Се затвора легендарниот стадион на Тотенхем

По цели 118 години, легендарниот стадион на Тотенхем "Вајт Харт Лејн" се затвора. Овој фудбалски храм ќе се модернезира, а дуелот против Манчестер Јунајтед беше последен за Тотенхем. По завршувањето на натпреварот, илјадници гледачи се симнаа на тревникот за да го почувствуваат стариот шмек за последен пат. Следната сезона Тотенхем ќе игра на стадионот "Вембли".
| | веќе видена | слични

Тотенхем и Покетино се најблизу до ангажирање на младата ѕвезда на Фулам, Рајан Сесењон, за кого огромен интерес има уште од Ливерпул и Манчестер Сити. Скаутите на Тотенхем во играчот на Фулам гледаат замена за некогашниот Герет Бејл, кој подоцна беше продаден за многу повисока сума од онаа во која пристигна на „Вајт Харт Лејн“ од Саутемптон. Сесењон исто така игра на левата бековска позиција, но со крајно офанзивни карактеристики, има само 16 години и експертите веќе му предвидуваат успешна кариера. Претседателот на Тотенхем, Леви знае како да ги привлече младите играчи, па поради тоа му се дава предност на него во однос на Манчестер Сити и Ливерпул. Доколку младиот играч пристигне во Тотенхем, не е исклучена можноста од тимот да замине Дани Роуз, кој исто така игра на позицијата лев бек.
| | веќе видена | слични

Рефлексологијата е еден од најприродните и наједноставните начини да се решиме од некои непријатни симптоми од одредено заболување. Ако страдате од чести главоболки или анксиозност тогаш решението е во соодветен притисок врз палецот. За да се решите од главоболката притиснете го нежно палецот и за неколку минути ќе почувствувате како болката започнува да го намалува својот интензитет. Вршејќи благ притисок во времетраење од пет минути врз палецот може да се постигне физичка реакција на бубрезите кои ќе го подобрат своето работење.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кајл Вокер сака да го напушти Тотенхем, а градскиот ривал Челси е подготвен да исплати 40 милиони фунти за десниот бек. Англиските медиуми тврдат дека Вокер пред извесно време ја нарушил соработката со стратегот Покетино, поради што и по камбекот по повредата дел од средбите минуваше на клупата за резерви, додека шанса пред него добиваше Трипие. Дефанзивецот сега сериозно размислува за следен чекор во кариерата, а интересот од Челси е добредојден за Вокер да го промени клубот, но не и градот каде живее. Конте е љубител на неговата игра, Вокер е силен десен бек и сигурно ќе ја засили конкуренцијата на позицијата десен бек, една од неколкуте во тимот што италијанскиот стратег планира да ги освежи во текот на летово. Конте бара втора опција за Мозес, бидејќи сезонава на располагање за таа позиција беше само Азпиликуета, а Шпанецот во текот на сезоната играше на централната бековска позиција. Вокер во Тотенхем заработува 75.000 фунти неделно, Челси е подготвен да му даде и над 100.000 фунти неделна плата, а ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Тотенхем, Маурицио Покетино потврди дека ќе остане во Тотенхем, иако се појавија гласини дека би можел да се пресели во Интер. „Не постои откупна клаузула во мојот договор, ќе останам тука и следната сезона. Има многу гласини, но јас сум лојален на клубот и немам причина да го напуштам Тотенхем“, изјави Маурицио Покетино во врска со гласините дека би можел да го напушти лондонскиот клуб. Италијанските медиуми неодамна пренесоа дека Покетино е голема желба на управата на Интер, а гласините се интензивираа откако италијанскиот клуб му врачи отказ на Пиоли и тргна во потрага по негов наследник. Тотенхем оваа сезона беше единствената екипа која што успеа барем малку да му конкурира на шампионот Челси, а под водство на Покетино, Тотенхем за прв пат после 1995-та година успеа да заврши на повисока позиција на табелата во Премиер лигата во однос на својот најголем ривал Арсенал.
| | веќе видена | слични

Челси беше прокламиран за нов шампион во англиската Премиер лига откако минатиот петок и математички ја осигура титулата во домашното првенство, достигнување за кое едне седмица претходно доби голема услуга од страна на Вест Хем кој практично го отпиша Тотенхем од финалната битка за трофејот. Вест Хем одигра крајно мотивирано на лондонското дерби со Тотенхем и го победи со 1:0, а сега овој меч стана дополнително интересен за јавноста во Англија откако стоперот Џејмс Колинс откри дека тој и капитенот Нобл добиле специјална мотивациска порака од страна на Џон Тери непосредно пред мечот. – Џон Тери ни испрати иста порака на мене и Марк Нобл преку која го порача следното: Ако ги победите Тотенхем, ќе имате вечер на сметка на момците од Челси. Тоа беше навистина убаво и мотивациски добро, но ние сакавме да го победиме Тотенхем и без тоа, – открива Колинс.
| | веќе видена | слични

Десниот бек на Јувентус, Дани Алвес, по завршувањето на оваа сезона би можел да го напушти Торино и да се пресели во Англија. Како што пренесуваа англиските медиуми, бразилскиот десен бек би можел од идната сезона да стане нов фудбалер на лондонски Тотенхем. Според англиските медиуми, од управата на Тотенхем веќе започнале преговори со Дани Алвес, а иако Бразилецот има уште една година од договорот со „Бјанконерите“, тој сакал да заигра во Премиер лигата. Наводно од Тотенхем на Алвес му понудиле двегодишен договор со опција за продолжување на уште една година. Се очекува дополнителни преговори помеѓу Тотенхем и Алвес да има по завршувањето на оваа сезона, односно после финалето од Лигата на шампионите, а англиските медиуми пренесуваат дека ангажманот на Алвес најверојатно значи дека Кајл Вокер ќе го напушти клубот.
| | веќе видена | слични

Поранешната ѕвезда на Арсенал Лукас Подолски ги истрола обожавателите на Тотенхем со една порака на Twitter за стадионот Вајт Харт Лејн. Последното нешто што им требаше на обожавателите на Тотенхем по поразот и затворањето на стадионот Вајт Харт Лејн беше некој да им трие сол на раната. А Подолски го направи токму тоа. Фудбалерот кој сега игра за Галатасарај реши да се потсети на победничките моменти на поранешниот клуб Арсенал на теренот на Тотенхем и објави твит со колаж фотографии. Едната е од моментот кога скокна кај фановите по победата 1:0 на Арсенал на Вајт Харт Лејн во 2014 година, а другите од моментите кога „топчиите“ беа непоразени шампиони на ривалскиот терен во 2004 година. Thanks #whitehartlane for that great memories #afc #gunners pic.twitter.com/3756BWOGoS — Lukas-Podolski.com (@Podolski10) May 15, 2017 „Благодарам Вајт Харт Лејн за прекрасните спомени“, напиша Подолски и додаде смајли со бакнеж во твитот. Можеби ваквиот твит беше низок удар, но неговите обожаватели беа одушевени.
| | веќе видена | слични

Тотенхем синоќа имаше емотивно збогување од стадионот „Вајт Харт Лејн“. Тоа е стадионот на кој лондонскиот тим играше како домаќин цели 118 години, а последниот меч го одигра против Манчестер Јунајтед. Тотенхем славеше со 2:1 и тоа беше крај на приказната која траеше повеќе од еден век за овој стадион. На местото на „Вајт Харт Лејн“ ќе се изгради нов модерен стадион. Интересно е како за помалку од 24 часа стадионот на кој играше Тотенхем, се претвори во едно големо градилиште. Се очекува новиот стадион да биде готов за стартот на сезоната 2018/19.
| | веќе видена | слични

Не поминаа ни 24 часа од последниот натпревар на "Вајт Харт Лејн", а изградбата веќе започна. Сигурно знаете дека се руши “Вајт Харт Лејн“, последен натпревар што натпреварот против Манчестер Јунајтед, кој Тотенхем го доби со 2-1. Тотенхем ќе го промени својот дом за прв пат од 1899 година, се гради нов стадион веднаш во близина на стариот. Новиот стадион ќе има капацитет од 61 559 места.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако за само два дена беа собрани над милијарда долари за реставрација на катедралата Нотр Дам во социјалните мрежи се појавија и првите критики. „Коe ...
сите 682 | | | веќе видена

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 182 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 182 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 105 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 20 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се затвора легендарниот стадион на Тотенхем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: