ПАД ОД ТРИ МЕСТА: Фудбалерите на 136. место на ФИФА-листата


Репрезентацијата на Македонија дуелите против Турција и Шпанија ќе ги дочека од нова позиција Фудбалската репрезентација на Македонија забележа пад од три места на најновата листа на ФИФА. При најновото рангирање се наоѓа на 136. место со 218 поени, а тоа значи губење на неколку позиции. Сепак, ова не мора да значи ништо и се очекува со добри игри против Турција и Шпанија да се дојде до нови бодови. Турција в понеделник во Скопје доаѓа со пласман на 25. позиција со 844 бода
| | веќе видена | слични

Македонската А репрезентација во недела ја очекува нов дуел од квалификациите за пласман на Светското првенство во Русија, а противник ни е големата Шпанија која ќе ја дочекаме на националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Секако апсолутен фаворит е „црвената фурија“, но нашите играчи ветуваат дека ќе го дадат својот максимум да направат големо изненадување и да ја продолжат позитивната серија на резултати (Лихтенштајн 3-0. Белорусија 3-0, Турција 0-0) – Имаме доволно време за подготовка пред квалификацискиот натпревар против Шпанија, одигравме и одличен меч со Турција, но тоа е зад нас. Подготвени сме, а одлука на селекторот е кој ќе го започне натпреварот. Сигурно е дека кој и да добие шанса ќе го даде својот максимум. Шпанија е фаворит, сигурно една од најдобрите светски репрезентации, но мораме да се потрудиме некои работи во играта да зависат и од нас. Во денешниот фудбал е многу тешко да се прогнозираат работите, бидејќи сите играат фудбал. Ќе се потрудиме да бидеме на највисоко ниво, а дали тоа ќе ...
| | веќе видена | слични

Сениорската репрезентација на Македонија активно ги продолжуваа подготовките за квалификацискиот натпревар против Шпанија кој на 11. јуни го играме на националната арена во Скопје. Избраниците на Игор Ангеловски веруваат дека може да се одигра квалитетен меч со големиот фаворит, во ситуација кога се повеќе се враќа самодовербата меѓу репрезентативците. Иако, сосема е јасно дека ниту можеме ниту сакаме да се закануваме на тим каков што е „црвената фурија“. „ Имаме доволно време за подготовка пред квалификацискиот натпревар против Шпанија, одигравме и одличен меч со Турција, но тоа е зад нас. Подготвени сме, а одлука на селекторот е кој ќе го започне натпреварот. Сигурно е дека кој и да добие шанса ќе го даде својот максимум. Шпанија е фаворит, сигурно една од најдобрите светски репрезентации, но мораме да се потрудиме. Некои работи во играта мора да се потрудиме да зависат и од нас. Во модерниот фудбал е многу тешко да се прогнозира како ќе се одвиваат работите на терен, затоа што сите играат фудбал. Ќе се ...
| | веќе видена | слични

Фудбалските репрезентативци ги продолжуваат подготовките за следниот квалификациски натпревар против Шпанија. Селекторот Ангеловски вели дека тој и стручниот штаб не се фокусираат на тоа како ќе игра Шпанија туку како ќе играат неговите репрезентативци. Во репрезентацијата се свесни дека Шпанија е позната како состав кој прави најмалку грешки на официјални средби. Шпанскиот селктор Лопетег порача дека, иако се фаворити, ова е значаен натпревар. „Следниот квалификациски натпревар со Македонија е поважен за нас. Таму треба да го зголемиме нивото и да ја постигнеме целта. Тоа воопшто нема да биде лесно“. – изјави Хуан Лопотег- тренер на Шпанија В недела во Скопје се игра натпреварот против Шпанија за пласман на СП Русија 2018. Сафет Адеми
| | веќе видена | слични

Александар Трајковски верува дека тој и неговите соиграчи можат да и пружат силен отпор на репрезентацијата на Шпанија која во недела гостува во Скопје.Во недела на „Филип Втори“ Арената, Македонија ја пречекува силната селекција на Шпанија во квалификациски натпревар за Светското првенство.Формата на Македонија е во нагорна линија, па и покрај силата на противникот има простор за оптимизам.„Имаме доволно време за подготовка пред квалификацискиот натпревар против Шпанија, одигравме и одличен меч со Турција, но тоа е зад нас. Подготвени сме, а одлука на селекторот е кој ќе го започне натпреварот. Сигурно е дека кој и да добие шанса ќе го даде својот максимум. Шпанија е фаворит, сигурно една од најдобрите светски репрезентации, но мораме да се потрудиме некои работи во играта да зависат и од нас. Во денешниот фудбал е многу тешко да се прогнозираат работите, бидејќи сите играат фудбал. Ќе се потрудиме да бидеме на највисоко ниво, а дали тоа ќе биде доволно за поволен резултат ќе видиме в недела доцна навечер“ ...
| | веќе видена | слични

Македонија е задоволна од играта, а и од резултатот на контролниот меч со Турција (0-0) што беше генерална проба за неделниот квалификациски натпревар од групата Г за СП 2018 со фаворизираната Шпанија во Скопје. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски - Мрме врзаа три натпревари без пораз откако на стартот од квалификациите играа добро, но губеа минимално во првите три кола од Албанија (1-2), Израел (1-2) и Италија (2-3). Само Шпанија ги совлада убедливо (4-0) на првиот меч во Гранада. Сега „црвено-жолтите“ се растоварени од императив и се надеваат дека првпат во меѓусебните дуели може да ~ застанат на патот на „црвената-фурија“. За тоа ги канат гледачите в недела (20.45 ч) да ги наполнат трибините во Скопје и да им помогната во намерите да ја продолжат серијата со уште еден меч без пораз за враќање на рејтингот и поправање на пласманот на ФИФА ранкинг-листата. - Имаме доволно време да се подготвиме за квалификацискиот натпревар против Шпанија. Одигравме одличен меч со Турција, но тоа е зад нас. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Репрезентативецот Александар Трајковски вели дека сите од составот на Игор Ангеловски ќе бидат максимално подготвени за дуелот против големиот фаворит. - Имаме доволно време за подготовка пред квалификацискиот натпревар против Шпанија, одигравме и одличен меч со Турција, но тоа е зад нас. Подготвени сме, а одлука на селекторот е кој ќе го започне натпреварот. Сигурно е дека кој и да добие шанса ќе го даде својот максимум. Шпанија е фаворит, сигурно една од најдобрите светски репрезентации, но мораме да се потрудиме некои работи во играта да зависат и од нас. Во денешниот фудбал е многу тешко да се прогнозираат работите, бидејќи сите играат фудбал. Ќе се потрудиме да бидеме на највисоко ниво, а дали тоа ќе биде доволно за поволен резултат ќе видиме в недела доцна навечер,изјави Трајковски. Дуелот Македонија – Шпанија е во рамките на 6.коло од квалификациите за Светското првенство 2018 во Русија. /МИА
| | веќе видена | слични

Финишираат подготовките на македонската репрезентација за квалификацискиот натпревар против Шпанија на 11. јуни на во Скопје и селекторот Игор Ангеловски и играчите имаат уште малку време за завршните финеси. На гости ни доаѓа големиот фаворит и лидер во нашата Г група, ривал против кој немаме победа, ниту реми во досегашните 6 меѓусебни дуели. Репрезентативецот Александар Трајковски вели дека ќе бидеме максимално подготвени за добар меч со „Црвената фурија“. „Имаме доволно време за подготовка пред квалификацискиот натпревар против Шпанија, одигравме и одличен меч со Турција, но тоа е зад нас. Подготвени сме, а одлуката кој ќе игра е на селекторот. Сигурно е дека кој и да добие шанса ќе го даде својот максимум. Шпанија е фаворит, сигурно една од најдобрите светски репрезентации, но мораме да се потрудиме некои работи во играта да зависат и од нас. Во модерниот фудбал е многу тешко да се прогнозираат работите, бидејќи сите знаат да играат. Ќе се потрудиме да бидеме на највисоко ниво, а дали тоа ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Селекторот Игор Ангеловски вели дека фокусот прво е на Турција, а обврска на сите е да го дадат максимумот. - Турција е фудбалска велесила и ќе биде дополнителен мотив за сите играчи. Реков дека и на пријателски дуели сакам да играм против квалитетни селекции. Посакувам играчите да бидат на нивото на претходните мечеви и да го дадат најдоброто од себе. Не смееме однапред да се предадеме, мора да го дадат максимумот. Имаме препознатлива игра која во последните мечеви почна да носи и резултати, изјави Ангеловски. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската фудбалска репрезентација ги продолжува подготовките за квалификацискиот натпревар против Шпанија закажан за 11 јуни на Националната арена во Скопје. Репрезентативецот Александар Трајковски вели дека сите од составот на Игор Ангеловски ќе бидат максимално подготвени за дуелот против големиот фаворит. – Имаме доволно време за подготовка пред квалификацискиот натпревар против Шпанија, одигравме и одличен меч со Турција, но тоа е зад нас. Подготвени сме, а одлука на селекторот е кој ќе го започне натпреварот. Сигурно е дека кој и да добие шанса ќе го даде својот максимум. Шпанија е фаворит, сигурно една од најдобрите светски репрезентации, но мораме да се потрудиме некои работи во играта да зависат и од нас. Во денешниот фудбал е многу тешко да се прогнозираат работите, бидејќи сите играат фудбал. Ќе се потрудиме да бидеме на највисоко ниво, а дали тоа ќе биде доволно за поволен резултат ќе видиме в недела доцна навечер,изјави Трајковски. Дуелот Македонија – Шпанија е во рамките на 6.коло од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 275 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 201 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПАД ОД ТРИ МЕСТА: Фудбалерите на 136. место на ФИФА-листата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: