Монтела се сели во Шпанија


Винченцо Монтела неодамна доби отказ од кормилото наиталијанскиот фудбалски клуб Милан, но најверојатно нема долго да остане без работа. Шпанските и италијанските медиуми пренесуваат дека Монтела наскоро би можел да се пресели во Шпанија и да го преземе тимот на Севиља, бидејќи клубот веќе започнал преговори со италијанскиот стратег. Покрај Монтела на листата претенденти за столчето на Севиља се уште Валтер Мацари, Луис Енрике, Томас Тухел и Хави Гарсија. Минатата недела Севиља му врачи отказ на тренерот Едуардо Берицо поради серијата на лоши резултати.
| | веќе видена | слични
3 копии

Синиша Михајловиќ повеќе не е тренер на Торино, откако италијанскиот фудбалски прволигаш одлучи да ја прекине соработката со него, јавуваат тамошните медиумите. Србинот е отпуштен синоќа по поразот во Купот на Италија од Јувентус. Торино на последните 17 натпревари забележа само три победи, биланс од кој е незадоволно раководството, а исто така на Михајловиќ му беше замерено и за лошата игра на тимот. Михајловиќ во Торино дојде во 2016 година, додека претходно ги предводеше Милан, Болоња, Катанија, Фиорентина и Сампдорија. Скај Спорт Италија веќе известува дека поранешниот тренер на Наполи, Интер и Вотфорд Валтер Мацари е првиот кандидат за испразнетото тренерско место во Торино.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Севилја го совладаа Кадис со 2:0 во првиот осмина-финален натпревар во Купот на Кралот. На клупата на Севилја дебитираше новиот тренер Винченцо Монтела, кој го наследи Едуардо Берисо. Севилја во Кадис побди со головите на Нолито во деветтата и Хесус Навас во 23.минута од натпреварот. Лас Палмас и Валенсија одиграа без победник 1:1. Хонатан Каљери го постигна голот за Лас Палмас во 36.минута, а на пет минути до крајот резултатот го израмни Родриго. Атлетико и Алавес веќе се во четврт-финалето откако победија како гости. Атлетико славеше кај Леида 4:0, а Алавес го победи Форментере со 3:1.
| | веќе видена | слични

Винченцо Монтела, италијанскиот стручњак кој беше избркан од Милан, си пронајде нов ангажман. Некогашниот напаѓач на Рома и италијанската репрезентација, минатата недела беше именуван за нов тренер на Севиља, каде пристигна како наследник на Едуардо Беризо, а дебито ќе го има против Кадиз во Кралскиот Куп. Монтела не го криеше своето задоволство што ја презеде Севиља, истакнувајќи дека дошол во многу силен клуб, кој константно игра на високо ниво. „Милан е голем клуб, во последните 30 години освои многу трофеи, но ако погледнеме пет години наназад, речиси да не освоија ништо. Севиља во последните 10 години освои повеќе трофеи од Милан, тоа е клуб кој игра во Европа постојано и е мошне силен“ , изјави Монтела на прес-конференцијата во пресрет на Купот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот тренер на Милан, Виченцо Монтела во продолжението од сезоната ќе седи на клупата на Севиља. Италијанецот со клубот од Андалузија потпиша договор на 18 месеци и на чело на екипата доаѓа како алтернатива за Едуардо Беризо. Четириесет и три годишниот Монтела на клупата на Севиља ќе дебитира на трети јануари на дуелот од Купот на Шпанија против Кадиз, а веќе три дена подоцна го очекува градското дерби со Бетис.
| | веќе видена | слични
2 копии

Севилја минатата недела му врачи отказ на Едуардо Берицо и со самото тоа ги разулти сите искрени љубители на фудбалот, бидејќи отпусната листа пристигна во ситуација кога аргентинскиот стручњак се бори со подмолната болест. Непосредно откако му беше напрвена операција по констатираниот рак на простатата, Берицо заработи отказ од страна на првите луѓе на клубот, а многумина ја осудија ваквата одлука на Андалузијците поради тоа што тимот се наоѓа на петтото место на табелата, а притоа обезбеди и пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите. Севилја во меѓувреме го потврди Винченцо Монтела како нов тренер и денеска беше официјално промовиран на „Санчес Писхуан“, а за време на неговата презентација претседателот на клубот за првпат се огласи за болната оставка на Берицо. – Кој вели дека Берицо сме го отпуштиле поради болеста, тој не го познава овој клуб. Ние имаме високи барања и очекувањата не беа исполнети ниту според резултатите, ниту по прикажаната игра. Неговата прикажана работа секогаш се прегледуваше ...
| | веќе видена | слични

Севилја денес го претстави новиот тренер Винченцо Монтела, италијанскиот стратег кој треба да го предводи тимот во следната година ипол. Наследникот на Едуардо Берицо истакна дека Севилја е идеален тим да ги примени своите идеи во фудбалот, но посочи дека тимот ќе мора да игра со поголема страст, како и одговорност доколку сакаат оваа сезона да виде успешна. „Мило ми е што добив шанса да работам во оваа прекрасна средина. Севилја е идеален тим за остварување на моите идеи во фудбалот. Воодушевен сум од атмосферата во овие простории, стадионот и навивачите се прекрасни, ми останаа убави спомени од моето последно гостување тука кога ја водев Фиорентина и се сретнавме во Лигата на Европа. Се надевам дека за брзо време ќе почнеме да се подобруваме, мене ми е важно моите играчи да покажат желба за победа на теренот, но воедно да бидат одговорни, а доколку сме заедно и во добро и во лошо, ќе следуваат и позитивни резултати“ , истакна Монтела.
| | веќе видена | слични

Италијанскиот стратег Винченцо Монтела не чекаше долго за нов тренерски ангажман, тој од денеска и официјална ја превзема функцијата тренер во Севилја. Монтела и самиот тврди дека не очекувал така брз развој на настаните, односно дека по неколку недели од отказот во Милан, да му биде понудена нова тренерска работа. „Среќен сум и изненаден позитивно. Можноста за превземање на Севилја се појави брзо и изненадно, навистина сум возбуден што почнувам нова авантура, во голем клуб со прекрасни навивачи “. „ Имав шанса да се сретнам против Севилја во полуфиналето од ЛЕ како тренер на Фиорентина и беше голема борба да се слушнат играчите на терен, со оглед на тоа дека фановите во Андалузија се доста бучни. Ентузијаст сум по природа, секогаш сакам да пробам нешто ново во странство. Ветувам напорна работа во овој клуб “, порача Монтела. Монтела се споменуваше и како шокантна замена за Гатузо доколку не успее во Милан, но тоа е веќе класифицирано, а Монтела како тренер ќе се соочи со Севилја во ЛШ против Манчестер ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот стратег Виченцо Монтела не чекаше долго време за нов предизвик после отказот од Милан кој го доби на почетокот од овој месец. „Авиончето“ одлета во Шпанија и се договори да го предводи тимот на Севиља. Андулузијците останаа без прв човек во стручниот штаб, откако му врачија отказ на Едуардо Берицо, кој имаше лоши резултати во серија. Иначе, раскинувањето на договорот на Севиља со Берицо наиде на многу полемики, бидејќи Аргентинецот на фудбалерите им соопшти дека боледува од рак на простата и подлегна на операција. - Севиља и Монтела си подадоа рака и потпишаа договор за соработка до 2019 година. Монтела треба да ги среди документите со Милан и да ни се придружи нам на тренинзите. - изјавија од клубот. За младиот 43-годишен италијанскиот стручњак ова ќе биде интернационално искуство. Претходно, популарното „авионче“ ги водеше Катанија, Фиорентина, Сампдорија и Милан.
| | веќе видена | слични

Италијанскиот фудбалски стартег, Винченцо Монтела неодамна доби отказ од таборот на Милан, но не му требаше многу за да пронајде нов клуб и веќе од наредните денови и официјално ќе биде предводник на шпанскиот прволигаш Севилја. Ова на својата официјална веб страна го соопшти тимот од Андалузија со тоа што обврската е со важност до 30 јуни 2019 година, меѓутоа претходно мора да се заврши една работа, популарното „авионче“ да го раскине договорот со „росонерите“. Тоа се очекува да биде завршено утре по што Монтела ќе може официјално да потпише за Севилја и да се фати за работа. Винченцо претходно како тренер има работено и во Рома, Катанија, Фиорентина и Сампдорија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 627 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 135 | | | веќе видена

Кривичните пријави против претседателот на Собранието, заменикот секретар на Собранието и до директорот на „Службен весник“ се безпредметни, изјави пратеникот ...
сите 247 | | | веќе видена

Комисија за заразни болести одлучи да стави ред во имунизацијата во земјава. Така, во иднина вакцинацијата на децата со МРП вакцината ќе може да се одложува ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Монтела се сели во Шпанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: