Претежно сончево и многу топло – попладне можност за краткотраен дожд

7 копии

Скопје – Во Македонија денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб ветер од северен правец. Доцна попладне ќе има услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 16 °C и 34 °C, а гво Скопје меѓу 21 °C и 36 °C.
| | веќе видена | слични

Метеоролизите за денеска во Македонија предвидуваат сончево и топло време со мала локална облачност. Температурата ќе се движи од 27 до 37 степени. Во Скопје и околината слично време, со температура до 35 степени.
| | веќе видена | слични

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 15 °C и 30 °C, а во Скопје меѓу 17 °C и 34 °C.
| | веќе видена | слични
8 копии

Времето ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне наместа ќе биде нестабилно облачно со локален дожд и грмежи. Утринската температура од 13 до 20, а дневната од 30 до 38 степени. Во Скопје ќе биде сончево, попладне умерено нестабилно облачно со можност за локален дожд и грмежи. Утринската температура околу 18, а дневната ќе достигне до 35 степени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Времето денеска во Македонија мирно и сончево со високи дневни температури. Дневната температура денеска ќе се движи од 30 до 38 степени. За крајот на денот метеоролозите најавуваат наоблачување, кое локално може да донесе дожд и грмежи. Повеќе содржини од денеска - ТУКА Не лекториран текст.
| | веќе видена | слични

Не само во Македонија тропскиот бран го отежнува животот во целиот регион, каде што населението на разни начини се обидува да пронајде спас од многу високата температура на воздухот. Грчкиот национален метеоролошки центар вчера соопшти дека температурата ќе достигне до 39 степени, а слични се прогнозите и за наредните денови. Поради стравот од пожари грчките државни служби се во состојба на готовност. Еден шумски пожар веќе избувна во северниот дел на Закинтос, но населените места не се загрозени. Во операцијата на гаснење на пожарот учествуваат 18 пожарникари и осум противпожарни возила, два авиони и хеликотпер. Само во изминатите 24 часа низ Грција регистрирани се 70 пожари, но засега сите се под контрола. Како под вршник е и во Хрватска, каде што горештините носат и човечки жртви. Хрватските медиуми јавија дека во поширокиот регион на Задар последните денови забележани се осум, а во источна Славонија, каде што температурите во просек се најголеми, уште три жртви. Екипата на брза помош во голем број места ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пет пациенти со мозочен удар, седуммина колабирани и стотина хронично болни со влошено здравје. Ова е билансот од прегледите викендов на Ургентниот интернистички центар на Токсикологија како последица од топлотниот бран. Имало и неколку труења со храна. Според лекарите луѓето најчесто се онесвестувале додека се движеле по улица. - Нашите дежурни екипи во текот на викендот прегледале голем број пациенти. Посебно се истакнуваат пациенти што изгубиле свест, значи акутни колапси, затоа што престојувале на отворено. Исто така, имало зголемен број хронични пациенти со срцеви и белодробни заболувања, особено со срцево заболувања. Меѓутоа, обично се работи за случаи кои со една мала интервенција и мала терапија се решаваат, вели Андон Чибишев, директор на клиниката за Токсикологија. По пеколните температури со кои се соочуваме деновиве од УХМР стигна освежувачка информација. За утре најавуваат дожд. - Утре ќе биде сончево и топло, меѓутоа во попладневните часови ќе настапи нестабилно време со краткотраен локален ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Топол бран го зафати целиот регион на Балканот, а населението на разни начини се обидува да пронајде спас од многу високата температура на воздухот. Грчкиот национален метеоролошки центар соопшти денеска дека температурата ќе достигне до 39 Целзиусови степени, а во наредните денови не се очекуваат поголеми температурни осцилации. Поради стравот од пожари државните служби се во состојба на готовност. Еден шумски пожар веќе изувна во северниот дел на Закинтос, а според податоците на пожарникарската служба, населените места не се загрозени. Во операцијата на гаснење на пожарот учествуваат 18 пожарникари и осум противпожарни возила, два авиони и хеликотпер. Во последните 24 часа низ Грција регистрирани се 70 пожари, а во овој момент сите се под контрола. „Тропски бран” ја зафати и Хрватска, носејќи со себе и човечки жртви. Хрватските медиуми јавија дека во поширокиот регион на Задар последните денови забележани се осум, а во источна Славонија каде температурите во просек се најголеми, уште три жртви. Екипата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Топлотен бран го зафати целиот Балкан, а граѓаните на секаков начин се обидуваат да најдат спас од високите температури. Бранот не ја заобиколи Македонија. Највисоката температура денеска ќе достигне 39 степени, а утре ќе се намали на 38. Во главниот град, денеска највисоката температура ќе изнесува 38 степени, а утре ќе се намали на 35. Од хидрометеоролошкиот завод најавуваат дека во текот на неделава ќе продолжи периодот на многу топло време. Утре попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи, а потоа до сабота следува стабилно и суво време. Препорака за сите граѓани е заради високата вредност на УВ индексот во периодот од 11 до 16 часот да се избегнува изложеност на директно сончево зрачење. Грчкиот национален метеоролошки центар денеска соопшти дека температурата ќе достигне 39 степени, а во наредните денови не се очекуваат осцилации на температурата. Заради страв од пожари, државната служба е во режим на подготвеност. Еден шумски пожар веќе избувна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 84 | | | веќе видена

Две лица добија лесни повреди во скопската населба Ченто, откако 30-тина куршуми биле испукани во нивниот автомобил од автоматска пушка “Калашников”. Куршумите ...
сите 212 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и раководството на ...
сите 181 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 331 | | | веќе видена

Поплавите се очекува да почнат утре, поради што граѓаните во потенцијално поплавените делови треба да ги напуштат нивните домови уште денеска Илјадници жители ...
сите 87 | | | веќе видена

Претседателот на косовското Собрание Кадри Весели изјави дека работи посветено на обединувањето на силите меѓу политичките партии, бидејќи, како што вели, ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претежно сончево и многу топло – попладне можност за краткотраен дожд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: