Традиционална прослава на Св. Атанасиј Велики во Карпош

Жителите на Карпош, традиционално, го прославија празникот св. Атанасиј Велики. Уште во раните утрински часови улиците во населбата Влае осамнаа со препознатливиот звук на зурлите и тапаните. Во духот на традицијата и оваа година, влаевчани го одбележаа овој христијански празник под покровителство на Општина Карпош и за првпат во организација на Здружението за негување на верски и народни обичаи „Св. Атанасиј Велики“ – Влае. Жителите на Влае масовно се собраа на спортското игралиште на ул. „Франце Прешерн” (поранешно с. Влае) и заедно ја одбележаа свечената литургија, по што следуваше црковното осветување на водата и храната. На манифестацијата присуствуваше и градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој во оваа пригода им го честита верскиот празник и им посака добро здравје среќа и успех на сите граѓани на Република Македонија. Здружението за негување на верски и народни обичаи „Св. Атанасиј Велики“ – Влае и додели плакета на Општина Карпош, за особен придонес и помош во реализација на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Традиционална прослава на Св. Атанасиј Велики во Карпош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: