Ова е новиот болид на Ф1 тимот на Мекларен – Бојата во преден план! (видео+фото)


Мекларен ф1 тимот денеска го претстави новиот болид пред стартот на 2018 сезона во Формула 1. Новина е тоа што сега болидот на Мекларен ќе биде целосно портокалов. Мекларен во минатата сезона имаше поинаква нијанса на портокалова боја, но во новата сезона се одлучија за голема промена, во која прв возач ќе им биде Фернандо Алонсо. Негов колега ќе биде Стофел Вандорн кој ќе ја вози втората сезона во Мекларен. Мекларен нема победа од последната трка во 2012 година во Бразил, а досега ниту еден возач нема пласман на подиумот од првата трка во 2014 година, кога Магнусен беше втор во Австралија. Сезоната 2018 во Ф1 шампионатот започнува на 25. март во Мелбурн со трката за Големата награда на Австралија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Екипата на Торо Росо која се натпреварува во шампионатот на Формула 1, во понеделникот, во Барселона имаше официјална промоција на новиот болид. Болидот ја носи ознаката СТР13 и е опремен со Хонда РА618Х моторот кој три сезони беше во болидите на Мекларен, пред британската компанија да го раскине договорот поради слабите перформанси. Минатата недела, во Мизано, можност да го испроба новото возило имаше Новозеланѓанецот Брендон Хартли еден од двајцата возачи на Торо Росо. Хартли ќе го тестира болидот и денес, додека утре перформансите ќе ги испроба неговиот тимски колега Французинот Пјер Гасли. Визуелно болидот наликува на овој од минатата сезона, во која возачите на Торо Росо освоија 53 бода. Новата Формула 1 сезона ќе започне на 25.март во Мелбурн со трката за Големата награда на Австралија.
| | веќе видена | слични

Задолжителното поставување на „хало“ заштитата на Формула 1 болидите за новата сезона донесе многу дебати и пред се критики од страна на клубовите. Иако е јасно дека безбедноста за возачите ќе биде поголема, проблематично е неговото влијание врз перформансите, но пред се и на прегледноста која ќе ја имаат возачите. Досега само се зборуваше токму за овој елемент, а Мерцедес реши да објави видео во кое Валтери Ботас го вози новиот болид на Силверстоун.
| | веќе видена | слични

Со целосно нов дизајн и агрегат на Renault, McLaren се надева дека нивниот нов MCL33 болид ќе биде моќна конкуренција за најдобрите тимови во Formula 1 Новиот автомобил е всушност првиот McLaren воопшто со погонски агрегат од компанијата Renault и претставува нов почеток за британскиот тим по три ужасни години во партнерство со Honda Motor Company. Покрај новиот погонски агрегат и новиот заштитен кокпит, најголемата разлика помеѓу MCL33 и минатогодишниот болид е бојата која сега е папаја портокалова во комбинација со сина, или иста како и пред 50 години, кога во болидот со овие бои се појавил Брус Мекларен. Од McLaren велат дека новиот болид претставува ново поглавје за McLaren, поглавје што ја комбинира богатата историја и насоката во која тимот сака да оди. Челниците на McLaren велат дека иако се соочиле со неколку непријатни години, тимот до сега неколку пати покажаал дека по секој пораз се враќал уште посилен и подобар. Првата ѕвезда на тимот и понатаму е поранешниот светски шампион Фернандо Алонсо, кој ...
| | веќе видена | слични

Британскиот тим денеска го претстави новиот болид - модел МЦЛ33, кој во најголем дел е во портокалова боја, а има и делови кои се сини. Единствен исклучок е „ореолот“, заштитата за главите на возачите, кој од оваа сезона е задолжителен дел на болидот, а кој е во црна комбинација. Со новиот изглед на болидот, Мекларен на сите јасно им стави до знаење дека ги слуша своите навивачи, на кои не им се допаѓаше ланската црно-портокалова комбинација. За потсетување, Брус Мекларен го основа британскиот тим, и тогаш болидите беа портокалови. Но во последните неколку сезони Мекларен и се враќаше на „матичната“ боја само за време на оние прет-тестови во предсезоната. Get under the skin of the all-new McLaren #MCL33 with our tech spec: https://t.co/nuUxn7NHyi #BeBrave pic.twitter.com/Ns9fk4A2O0 — McLaren (@McLarenF1) February 23, 2018
| | веќе видена | слични

Формула 1 тимот Мекларен денеска го претстави болидот за новата сезона кој ја носи ознаката „MCL33“ и означува почеток на соработката на британскиот тим со Рено, чии мотори ќе ги заменат тие на Хонда со кои не беа постигнати посакуваните резултати. Она што е карактеристично е враќањето на портокаловата боја која во комбинација со сината значи враќање на традицијата, а според Мекларен, истовремено и исполнување на желбата на фановите кои минатите години го потенцирале нејзиното значење. Шасијата и дизајнот се еволуција на ланскиот болид, а одговорните во Мекларен велат дека лесно го адаптирале на новите мотори и очекуваат подобри резултати. Овој тим нема Ф1 победа од трката во Бразил во 2012 година, а последен пат стигна до подиум во 2014-та. Покрај Фернандо Алонсо, возач на тимот ќе биде Штофел Вандорн.
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 290 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде поменливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална ...
сите 268 | | | веќе видена

Социјалдемократската партија на Австрија (СПО) денеска во Парламентот ќе поднесе барање за гласање недоверба на преодната Влада на австрискиот канцелар ...
сите 116 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ова е новиот болид на Ф1 тимот на Мекларен – Бојата во преден план! (видео+фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: