Денес сончево и потопло

3 копии

Скопје – Во Македонија денес ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер до северен правец. Температурата во Битола ќе се движи од 12 °C до 28 °C, а во Скопје од 15 °C до 29 °C.
| | веќе видена | слични

Топлотен бран со температури до 39 степени од денеска ќе ги зафати севреозападниот и југоисточниот регион на државата. Најпогодени според најавите на Управата за хидрометеоролошки работи ќе бидат Тетово, Гостивар, Кичево, Гевгелија, Кавадарци, Неготино, Дојран, Валандово, Струмица и Кочани. Поради високата вредност на УВ индексот во периодот од 11 до 16 часот се препорачува да се избегнува изложеност на директно сончево зрачење. Сончево и топло денеска ќе биде и во Охрид, каде максималната дневна температура ќе достигне до 31 степен Целзиусов. OhridNews
| | веќе видена | слични

Време Топол воздушен бран што дојде од северните делови на Африка во Македонија наредните денови ќе донесе високи тропски температури, кои ќе бидат близу 40 Целзиусови степени. Времето ќе биде сончево и многу топло. Утре дневната температура ќе се искачи до 39 степени, колку што ќе биде и в понеделник. Вторник, среда и четврток живата во термометрите ќе оди само степен и на места два степена подолу. Во вторник и в среда ќе има услови за слаб краткотраен дожд, но врнежите нема да предизвикаат значителни температурни промени. Напротив, во овие два дена ќе биде исклучително топло и запурно. Метеоролозите порачуваат поради високата вредност на УВ-индексот во периодот од 11 до 16 часот да се избегнува изложеност на дирекнотото сончево зрачење. Секако, да се почитуваат и препораките на Министерството за здравство. (Сн.К.)
| | веќе видена | слични
2 копии

Пеколен викенд, во понеделник и до 40 степени Следува пеколен викенд, а во понеделник температура и до 40-от степен. Топлотен бран од Африка ја зафаќа Македонија. Во северозападниот и југоисточниот регион на земјава денеска ќе се запали жолтото светло на претпазливост од високи температури. Од Министерството за здравство советуваат граѓаните да не излегуваат на сонце, а доколку мораат да се заштитат со капа или очила. И задолжително почесто да се освежуваат. Според климатолозите пеколни денови допрва доаѓаат. Најтопло ќе биде помеѓу 15 јули и 15 август. Токму тогаш е најпогодно да се оди на летување. Годинава просечните температури се повисоки за 2 до 3 степени. - На пример во Скопје просечната температура во јули до сега беше 24 степени, сега ќе се искачи на 26 степени. Најтоло ќе биде од 15 јули до 15 август, но овој период имаме и зголемување на влажноста во просек за 25 до 50 проценти, вели Пеце Ристевски, државен советник за климатологија во УХМР. Според најавите од Одделот за климатологија при УХМР ...
| | веќе видена | слични

Македонија ја очекува пеколен викенд. Oд управата за хидрометеоролошки работи информираат дека температурите ќе растат од ден на ден. За утре се очекуваат температури од 37, а во недела 38 степени. Тенденцијата на раст на температурите ќе продолжи и во понеделник, со максимални 39 степени. Жешкото време ќе продолжи и цела следна недела, иако за вторник се најавува и дожд. Со оглед на екстремното зголемување на температурите, треба да се избегнува директна изложеност на сонце, а доколку е неопходно да излезат од своите домови, луѓето, особено тие со слабо здравје, треба претходно да се посоветуваат со своите лекари. За сите се препорачува задолжително носење на капи и очила за сонце и пиење на течности.
| | веќе видена | слични
2 копии

Температурите од денеска растат.Денеска до 36,в недела 38 степени, понеделник до 39 степени Целзиусови. Денеска се очекуваат температури до 36 степени Целзиусови, во Скопје до 34 степени. Викендов е подобро да се помине покрај езеро на море, или на планина, односно надвор од градовите зашто температурите ќе пораснат в сабота до 37 степени, а в недела до 38 степени Целзиусови. Со оглед на тоа што претходеа пониски температури и затоплувањето ќе се случи одеднаш, препорачливо е луѓето со слабо здравје да се посоветуваат со своите лекари како најдобро да се подготват за високите температури. В понеделник температурата ќе достигне до 39 степени, а жешкото време ќе продолжи во текот на следните десетина дена.
| | веќе видена | слични

Деновиве кои следуваат ќе бидат проследени со високи температури над 38 степени. Во понеделник се очекува температурата да се качи и до 40-тиот степен. Од Управата за хидрометеоролошки работи, јавуваат дека утре ќе биде сончево, тивко и многу топло. Бидејќи овој топол бран следува по ниските температури од минатиов период, препорачливо е луѓето со слабо здравје да внимаваат и да ги избегнуваат горештините. Жешкото време ќе продолжи и во следниве 10-тина дена, па се препорачува да се избегнува предолга изложеност на сонце, да се пијат многу течности и препорачливо е да посетите доктор.
| | веќе видена | слични

Од денеска температурите на воздухот во Македонија растат. Денешната максимална температура ќе се искачи до 36-от степен, а в недела ќе достигне и до 38 Целзиусови степени. Здравствените работници прогнозираат викендов граѓаните да се разладуваат покрај вода или да престојуваат на планина доколку им се укаже можност. Лекарите советуваат, луѓето со послабо здравје да се придржуваат до советите од матичните лекари. Според метеоролошките најави, во понеделник, температурата на воздухот ќе достигне до 39 степени, а горештините ќе се задржат и во текот на наредните десеттина дена. (Крај)
| | веќе видена | слични

Викендов Македонија ја очекуваат високи температури. Денеска до 36,в недела 38 степени, понеделник до 39 степени Целзиусови. Еве одлична причина, ако имате можност викендов да го поминете некаде подалеку од вашиот град - море, езеро или планина не е важно. В сабота, температурите ќе пораснат до 37 степени, а в недела до 38 степени Целзиусови. Со оглед на тоа што претходеа пониски температури и затоплувањето ќе се случи одеднаш, препорачливо е луѓето со слабо здравје да се посоветуваат со своите лекари како најдобро да се подготват за високите температури. В понеделник температурата ќе достигне до 39 степени, а жешкото време ќе продолжи во текот на следните десетина дена.
| | веќе видена | слични

"Температури до 40 степени целзиусови не очекуваат во претстојниов период. Управата за хидрометеоролошки работи најавува сончево, тивко и многу топло време. Поради ниските температури од изминатиов период, мора многу да се внимава на горештините кои следуваат. Луѓето со слабо здравје, треба да избегнуваат изложување на сонце и да се консултираат со својот доктор. "
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Деновиве во тек е своевидно јавно изјаснување на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ дали би гласале за уставни измени , па на своите профили на социјалната мрежа Фејсбук ...
сите 339 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 84 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 68 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 135 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 144 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес сончево и потопло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: