Ердоган: Наша цел е праведно и одржливо решение за Кипар

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави дека „Турција никогаш нема да дозволи кипарските Турци да бидат малцинство". Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави дека „Турција никогаш нема да дозволи кипарските Турци да бидат малцинство", јави агенцијата Анадолија. Ердоган во Никозија се сретна со претседателот на Турската Република Северен Кипар, Мустафа Акинџи по што изјави дека Кипар е прашање од национално значење. - Кипар е нашето национално прашање. Наша цел е да се пронајде правило и одржливо решение за Кипар, рече Ердоган, додавајќи дека Турција никогаш нема да дозволи Турската Република Северен Кипар да биде жртва на „пат позиција". - Секогаш сме биле со кипарските Турци и секогаш ќе бидеме, ја пренесува Анадолија изјавата на турскиот претседател. Тој додаде и дека целта на Турција е да го удвои националниот доход по глава на жител на Турската Република Северен Кипар и тоа подрачје да се претвори во вистинска атракција во источниот Медитеран. Посетата на Ердоган на Турската ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на САД, Доналд Трамп побара од турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган да го ослободи американскиот свештеник Ендру Брансон, кој е во притвор во Турција и му се суди за тероризам. – Тоа е целосна срамота Турција да не сака да ослободи почитуваниот американски свештеник Ендру Брансон. Премногу долго го држи како заложник. Реџеп Тајип Ердоган треба да направи нешто за да го ослободи тој прекрасен сопруг и татко на христијанско семејство, напиша синоќа Трамп на Твитер. Судот во Турција на вчерашното рочиште повторно му го продолжи притворот на Брансон. Тој е обвинет за злосторства во име на терористички групи, а не е нивен член, а исто така е обвинет и за шпионажа. Му се заканува казна до 35 години затвор. Судењето на Брансон е во Алиага, во западната турска провинција Измир. Свештеникот е во притвор од октомври 2016 година, а судењето почна на 16 април годинава. Следното рочиште е закажано на 12 октомври.
| | веќе видена | слични

Турската влада донесе одлука да ја укине вонредната состојба во државата, што беше воведена пред две години по неуспешниот државен удар. Во такви услови, десетици илјади луѓе беа уапсени и отпуштени од работа. Владата сега гласаше против продолжувањето на вонредната состојба за дополнителни седум месеци и ова уследи неколку недели откако Реџеп Таип Ердоган освои нов петгодишен претседателски мандат, како и мнозинство во парламентот. По прогласувањето на вонредната состојба, повеќе од 107.000 луѓе беа отпуштени од јавниот сектор, а 50.000 беа затворени. Најголем дел од нив се окарактеризирани како поддржувачи на клерикот Фетула Ѓулен, кој живее во САД и кого Турција го посочи како организатор на државниот удар, во кој загинаа повеќе од 250 луѓе.
| | веќе видена | слични

„Тоа е целосна срамота Турција да не сака да ослободи почитуваниот американски свештеник Ендру Брансон. Премногу долго го држи како заложник. Реџеп Тајип Ердоган треба да направи нешто за да го ослободи тој прекрасен сопруг и татко на христијанско семејство“, напиша синоќа Трамп на Твитер. Судот во Турција на вчерашното рочиште повторно му го продолжи притворот на Брансон. Тој е обвинет за злосторства во име на терористички групи, а не е нивен член, а исто така е обвинет и за шпионажа. Му се заканува казна до 35 години затвор. Судењето на Брансон е во Алиага, во западната турска провинција Измир. Свештеникот е во притвор од октомври 2016 година, а судењето почна на 16 април годинава. Следното рочиште е закажано на 12 октомври.
| | веќе видена | слични

За време на вонредната состојба, според некои податоци, над 110 илјади луѓе биле отпуштени од работа, додека околу илјада ипол главно, војници и новинари се осудени на доживотен затвор. Повеќе од 77 илјади луѓе биле уапсени поради нивните наводни врски со исламскиот свештеник Фетулах Ѓулен кој е во егзил во САД и кого Анкара го обвинува за обидот за воен удар. Во неделата во Турција со големи собири беше одбележена две годишнината од неуспешниот воен удар во кој загинаа скоро 290 луѓе. Претседателот Реџеп Таип Ердоган кој победи на претседателските избори во минатиот месец и положи свечена заклетва на 9 јули, под новиот извршен владин систем кој ја концентрира власта во рацете на претседателот, им се обрати на десетици илјади луѓе кои се собраа мостот во Истанбул, кој е преименуван во „15 јули, Мост на маченици“. „Му ги отсековме рацете на октоподот, на проклетството во Пенсилванија растено во хипокризија, трикови, лаги и во голема тајност, нека се знае. Во последните две години, главно ги скративме ...
| | веќе видена | слични

Вонредната состојба беше продолжувана седум пати. Последното продолжување истече денеска на полноќ. Според некои податоци, над 110 илјади луѓе биле отпуштени од работа, додека околу илјада ипол вклучувајќи, војници и новинари се осудени на доживотен затвор. Повеќе од 77 илјади луѓе биле уапсени поради нивните наводни врски со исламскиот свештеник Фетулах Ѓулен кој е во егзил во САД.
| | веќе видена | слични
3 копии

За време на двегодишна вонредна состојба во Турција, десетици илјади луѓе беа отпуштени од администрацијата и армијата, а полицајци и новинари беа уапсени. Клучни факти, собрани од агенцијата Анадолија, синдикатите и организациите за заштита на правата на медиумите: -Вонредната состојба беше продолжувана седумпати, секој пат за период од три месеци. -Претседателот Реџеп Тајип Ердоган ја искористи вонредната состојба за да владее со декрети и издаде над 30 укази. - Над 77.000 лица беа уапсени по осуетениот обид за преврат поради наводни врски со исламскиот проповедник во егзил во САД, Фетулах Ѓулен, кој е поранешен сојузник на Ердоган, кого Анкара го обвинува за обид за преврат. - Над 110.000 државни службеници, вклучително и учители, полицајци, научници, гувернери и адвокати, заедно со 4.000 судии и обвинители беа отпуштени. - Над 1.500 лица, вклучително војници и новинари беа осудени на доживотен затвор. - Според Репортери без граници ,162 новинари се наоѓаат во затвор, а десетици медиуми беа затворени. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднесе тужба против лидерот на главната опозициска партија и десетици пратеници, поради навреда, бидејќи тие на социјалните мрежи објавиле карикатура која го покажува него во ликот на различни животни.Државната новинска агенција „Анадолија“ објави дека тужбата е поднесена против Кемал Кичдароглу, кој на Твитер објави карикатура и против 72 пратеници кои ја споделиле истата.Според информациите, тие го направиле тоа во знак на поддршка на четворица студенти уапсени поради плакати со иста карикатура на церемонијата од дипломирањето.Навреда на претседателот на Турција е кривично дело за кое може да се добие затворска казна до четири години. Ердоган поднесе речиси 2.000 тужби поради наводни навреди, но од многу се откажал во знак на добра волја.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Вонредната состојба во Турција воведена пред две години по неуспешниот државен удар во јули 2016 година, завршува денеска, а Владата веќе предложи построг закон за борба против тероризмот. Главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) го критикуваше законот како зајакнување на законите за државен удар, наместо да се ослободи од нив. - Процесот на државен удар се уште е во сила. Сега тие носат законот во Парламентот, со цел вонредната состоја да ја направат постојана, изјави лидерот на ЦХП, Кемал Киличдароглу пред парламентарната група на неговата партија. Вонредната состојба беше воведена на 20 јули 2016 година, по обидот за државен удар од страна на дел на армијата. Од тогаш се продолжуваше седум пати, секој пат за период од три месеци. Сегашното продолжување истекува вечерва во еден часот по локално време (полноќ по средноевропско време). Се уште не е познато дали Владата ќе деноесе одлука за укинување на вонредната состојба или едноставно ќе остави таа да истече. Парламентарна комисија утре ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турција ноќеска ќе ја укине вонредната состојба која беше воведена пред две години по неуспешниот државен удар. Опозицијата стравува дека вонредната состојба и чистките ќе бидат заменети со нови репресивни мерки.Вонредната состојба беше воведена на 20 јули 2016 година, неколку дена по крвавиот обид за државен удар што се случи ноќта меѓу 15 и 16 јули.Агенцијата „Франс прес“ наведува дека во текот на изминатите две години властите тргнаа во прогон на пучистите и нивните симпатизери, како и на прокурдската опозиција, бројни невладини организации и медиуми кои ја критикуваа власта.За две години на затворски казни се осудени околу 80.000 луѓе осомничени за поврзаност со пучот, додека повеќе од 150.000 државни службеници и функционери се отпуштени или суспендирани.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 111 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 236 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Дали Владата и локалната власт во Охрид се способни во определениот дополнителен рок да го исполнат ветувањето и да ги реализираат клучните препораки на ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ердоган: Наша цел е праведно и одржливо решение за Кипар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: