доколку се покажат како точни обвинувањата, повеќето од испитаниците, односно 54 отсто, сметаат дека американскиот претседател треба да поднесе оставка, додека, пак, 36 проценти изјавиле дека тој треба да остане на функцијата.
| | веќе видена | слични
7 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп е под истрага поради можно „попречување на правдата“. Истрагата е покрената за да се утврди дали тој ја попречувал истрагата за поврзаноста на Русија и неговиот изборен тим во текот на претседателската кампања во 2016 година, објави во средата „Вашингтон пост“, повикувајќи се на добро информирани извори. Истрагата ја води посебен обвинител, Роберт Милер, а весникот пишува дека истражителите деновиве почнале со земање изјави од високи безбедносни функционери. Весникот претпоставува дека наводното „попречување на правдата“ од страна на Трамп се однесува на барањето поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Комеј, да биде запрена истрагата во врска со поранешниот советник за национална безбедност, Мајкл Флин. Комеј минатата недела сведочеше пред Конгресот и рече дека Трамп индиректно од него побарал да биде запрена истрагата околу врските на Флин со Русија. Подоцна Трамп ова го негираше и го обвини Комеј дека лаже. Оваа недела пред истражителите треба да се појават шефот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп се нашол и лично во визирот на специјалниот иследник за аферата со Русија, пишува „Вашингтон пост“. Истрагата претставува драматичен пресврт во аферата со Русија. Специјалниот обвинител Роберт Милер, според весникот „Вашингтон пост“, ги проверува обвинувањата против претседателот Доналд Трамп дека во аферата со Русија се обидел да изврши недозволено влијание врз правосудството. Весникот притоа се повикува на повеќе извори кои се запознати со проблемот. Правните застапници на Трамп изјавија дека протекувањето информации во ФБИ за претседателот е противправно и револтирачки. Меѓутоа, не е јасно дали информациите на весникот потекнуваат навистина од ФБИ. „Вашингтон пост“ пишува дека истрагата против Трамп почнала откако бил отпуштен шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Соработници на специјалниот обвинител имаат намера да разговараат со шефовите на тајните служби оваа недела. Тајната служба НСА за весникот наведува дека ќе соработува со специјалниот обвинител, без притоа да наведе ...
| | веќе видена | слични

Истрагата во попречувањето на правдата, кое е кривично дело во САД почна неколку дена откако Трамп го отпушти поранешниот директор на ФБИ Џејмс Коми и претставува клучна пресвртница во случајот кој стартува пред една година со истрагата за можното руско влијание врз изборите.
| | веќе видена | слични

Американскиот специјален советник Роберт Милер почнал истрага за тоа дали претседателот Доналд Трамп се обидел да ја попречи правдата во врска со истрагата на ФБИ за руското мешање во претседателските избори лани, пишува весникот „Вашингтон пост“. Истрагата во попречувањето на правдата, кое е кривично дело во САД почна неколку дена откако Трамп го отпушти поранешниот директор на ФБИ Џејмс Коми и претставува клучна пресвртница во случајот кој стартува пред една година со истрагата за можното руско влијание врз изборите. https://
| | веќе видена | слични

Дали новиот американски претседател Доналд Трамп навистина ја спречувал истрагата во скандалот со мешањето на Русија во изборната кампања во САД? Ова е прашањето врз кое ќе се фокусира новиот независен обвинител Роберт Мулер, екс шеф на ФБИ. Личниот адвокат на Трамп, Марк Касовиц, вчера соопшти дека според него протекот на информациите од ФБИ во однос на Трамп е “скандалозно и нелегално”, протекот на информации што му дозволил на Вашингтон Пост да објави дека обвинителот Мулер сега ќе истражува за улогата на претседателот во рускиот скандал. Во моментов Мулер ги повикува на распит високите функционери на разузнавачките служби на САД за да открие дали Трамп се обидувал да ја сопре или блокира истрагата. Ова проширување на истрагата е “вистински пресврт”, како што вели Вешингтон Пост. Весникот додава дека истрагата трага по евентуални финансиски престапи кај соработниците на милијардерот Трамп. Мулер повика оваа недела на распит петмина високи функционери на разузнавањето. Тројца прифатија да одговорат на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Информациите за ФБИ да почне контраразузнавачка истрага минатото лето ги обезбеди тогашниот директор на ЦИА, Џон О. Бренан, близок пријател на Обама. Бренан беше дел од претседателската кампања на поранешниот претседател во 2008 година и во неговата Бела куќа. На 23 мај Бренан изјави за Комитетот за разузнавање на Конгресот на САД дека разузнавачката заедница собирала информации за контактите што ги остварувале соработниците на Трамп со Русите. Бренан не ги именуваше ни Русите ни луѓето на Трамп. Тој посочи дека не знаел што било кажано. Но, тој рече дека верува оти контактите биле доволно бројни за да се алармира ФБИ, кое ја почна својата истрага за соработниците на Трамп минатиот јули, според претходни сведочења на тогашниот директор на ФБИ, Џејмс Б. Коми, пред Конгресот. Истрагата на ФБИ за контакти почна истиот месец кога разузнавачката заедница посочи на руски агенти што организирале хакирање на компјутерите на Демократската партија и обезбедувале украдени електронски пораки до „Викиликс“. Бренан, кој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 377 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 808 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kоми го одбил барањето на Трамп да се истражат неоснованите обвиненија против него

Од:
До кого (е-маил):
Порака: