Фотографија на денот: Историското ракување во Сингапур


Она што беше практично незамисливо до пред само неколку месеци, навистина се случи. Се сретнаа Доналд Трамп и Ким Јонг Ун . На оваа #ФотографијаНаДенот е овековечено првото ракување на лидерите на САД и Северна Кореја на самитот во хотелот Цапела на островот Сентоса во Сингапур. Доналд Трамп и Ким Јонг Ун денеска станаа првите лидери на САД и на Северна Кореја, кои се сретнале, ракувале и преговарале за ставање крај на деценискиот конфликт на Корејскиот полуостров. Резултатите од првиот самит се охрабрувачки. Во најава се нови средби...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на САД Доналд Трамп не го исполни ветувањето во неделата да му се јави телефонски на лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун, соопшти Си-Ен-Ен, повикувајќи се на портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс. Извори на медиумот од администрацијата на претседателот не кажаа која е причината што телефонскиот разговор не бил остварен. На 15 јуни на средба со новинарите Трамп изјави дека в недела ќе се јави во Северна Кореја и додаде дека му го дал на Ким својот личен телефонски број, за да може да му ѕвони, ако реши. Самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун се одржа на 12 јуни во Сингапур. Двајцата лидери потпишаа заеднички документ, според кој Пјонгјанг вети дека ќе го ослободи Корејскиот полуостров од нуклеарното оружје во замена за гаранции за безбедноста дадени од Вашингтон.
| | веќе видена | слични
8 копии

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун испрати писмо до рускиот претседател Владимир Путин, во кое вели дека сака да ги одржи контактите на високо ниво со Русија. Советникот за надворешна политика на рускиот претседател, Јуриј Ушаков вели дека сè уште не е постигнат договор за евентуалната посета на севернокорејскиот лидер во Москва.Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, месецов рече дека Русија го поканила лидерот на Северна Кореја да ја посети Русија и дека тоа би можело да се случи за време на економскиот форум во Владивосток во септември, пренесе Тасс.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа најави дека по сердбата меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, што се одржа минатата недела во Сингапур, можно е тој повторно да отпатува во Северна Кореја за да ги продолжи разговорите за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Осврнувајќи се на средбата Трамп-Ким, Помпео оцени дека во овој момент „е тешко да се знае“ дали ќе биде потребна нова средба меѓу нив. Според Помпео, претстои доста работа за да може да се имплементира договореното меѓу лидерите на двете земји. – Претседателот Трамп е решен да го исполни својот дел од договорот, со цел примирјето да прерасне во трајно ставање крај на Корејската војна- изјави Помпео, додавајќи дека американскиот претседател сака Северна Кореја да стане „прекрасно место, кое ќе биде успешно“. Помпео првпат ја посети Северна Кореја на почетокот на минатиот месец, во рамки на подготовките за сребдата Трамп-Ким.
| | веќе видена | слични
4 копии

Севернокорејскиот лиде Ким Џонг-ун денеска ја почна дводневната посета на Кина. Ким беше пречекан со воени почести од претседателот на Кина, Си Џинпинг. Севернокорејскиот лиде Ким Џонг-ун денеска ја почна дводневната посета на Кина. Ким беше пречекан со воени почести од претседателот на Кина, Си Џинпинг. - Преку конкретни напори на релевантните земји преговорите за Корејскиот Полуостров се враќа на прав пат и целокупната ситуација се движи кон мир и стабилност. Кина секогаш ќе има конструктивна улога во тој процес, изјави Си на средбата со Ким. Според експертите Ким со кинеските кидери ќе разговара за следните чекори по минатонеделниот самит со американскиот претседател Доналд Трамп. САД долго време се потпираа на Кина да го искористи своето влијание врз Северна Кореја и да го доведе Пјонгјанг на преговарачка маса. Но, посетата на Ким е во тензично време помеѓу Пекинг и Вашингтон поради „трговската војна“.
| | веќе видена | слични

Како што пренесуваат руските медиуми, деновиве во Кремљ пристигнало писмо од Пјонгјанг со прилично интересна содржина. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун му испратил писмо на рускиот претседател Владимир Путин во кое што му порачал дека сака да ги одржи контактите со Русија на високо ниво, потврди денес советникот за надворешна политика на рускиот претседател, Јуриј Ушаков. Ушаков откри дека сепак досега не бил направен договор за можна посета на севернокорејскиот лидер на Москва, пренесува руската новинска агенција „ТАСС“. Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков претходно во текот на овој месец откри дека рускиот претседател Владимир Путин го поканил лидерот на Северна Кореја да ја посети Русија, а тоа би можело да се случи за време на економскиот форум во Владивосток во септември. Ким Јонг Ун неодамна во Сингапур оствари историска средба со американскиот претседател Доналд Трамп на која што разговараа за повлекување на потези кои што ќе ги смират страстите и ќе ги приближат двете земји. На состанокот во ...
| | веќе видена | слични

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун денес пристигна во Пекинг, за да го информира кинескиот претседател Си Џинпинг за средбата со американскиот претседател Доналд Трамп од минатата недела, пренесе ројтерс. Ова е трета посета на Ким во Кина оваа година, а следи по неколку дена откако Ким се сретна со Трамп во Сингапур на историски разговори. Необичен потег е дека кинеските државни медиуми ја објавија посетата на Ким и најавија дека ќе остане два дена. Претходно, Кина само ќе потврдеше дека севернокорејскиот лидер бил во посета откако тој ќе ја имаше напуштено земјата.
| | веќе видена | слични

Тој рече и дека за сега не е направен договор за можна посета на севернокорејскиот лидер на Москва. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун му испратил писмо на рускиот претседател Владимир Путин во кое истакнал дека сака да одржува контакти на високо ниво со Русија, соопшти денеска советникот за надворешна политика на рускиот претседател Јуриј Ушаков. Тој рече и дека за сега не е направен договор за можна посета на севернокорејскиот лидер на Москва. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков претходно месецов изјави дека Русија го поканила севернокорејскиот лидер да ја посети Русија и оти тоа би можело да се случи за време на економскиот форум во Владивосток во септември. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лаворв минатиот месец ја посети Северна Кореја.
| | веќе видена | слични

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун наводно декаска допатувал во двнодневна посета во Кина, како што се претпоставува, на средба со кинескиот државен врв за да се разговара за следните чекори по минатонеделниот самит со американскиот претседател Доналд Трамп. На аеродромот во Пекинг има голем број припадници на полицијата и воената полиција, кои спречуваат новинарите да снимаат. Агенцијата Ројтерс истакнува дека ова трет пат годинава Ким да ја посети Кина. Како што е наведено, затворени се и хотелите во кои Ким досега престојувал. Засега ниту Кина ниту Северна Кореја официјално не ја потврдиле оваа посета
| | веќе видена | слични

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска ќе пристигне во дводневна посета на Кина, јавуваат кинеските медиуми. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска ќе пристигне во дводневна посета на Кина, јавуваат кинеските медиуми. Ким во Пекинг ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг, средба која доаѓа по неговиот историски состанок со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур минатата недела. Ова е трета посета на Ким на Кина за три месеци. Во март неговата прва посета во странство откако дојде на власт во 2011 година беше токму на Пекинг, а во мај го посети градот Далијан во североисточна Кина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фотографија на денот: Историското ракување во Сингапур

Од:
До кого (е-маил):
Порака: