Fisker го тужи Aston Martin за 100 милиони долари

Актуелно Интересен спор помеѓу поранешниот дизајнер на Aston Martin, Henrik Fisker и самиот Aston Martin поврзан со дизајн на нов супер спортски автомобил, под назив Force 1, кој Fisker ќе го произведе. Имено спорот настана поради дизајнот на новиот Fisker автомобил што треба да биде промовиран на претстојниот саем за автомобили во Детроит, а за кој Aston Martin обвинува дека има идентичен дизајн со моделот DB10, прикажан во последниот филм на James Bond, Spectre. Уплшеноста на Aston Martin била до толку голема што довело до испраќање на официјални писма и закани до брендот Fisker, сопственост на еден од најуспешните дизајнери кој го напушти Aston Martin и го основа својот бренд. Во одбрана на сопствениот дизајн, Fisker приложил скица во која се покажани разликите во дизајнот по што се гледа дека автомобилот, како и основата, се различни од оние на Aston Martin. Дополнително Fisker изјавува дека не е можно да се оцени по скици дали два автомобила се идентични или не. Според нив всушност станува збор за страв ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Toyota подготвува целосно нов автомобил со зголемена проодност, кој ќе го претстави официјално на автомобилскиот салон во Токио идната недела. Возилото ќе се вика ViRA, а од компанијата понудија две негови официјални фотографии. Toyota ViRA во моментов е концепт кој сепак има сериозни шанси за сериско производство. Причината е дека моделот е позициониран во сегментот на компактни кросовери, кој пазарно постојано расте. Всушност ViRA претставува хечбек со спортски дизајн, две врати и зголемена проодност – микс помеѓу моделите ViTZ (познат во Европа како Yaris) и RAV4, па дури и името му е создадено од овие две ознаки – Vi од ViTZ и RA од RAV4. Од понудените две фотки не се забележува особена сличност со RAV4 или Yaris. Веројатно сепак концептот презел техника токму од нив. Што се однесува до дизајнот, формите се импресивни, нетипични за умерениот стил на јапонската марка. Силуетата потсетува на машини како Ferrari FF, додека предниот дел може да биде споредувана со „муцката“ на супер изведбите од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 277 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 259 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Fisker го тужи Aston Martin за 100 милиони долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: