Трамп ќе го именува Вилијам Бар за министер за правда и јавен обвинител на САД


4 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека ќе го именува Вилијам Бар за министер за правда и јавен обвинител.Бар е познат правник и републиканец, кој веќе ја извршувал функцијата министер за правда и јавен обвинител во администрацијата на претседателот Џорџ Буш Постариот (1989 – 1993 година).– Уште од самиот почеток јас го ставив на врвот од списокот, изјави Трамп.Бар ќе го замени досегашниот министер Џеф Сешнс, кој беше сменет минатиот месец.Претходно, Трамп објави дека одлучил да ја именува актуелната портпаролка на Стејт департментот, Хедер Нojерт за нов амбасадор на САД во Обединетите Нации.Сегашната американска амбасадорка во светската организација Ники Хејли поднесе оставка во октомври, по 18 месеци минати на функцијата. Се очекува таа да се повлече од должноста во јануари.Нојерт, која е поранешен дописник и водител во телевизијата „Фокс њуз“, нема претходно политичко или раководно искуство. Таа е портпарол на Стејт департментот од април 2017 година, а оваа година беше назначена за ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот на Владата, Зоран Заев, напиша порака со изрази на длабоко сочувство за смртта на поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Џорџ ...
| | веќе видена | слични

Со смртта на поранешниот претседател на САД, Н.Е. г. Џорџ Х.В. Буш, САД загубија човек кој ќе остане запаметен како еден од најголемите претседатели, вистински ...
| | веќе видена | слични

И Роналд Реган и Џорџ Буш постариот (оној кој истури 88.000 тони американски бомби во Ирак и почина пред неколку дена ) биле големи вљубеници во спортот. На ...
| | веќе видена | слични

Изминатава недела бевме сведоци како огромен дел од американските „либерални“ медиуми речиси го канонизираа рахметли Џорџ Херберт Вокер Буш кој почина на 94 годишна возраст. Државник, визионер, верен слуга на американскиот народ, човек со интегритет и класа, татко за пример, дедо за пример, прадедо за пример.... Притоа се заборави да се каже дека со негова команда, врз Ирак беа истурени 88.000 тони американски бомби. Затоа оние наводници погоре. Разбирливи се тие меки тонови со кои се отсликува животот и делото на некој покојник, сосема во согласност со старата латинска мудрсот „de mortuis nil nisi bonum“ (за мртвите сè најдобро), бидејќи семејството, пријателите и почитувачите на покојниот имаат право на мир во својата тага кон блискиот кој заминал. Но тоа не е причина новинарството да се претвори во хагиографија што масовно се случи во врска со смртта на 41-от американски претседател. Кога се работи за државници и историски актери, освен респект кон покојникот, треба да се има почит и кон историските ...
| | веќе видена | слични

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, во САД се состана со поранешниот американски претседател, Џорџ Буш, и ја искористил шансата да го одликува со Орден на независноста во знак на почитта што Косово ја има кон семејството Буш, пренесе косовската радио-телевизија РТК. „Во Далас се сретнав со големиот пријател на независноста и слободата на Косово, претседателот Џорџ Буш. Во текот на оваа пријателска средба зборувавме за политичките случувања во Косово и регионот. Албанците во Косово доживотно ќе имаат почит кон прекрасното семејство Буш“, истакнал Тачи. Претседателот на Косово додава дека со соговорникот се согласил оти постигнувањето конечен договор меѓу Косово и Србија е задолжително со цел да се означи крајот на вековниот конфликт, а тоа значи заемно признавање и членство на Косово во ОН, НАТО и во ЕУ. I had the honor to award President George W. Bush with the Order of Independence. Kosovo stands as free and independent country because of the unwavering support of USA, personal engagement of President Bush ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Доналд Трамп го номинира Вилијам Бар, конзервативен правник, кој беше главен обвинител во администрацијата на Џорџ Буш - постариот, да го преземе раководството во Министерството за правда. Бар ќе го заземе местото на Џеф Сешенс, кој беше принуден од Трамп да ја напушти функцијата минатиот месец поради растечкиот притисок врз Белата куќа од истрагата за руската интервенција, предводена од специјалниот обвинител. "Бар е одлична, одлична личност. Тоа беше мојот прв избор од самиот почеток. Почитуван од републиканците, почитуван од демократите", рече Трамп. Претседателот ја именуваше портпаролката на Стејт департментот, Хедер Наварт за постојан претставник на САД во Обединетите нации. Американската амбасадорка во ОН, Ники Хајли поднесе оставка.
| | веќе видена | слични

Случувањата во првиот ред за време на погребот на 41 претседател на САД, Џорџ Буш постариот, набрзо станаа “врела” тема за американските медиуми. Распоредот на седење бил таков што Меланија и Доналд Трамп требало да седат покрај своите претходници во Белата Куќа, Барак и Мишел Обама. Но, во моментот кога пристигнале, претседателот на САД одлучил кратко да се поздрави со Обама, а притоа потполно ги игнорирал Клинтонови, кои исто така седеле во првиот ред. Трамп ја оставил Меланија да го испочитува протоколот додека тој си го слекува капутот. Потоа му пружи рака на Барак Обама, а потоа и на Мишел, и веднаш си седна на своето столче. #Trump ignores the #Clintons at #Bush 41’s funeral pic.twitter.com/xdG95osNYq — RT (@RT_com) December 6, 2018
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 677 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 661 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 102 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими хрватската амбасадорка Нивес Тигањ, која од неодамна стапи на должноста во нашата земја.На средбата амбасадорката Тигањ ...
сите 251 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 253 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 177 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп ќе го именува Вилијам Бар за министер за правда и јавен обвинител на САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: