Сирија: Полицаец поседува докази за 11.000 убиени

Сирија: Полицаец поседува докази за 11.000 убиени Поранешен воен полицаец успеал од Сирија да изнесе докази за систематскоубивање на 11.000 затвореници во затворите што се под контрола на сирискиотрежим. Тројцапоранешни хашки обвинители прегледале илјадници фотографии што ги направил режимот на Башар Ел Асад, како и други датотеки со кои се потврдуваатпогубувања во затворите под контрола на режимските безбедносни сили. Какошто објавуваат британските медиуми, станува збор за убиства на главно младимажи, а фотографиите датираат од март 2011 до август минатата година. Експертитевелат дека овие докази се подетаљни и со далеку поголем опсег од сите досегапонудени со кои се докумнентира 34-месечната криза во Сирија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден полицаец во Сан Франциско починал откако неговиот колега случајно го застрелал. Имено, 42-годишниот Том Смит заедно со неговите соработници биле на задача да извршат претрес во домот на еден крадец. Но, работите тргнале на лошо кога истрел од пиштолот на колегата го погодил Том. Тој веднаш бил одведен во болница, но починал по неколку часа.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 356 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 286 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 245 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сирија: Полицаец поседува докази за 11.000 убиени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: