Спорт - Трајковски во Варегем

Младиот македонски фудбалски интернационалец Александар Трајковски (19) од редовите на хрватскиот клуб Интер Запрешиќ заминува во белгиски Варегем. Овој клуб се согласи да плати отштета од фантастични еден милион евра за да го добие потписот на талентираниот напаѓач, кој веќе настапува и за младата фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година. - До потписот на договорот останаа да се средат уште само некои формалности и веќе можеме да зборуваме за Трајковски како наш поранешен играч. Направивме навистина одлична зделка и токму такви трансфери ни се потребни за да може клубот да функционира - изјави за хрватските медиуми Бранко Љаљак, директорот на Интер Запрешиќ. Неверојатното е што Александар Трајковски пред една година од редовите на Цементарница пристигна во Интер Запрешиќ за сума од 30.000 евра, а една сезона подоцна прави трансфер вреден еден милион евра во Варегем. Тој минатото лето беше на проба и во Челси, постигна гол за тимот до 19 години на еден турнир во Франција, но не беше ангажиран. ...
| | веќе видена | слични

Хрватски Интер за само една сезона заработи еден милион евра со продажбата на Трајковски во Варегем Дриблинг, брзина, шут: Трајковски Македонскиот младински репрезентативен центарфор Александар Трајковски (18) потпиша за белгискиот прволигаш Зулте Варегем. Трајковски во минатава сезона играше во Интер Запрешиќ, во хрватската Прва лига. - Моја желба беше да заминам во Белгија или во Холандија, од каде што последно се оди во најдобрите пет лиги (Англија, Германија, Шпанија, Италија и Франција - н.з.). Благодарност до Интер што ми даде шанса - изјави Трајковски за хрватскиот дневен весник „Вечерњи лист“. Според информациите, од трансферот Интер ќе заработи еден милион евра. Летово за Трајковски интерес покажаа и Динамо Загреб (Хрватска) и Андерлехт (Белгија), но понудиле по 500.000 евра, што за челниците на Интер беше премалку. Во фокусот на вниманието Трајковски дојде во мај 2010 година, кога беше на проба кај англискиот гигант Челси, за чиј тим до 19 години постигна еден гол во тест-меч против бразилски ...
| | веќе видена | слични

Точно еден милион евра изделија раководните лица на белгискиот прволигаш Зулте Варегем за да ги осигураат услугите на најдобриот фудбалер во дресот на хрватскиот клуб Интер од Запрежиќ, македонскиот интернационалец Александар Трајковски. Дека се е договорено, потврди и спортскиот директор на Интер, Бранко Лалјак. - Треба да се решат уште неколку формалности. Кога ќе се потпише договорот, ќе можеме да кажеме дека Трајковски повеќе не е фудбалер на Интер. Уште еден успешен потег на клупското раководство. Ваквите трансфери се потребни за нормално да функционира клубот, изјави Лалјак. Трајковски пред една сезона беше купен од Цементарница 55, а освен со 15 настапи во првиот тим на Интер младиот Македонец може да се пофали и дека постигна четри погодоци. За жал, талентот на Трајковски не го препознаа раководните лица на лондонскиот премиерлигаш Челзи. Нашиот интернационалец одигра неколку натпревари за тимот на Челзи до 19 години, а неговиот погодок се покажа како пресуден во полуфиналната пресметка со ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудблер, Александар Трајковски, напаѓачот на Интер кој во минатата сезона постигна четири гола, потпиша за Белгискиот прволигаш Зулте Варегем. Од трансферот на нашиот млад фудбалер, кој пред една година беше на „проба“ кај Челзи, Хрватскиот клуб Интер ќе заработи еден милион евра. За Трајковски својот интерес го покажаа Динамо Загреб и Андерлехт, но понудата од 500.000 евра за челниците на Интер беше премала. Му посакуваме многу успех на нашиот репрезентативец!
| | веќе видена | слични

Трајковски за милион евра во Цулте Варегем Талентираниот македонски интернационалец Александар Трајковски од следната сезона ќе настапува за белгискиот прволигаш Цулте Варегем, кој ја заврши сезоната на 11. место. Деветнаесетгодишниот напаѓач си замина од хрватски Интер Запрешиќ за сума од околу милион евра, како што пренесуваат тамошните медиуми. - Желба ми беше да одам во Белгија или Холандија. Од тие лиги полесно се оди во една од петте најсилни европски лиги. Му благодарам на Интер што ми даде шанса, престојот во Запрешиќ никогаш нема да го заборавам - изјави Трајковски за хрватските медиуми. Поранешниот играч на Цементарница му се приклучи на клубот од Запрешиќ пред една година, откако претходно беше на проба во Челзи. По извонредната пролетна полусезона, за неговите услуги беа заинтересирани и Динамо Загреб и Андерлехт, чија понуда од половина милион евра беше одбиена.
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 80 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 79 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Трајковски во Варегем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: