Ова е најмоќното руско оружје по атомската бомба: Еден рафал на овој ѕвер содржи тон експолозив


Денес се одбележува 30-годишнината од започнувањето на ракетниот фрлач "Смерч", еден од најмоќните примери на руското оружје досега. Ракетен фрлач "БМ-30 Смерч", најмоќно руско оружје по нуклеарната бомба. Еден полн рафал има околу еден тон експлозив во него. Вистинската потенцијална штета на површината е околу 67,2 хектари. Времето потребно за подготовка за лансирање е 3 минути, се наплаќа 13 минути. "Смерч", како оружје на Врховната команда, беше првенствено направен како средство за самоодбрана. Доменот на огнот му е околу 90 километри. Има систем за глобално позиционирање "Глонас" и систем за контрола на противпожарни возила. Ракетата во почетната фаза на летот ја зголеми прецизноста на резултатот за 3-4 пати во споредба со РЗЗО "Град", благодарение на системот што го содржи. Тој е во служба е со 11 земји.
| | веќе видена | слични

За време на операциите во Сирија руските сили тестираа повеќецевен фрлач на ракети наречен „Торнадо S“. Овој систем е потполно автономен и може да извршува воени операции без да се излегува од кабината.На огнена позиција се наоѓа за само неколку минути и потоа без да чека гранатата да ја погоди целта се движи кон нова локација. Погледнете како изгледа „Торнадо S“.
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ова е најмоќното руско оружје по атомската бомба: Еден рафал на овој ѕвер содржи тон експолозив

Од:
До кого (е-маил):
Порака: