За опстанок на Европа се клучни - пчелите!

За опстанок на Европа се клучни - пчелите! На Европа и недостигаат 13,4 млиони одгледувани роеви со седум милијарди пчели за запрашување на земјоделските култури, оценуваат научниците од универзитетот Рединг во Велика Британија. Според заклучоците на студијата објавена во американското списание „ Плос Уан“ (PLOS One - Public Library of Science), поради се пораспространетото одгледување на маслодајни растенија за биогориво, потребите за запрашување од 2005 доп 2010 година пораснала за пет пати повеќе од размножувањето на одгледуваните семејства пчели. Во половиона од 41 земја што биле испитувани, недостиг од пчели за запрашување на земјоделските култури немаат Франција, Германија, Велика Британија и Италија. Состојбата во Велика Британија е посебно загрижувачка, бидејќи таму преостанале помалку одедна четвртина од бројот на неопходните пчели. Состојбата не е ништо подобра ниту во Франција и Германија, каде има 25 до 50 проценти од неопходниот број пчелини семејства. Затoа земјоделството станува се ...
| | веќе видена | слични

Високите температури и топлото време закана за повеќе од 50% пчелни заедници во Хрватска. Според медиумите во земјата пчелите може да исчезнат до пролетва а причината е нивната активност како и големите трошоци на храна што е невообичаено за овој период од годината. Овој факт ги загрижи пчеларите кои доколку дојде до заладување велат дека е можен помор на пчелите. Пчеларите се плашат дека ќе се повтори сценариото од 2009 година кога угинаа повеќе од 20 отсто од пчелните заедници во Хрватска, бидејќи пчелите биле дезориентирани поради невообичаено високите температури и почнале пред време да излегуваат од кошниците.
| | веќе видена | слични

Европа има само две третини од пчелните колонии , а во половина од истражуваните 41 европски земји нема доволно пчели за опрашување на културите , особено во Франција , Германија , Велика Британија и Италија . Експертите повикуваат на итна акција за пополнување на дефицитот. Европа страда од дефицит на пчели , предупредија британски научници од Универзитетот во Рединг , пренесува Франспрес. Според нив, на Европа не и достигнуваат 13,4 милиони пчелни колонии, односно 7 милијарди пчели кои ги опрашуваат културите. Причината за дефицитот е брзиот развој во секторот на маслодајни култури во периодот од 2005 – 2010 година.
| | веќе видена | слични

Британските научници предупредуваат на дефицит од пчели. Намалување на бројот на пчелите се заканува и во нашата држава предупредуваат домашните пчелари. Причинаата за овој тренд е користење на пчелни производи од генетски модифицирани растенија као и појава на нови болести кај пчелите. За справувањето со овој проблем потребни се итни дејствувања и посебна стратегија. Половина Европа го има проблемот со недостиг на пчели за опрашување на културите. Овој проблем го имаат во Франција, Германија, Велика Британија и Италија. Научниците повикуваат за итни дејствија за справување со дефицитот на пчели во Европа. Како причина го наведуваат брзиот равоја на секторот на маслодајни култури во периодот 2005-2010. И во Македонија намален е бројот на пчелите. Појавата на нови вирусни заболувања само го подржува овој тренд. Под итно мора да се преземат активности со цел да се спречи овој тренд за намалување на бројот на пчелите. Пчеларите укажуваат на тоа дека уништувањето на пчелите значи уништување и на човештвото. За ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради невообичаено високите температури за ова време од годината, повеќе од 50 отсто пчелни заедници во Хрватска до пролет може да исчезнат, што предизвикува паника меѓу пчеларите, објавија хрватски медиуми. Според пчеларите, пчелите се многу активни и трошат премногу храна што е невообичаено за овој период од годината. Доколку дојде до нагло заладување можен е помор на пчелите, предупредуваат пчеларите, стравувајќи дека може да се повтори сценариото од 2009 година кога угинаа повеќе од 20 отсто од пчелните заедници во Хрватска, бидејќи пчелите биле дезориентирани поради невообичаено високите температури и почнале пред време да излегуваат од кошниците. Во Србија пак е регистрирана појава на комарци, што според професорот на Факлултетот за ветеринарна медицина, Милутин Ѓорѓевиќ, не е чудно имајќи ги пред вид температурите кои се над 15 степени. Стручни тимови веќе се на терен во обид да извршат прскање против комарците, што според нив е и превентива за наредниот период.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 174 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 89 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За опстанок на Европа се клучни - пчелите!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: