Каратистите освоија три злата на Балканскиот шампионат во Белград

6 копии

Белград - Македонската репрезентација во традиционално карате имаше успешен настап на Балканскиот шампионат, што се одржа во Белград освојувајќи три први места или вкупно 14 медали (3 златни, 4 сребрени, 7 бронзени). Конкуренцијата на првенството беше силна, а се одржа во спортскиот центар „Шумице“ во Белград, од 12 до 14.мај. Шампионатот се одржа во повеќе возрасни категории: сениори, младинци, јуниори, кадети и деца. Златните медали за Македонија ги освоија: Бојан Богдановиќ и Берта Милевска во дисциплината Енбу мажи и жени кај сениорите и во истата дисциплина кај децата Иван Трпковски и Катарина Дробниќ. Првото место го освои и тимот во дисциплината кумите кај децата во женска конкуренција. На Балканскиот шампионат учествуваа 10 репрезентации: (Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Грција, Црна Гора, Хрватска, Словенија, Романија, Турција и Бугарија).
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација во традиционално карате имаше успешен настап на Балканскиот Карате Шампионат, освојуваjќи вкупно: 3 златни, 4 сребрени и 7 бронзени медали, а сето тоа во исклучително силна конкуренција на сениори, младинци, јуниори, кадети и деца. Балканскиот шампионат се одржа од 12 до 14 мај 2017 година во спортскиот центар "Шумице" во Белград, Србија. Инаку на овој пампионат учествуваа 10 репрезентации: (Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Грција, Црна Гора, Хрватска, Словенија, Романија, Турција и Бугарија). Резултати на нашите претставници: 1.место - Балкански шампиони во Енбу м/ж, сениори-(Бојан Богдановиќ и Берта Милевска); 1.место - Балкански шампиони во џ.и.кумите-тим жени, деца (А.Белазелкоска, М.Младеновска и К.Дробниќ); 1.место - Балкански шампиони во Енбу м/ж, деца- (Иван Трпковски и Катарина Дробниќ); 2.место - Балкански вицешампиони во ката тим, кадетки (А.Белазелкоска, Ј.Милевска и Ј.Дробниќ); 2.место - Балкански вицешампиони во џ.и.кумите-тим, деца (Д.Влахо, И.Трпковски и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска Давкова: „Заедно со вас од утре започнуваме важна етапа во битката да ја вратиме Македонија во нормала. Ви благодарам за подршката“ ...
сите 209 | | | веќе видена

Вработените во КПУ Скопје изготвиле и потпишуваат петиција за поддршка на актуелниот директор Котевски и негово останување на сегашната позиција. Одзивот е ...
сите 387 | | | веќе видена

Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика почина непосредно по сообраќајната несреќа во неделата наутро на автопат во Германија. Од автомобилот кој го удри ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 328 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каратистите освоија три злата на Балканскиот шампионат во Белград

Од:
До кого (е-маил):
Порака: