СИНОТ НА ЗИДАН ВО КОМБИНАЦИЈА: Енцо е во составот на Зинедин за финалето

Тренерот на Реал Мадрид со интересен потег бидејќи го зеде и својот син за натпреварот против Јувентус На утрешниот натпревар од финалето во Лигата на шампионите во комбинација за настап во тимот на Реал Мадрид ќе биде и синот на Зинедин Зидан, Енцо. Французинот се одлучи на ваков потег, па сигурно ќе има и критики од оние коишто не го сакаат премногу тренерот на „кралевите“. Енцо игра во средниот ред, а си најде место меѓу фудбалерите коишто ќе бидат во комбинација за утрешната средба. Меѓу играчите коишто се веќе во Кардиф се најдоа: Навас, Касиља, Јанес (голмани), Карвахал, Пепе, Рамос, Варан, Начо, Марсело, Коентрао, Данило (одбрана), Крос, Родригез, Касемиро, Ковачиќ, Модриќ, Асенсио, Иско, Енцо Зидан (среден ред). Роналдо, Бензема, Бејл, Васкез, Дијаз и Мората
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид освои две европски титули по ред под водство на Зинедин Зидан, но некогашниот тренер Џон Тошак смета дека неговата генерација на „кралскиот клуб“ била подобра од актуелната. Поранешниот македонски селектор вели дека неговиот тим морал да се соочи со противник каков што бил Милан предводен од Ариго Саки. – Тешко е да се прават споредби, но според мене јас располагав со подобра екипа. Проблем беше што тогаш Милан со Ван Бастен, Гулит и Рајкард беше уште подобар тим, но сепак тешко е да се споредува бидејќи се важни и ривалите против кои играте, – смета Тошак кој зборува за генерацијата од сезоната 1989/90. Велшанецот ги коментирал и судиските грешки на дуелот меѓу Реал и Баерн Минхен, кои одеа во прилог на шпанската екипа. – За да ја освоиш Лигата на шампионите, речиси секогаш има еден натпревар на кој ти е потребна многу среќа. За Реал сезонава тоа беше дуелот со Баерн. Сепак Зидан му донесе двојна титула на клубот и мора да кажам дека направи повеќе од што го очекував, – посочува Тошак.
| | веќе видена | слични

Трофејот од Супер купот на Европа кој го организира УЕФА, а ќе се одржи во Скопје на 8 август оваа сабота ќе пристигне во Охрид, односно на теренот со вештачка трева в склоп на „Билјанини Извори“, каде од 9 и 30 до 12 и 30 часот ќе биде изложен за сликање. Титулата која ќе крене подобрата екипа од Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед во Охрид доаѓа во организацијата на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и Општинскиот фудбалски сојуз Охрид (ОФС).
| | веќе видена | слични

Зинедин Зидан ќе потпише нов договор со Реал Мадрид, пренесуваат мадридските медиуми. Според пишувањата на „АС“, Зинедин Зидан ќе потпише нов договор со Реал до јуни 2020. година. Популарниот Зизу влезе во историјата на Реал откако освои две титули во Лигата на шампионите и една титула во Примера за само 17 месеци кариера. Зидан од јануари 2016. година Реал го предводел на 87 натпревари, има скор од 65 победи, 15 ремија и само седум порази. Истовремено, истиот извор наведува дека Зидан по потписот на новиот договор ќе го спроведе и планот за следната сезона, а тоа е враќањето на Хесус Ваљехо и Маркос Љоренте од позајмици и притоа нивно вклучување во првиот тим, доаѓањето на Тео Ернандес, но и на Килијан Мбапе за кој е подготвен да го сруши светскиот рекорд. Наводно, Зидан го сака овој квартет засилувања за напад на сите трофеи следната сезона, а со оглед на успехот кој го има, Перез ќе му ги исполни сите барања.
| | веќе видена | слични

Престижниот трофеј од европскиот Супер Куп во фудбал утре ќе пристигне во Охрид. Трофејот ќе биде изложен на градскиот стадион „Билјанини извори“ во Охрид. Информацијата за ОХРИД 24 ја потврди првиот човек на ЈП „Билјанини извори“ Ристе Мишев. Трофејот на УЕФА Супер купот во фудбал, изложен на теренот пред Куќата на фудбалот во Скопје „Сакам да ја искажам мојата благодарност до организаторите за нивниот потег да го донесат овој престижен трофеј во Охрид. Вратите на стадионот ќе бидат отворени во периодот од 9 часот и 30 минути до 12 часот и 30 минути. Упатувам покана до сите заинтересирани да дојдат и да го видат трофејот, да ја искористат приликата да направат фотографија за спомен“ , изјави директорот на ЈП „Билјанини извори“. Трофејот на Суперкупот во Скопје пристигна на 16-ти март, а на 18-ти март беше изложен на платото пред Куќата на фудбалот во главниот град. Финалето на европскиот Суперкуп во фудбал ќе се одигра на 8 август на Телеком арената во Скопје, помеѓу екипите на Реал Мадрид и Манчестер ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Билетите за Суперкупот на УЕФА кој ќе се игра во Скопје на 8 август, ќе можат да се набават единствено преку официјалната интернет-страница на Европската фудбалска унија (УЕФА), која се очекува во наредните денови да објави дополнителни информации поврзани со процедурата за продажбата. Пријавувањето преку Интернет би требало да биде во периодот помеѓу 13 јуни и 4 јули, додека добитниците на влезници потоа ќе бидат одредени преку лотарија, бидејќи се очекува голем интерес за следењето на дуелот помеѓу европскиот првак Реал Мадрид и освојувачот на Лига Европа, Манчестер јунајтед. Интересот во Македонија е голем, судејќи според бројните прашања на љубителите на фудбалот поврзани со набавката на билети, чии цени ќе се движат од 15 до 40 евра, според досегашните најави. Веќе се појавија повеќе сајтови кои нудат влезници за Супекупот, за кои цената е и десеткратно повисока од официјалната, но веројатно станува збор за измама на која љубителите на фудбалот не треба да наседнуваат, според општите препораки. УЕФА ...
| | веќе видена | слични

Ракометниот клуб Вардар со титула од ракометната Супер лига ја заокружија најуспешната сезона во македонската клупска историја. „Црвено црните“ четвртата титула во серија ја заверија со триумф над Борец во Велес, а прославата ја направија во својата арена „Јане Сандански“. Вицешампионската позиција им припадна на ракометарите на Металург, кои обезбедија пласман во регионалната СЕХА лига, а најверојатно ви во Лигата на Шампиони, откако РФМ аплицираше за вајлд карта. Трет низ целта во Супер лигата помина охридскиот состав, кој овој успех го најави со освојување на титулата во регуларниот дел од сезоната. Третото место на „гладијаторите“ им донесе пласма во ЕХФ купот. На четвртата позиција финишираше битолски Пелистер, но Еурофарм Работник кој заврши на петтата позиција ќе игра во Челенџ Купот поради учеството во финалето во Купот на Македонија. Од Супер лигата отпадна тимот на Работнички, а влезе Младост. По пат на бараж нова можност за натпреварување обезбеди Металург 2 кој го совлада Вардар 2.
| | веќе видена | слични

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) на својата официјална интернет страница објави детали околу билетите за Супер купот кој ќе се одржи на 8 август на „Телеком арената“ во Скопје. Аплицирањето за билетите, односно сите потребни информации за билетите ќе бидат достапни на 13 јуни на оваа страна од УЕФА. Плаќањето на УЕФА страната исклучиво ќе биде со МастерКард и Виза кредит картичките кои треба да бидат исправни. За титулата ќе се борат победникот во Лигата на Шампиони, Реал Мадрид и победникот во Лигата на Европа, Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена | слични

Европската куќа на фудбалот денеска и официјално соопшти дека деталите околу иницијалната фаза за аплицирање за Супер купот 2017 кој ќе се игра во Скопје, вклучувајќи и резервацијата на билетите и цената за истите, ќе ги соопшти на 13. јуни. Аплицирањето за билети за Супер купот меѓу Реал Мадрид и Манчестер јунајтед ќе може да се реализира преку основната официјална страница на УЕФА (на следниот ЛИНК ), на кој во меѓувреме, до 13. јуни, ќе може да се следат и сите новости околу Супер купот 2017. Плаќањето на билетите, по нивната резервација и купување, ќе може да се изврши исклучиво со Мастер кард и Виза кредитни картички. Како што е познато, дуелот меѓу Реал Мадрид и Манчестер јунајтед на националната арена „Филип Втори“ во Скопје се игра на 8. август од 20:45 часот.
| | веќе видена | слични
3 копии

На почетокот од идната недела, УЕФА на својата интернет-страница ќе постави апликација на која сите заинтересирани ќе можат да конкурираат за билети за Супер-купот што на 8 август ќе се одржи во Скопје. Според најавите, во продажба ќе бидат пуштени околу 15 илјади влезници бидејќи остатокот од вкупниот капацитет (нешто над 33 илјади места) ќе биде поделен меѓу навивачите на Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Аплицирањето ќе трае до 4 јули по што по пат на лотарија ќе бидат одредени добитниците на билетите. До почетокот на аплицирањето, останува да се утврди цената на билетите. Минатата година во Трондхајм, тие се движеа од 50 до 150 евра, но се очекува сега да бидат далеку поевтини. Супер-купот на УЕФА се игра на 8 август, а меѓу себе ќе се сретнат екипите на Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 748 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 192 | | | веќе видена

Сите гласачки места во 13 казнено поправни установи утрината беа отворени навреме. Затворениците и притворениците во Идризово и во Шутка уште рано изутрината ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СИНОТ НА ЗИДАН ВО КОМБИНАЦИЈА: Енцо е во составот на Зинедин за финалето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: