Руски товарен брод со 12 патници потона во Црното Море

3 копии

Руски товарен брод со 12-член екипаж потона денеска во Црното Море, соопшти регионалната канцеларија на Министерството за вонредни состојби во автономната Република Крим. Бродот „Герон Арсенал“, кој пловел под панамско знаме превезувал жито од Азов за Турција. Екипажот се состоел од 12 лица, деветмина Украинци, двајца Руси и еден Грузиец. Во тек е спасувачка операција. Еден од членовите на екипажот бил пронајден и качен на бродот, а неговата состојба е оценета како добра. Други четворица морнари се локализирани во морето со појаси за спасување. Товарниот брод потонал за време на бура, во која брзината на ветерот била над 70 километри на час.
| | веќе видена | слични
2 копии

Товарниот брод потонал за време на бура, во која брзината на ветерот била над 70 километри на час Руски товарен брод со 12-член екипаж потона во Црното Море, соопшти регионалната канцеларија на Министерството за вонредни состојби во автономната Република Крим. Бродот „Герон Арсенал", кој пловел под панамско знаме превезувал жито од Азов за Турција. Екипажот се состоел од 12 лица, деветмина Украинци, двајца Руси и еден Грузиец. Во средата почна спасувачка операција, еден од членовите на екипажот бил пронајден и спасен, а неговата состојба е оценета како добра, додека други четворица морнари се лоцирани во морето со појаси за спасување. Товарниот брод потонал за време на бура, во која брзината на ветерот била над 70 километри на час.
| | веќе видена | слични
4 копии

Руски товарен брод со 12 членови на посада потона кај руското крајбрежје на Црното Море, пренесуваат руските медиуми. Според првичните информации, досега се спасени три лица. Посадата ја сочинувале деветмина Укринци, двајца Руси, меѓу кои и капетанот и еден државјанин на Грузија. Лошите временски услови во таа област ја отежнуваат операцијата за спасување. Сè уште не е позната причината за несреќата на товарниот брод „Херојот на Арсенал“, од кој утрото во 3 часот и 30 минути по локално време бил упатен повик за помош. Бродот пловел под знамето на Панама, а превезувал житарки од Азов во Турција.
| | веќе видена | слични

Товарен брод со 12-член екипаж од Русија, Украина и од Грузија денеска потона во Црното Море, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации. Спасувачите пронашле едно лице, а уште четири се локализирани и се подготвуваат за нивно префрлување на спасувачки брод, соопшти висок претставник на министерството на Крим, Владимир Иванов, кој не наведе што се случило со другите членови на екипажот. На бродот „Герои арсенал“ се наоѓале двајца Руси, девет Украинци и еден граѓанин на Грузија. Како што јавува новинската агенција ТАСС, бродот пратил сигнал за помош во 3.30 часот по московско време (4.30 по централноевропско време) и потонал на околу 30 километри од ’ртот Зелен Рог. Портпаролот на Сојузната морнарица соопшти дека бродот кој пренесувал житарки, бил сопственост на турска компанија, регистрирана на Маршалските Острови, а пловел под знамето на Панама./МЕТА
| | веќе видена | слични

До сега е спасен само еден член од екипажот информираат од регионалниот центар за спасување од Крим. Бродот "герои арсенала",кој пловел под панамско знаме превезувал стока за Турција. Акцијата за спасување на преостанатите членови на екипажот е во тек. 
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

„На одлуката на Кривичен совет немаме право на жалба до Врховен суд. Имаме можност да поднесеме иницијатива до Јавниот обвинител на РМ. Тој како надлежен може ...
сите 428 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руски товарен брод со 12 патници потона во Црното Море

Од:
До кого (е-маил):
Порака: