Реднап го продаде Пављученко, но го донесе Саха

Менаџерот на Тотенхем, Хари Реднап објави дека во составот на неговата екипа Тотенхем доаѓа напаѓачот на Евертон, Луис Саха. Французинот доаѓа на „Вајт Харт Лејн“ како слободен играч и потпишал 6 месечен договор и на него ќе се смета како замена на Роман Пављученко кој за 7.5 милиони фунти замина во Локомотив Москва. "Добивме пристојна понуда за Пав, иако заминува во руски клуб. Со Саха потпишавме постојан договор и покрај тоа што е само на 6 месеци. Јас многу добро ја знам неговата играта и познати ми се неговите квалитети. Тој е одличен напаѓач, знае да асистира и да постигнува голови, тоа е она што нам ни е потребно во нападот... ...Претпоставувам дека и тој има потреба од промена, за да се врати во претпознатливиот ритам. Договорот и така и вака му истекуваше на крајот од сезоната, па затоа Дејвид Мојс му дозволи да си замине уште сега“ изјавил Реднап, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Во меѓувреме ХР го врати Пиенар во Евертон, но само на позајмица, а изјави дека голема желба му бил Милош Красиќ од ...
| | веќе видена | слични

Зимскиот преоден рок во Европа помина мирно, без големи трансфер „бомби“, а клубот кој го направи најскапиот трансфер е Динамо Москва кој плати 19 милиони евра за Балаж Џуџак. Зимскиот трансфер период никогаш не бил мирен како годинава. Екипите никогаш помалку не потрошиле, а особено мирно беше во Премиер лигата, каде во изминативе неколку години зимскиот преоден рок беше и тоа како бурен. Најскапиот трансфер годинава е оној на Унгарецот Балаж Џуџак, кој од Анжи во Динамо Москва се пресели за сума од 19 милиони евра. Вториот најскап трансфер во зимскиот преоден рок го има остварено Њукасл кој за 12 милиони евра го ангажираше Папис Демба Сисе од германскиот Фрајбург. Италијанците беа пасивни, а ги нема никаде ниту Шпанците, па повторно на листата доминираат клубови од Англија. По неколку години за прв пат на самиот врв на трансферите се вклучува екипа од Франција, а секако тоа е ПСЖ кој во зимскиот преоден рок за Тиаго Мота на Интер му плати 11,5 милиони евра. Топ 10 трансфери според цената во зимскиот ...
| | веќе видена | слични

Зимскиот преодон рок во светскиот фудбал помина мирно во спротивно од минатата година каде имаше “бомбастични“ трансфери. Најактивен беше лидерот во француската лига, ПСЖ кој во своите редови ги донесе стоперот од Челси, Алекс, Тиаго Мота и левиот бек на Барселона, Максвел. Трансфер период во Премиер Лигата помина релативно “ефтино“, КПР трошеше најмногу доведувајќи ги Џибрил Сисе од Лацио и повремениот репрезентативец на Англија, Боби Замора. Тотенхем се ослободи од вишокот фудбалери, Чорлука го испрати во Леверкузен, Стивен Пиенар го врати во Евертон додека Павлученко замина во родната земја, Русија во екипата на Локомотив Москва. Во Италија и Германија, водечките екипи не беа заинтерасирани за купување на нови фудбалери. Јувентус ги ангажираше Марко Бориело, Мартин Касерес и Пасквата. Милан беше поскромен ги доведе Макси Лопез, Роџа и Мунтари и Месба. Актуелниот првак во Серија А, своите редови ги засили со Паломбо, Гуарин и Хуан. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Роман Павличенко во последните моменти од преодниот рок конечно го напушти Тотенхем и се врати во Москва. Но, не во Спартак, туку во Локомотив. На „Вајт харт лејн“, пак, дојде Луис Саха од Евертон. Павличенко дојде во Тотенхем во 2008 година од Спартак Москва, но никогаш не успеа да се наметне. Тренерот Хари Реднап јавно кажа дека не е задоволен од неговите игри и најави престанување на соработката, што и се случи. Се врати во Москва во Локомотив за што Русите мораше да платат 7,5 милиони фунти. Да потсетиме, пред четири години Тотенхем плати двојно повеќе. Во 78 меча во Премиер-лигата Павличенко заби 20 гола, а сезонава одигра само пет натпревари во Премиер-лигата. Негова замена ќе биде 33-годишниот Саха. Бившиот напаѓач на Фулам и на Манчестер јунајтед во досегашниот дел од сезоната заби само еден гол, но тоа не го спречи менаџерот на Тотенхем Реднап да го доведе во својот тим. Никица ЈелавиЌ го засили Евертон Хрватот од Глазгов Ренџерс Никица Јелавиќ потпиша петгодишен договор со Евертон. Јелавиќ ...
| | веќе видена | слични

Премиерлигашите Евертон и Тотенхем си ги разменија на позајмица напаѓачите Луи Саха и Стивен Пиенар на последниот ден од јануарскиот преоден рок. 33-годишниот француски напаѓач од Ливерпул до крајот на сезоната се сели во Лондон, додека во обратен правец, назад кај своите поранешни соиграчи на „Гудисон парк“ се враќа јужноафриканскиот ас. Менаџерот на Евертон Дејвид Мојс вчера успеа да го ангажира за 6 милиони фунти и хрватскиот интернационалец Никица Јелавиќ од Глазгов Ренџерс, а активен беше и неговиот колега од Тотенхем, Хари Реднап, кој за 3 милиони фунти на Локомотив Москва и го продаде Роман Павличенко.
| | веќе видена | слични

Екипата на Тотенхем во последните моменти на преодниот рок го донесе напаѓачот на Евертон, французинот Луис Саха, кој игра во англиската Премиер лига уште од 1999 година, каде прво настапуваше за Њукасл, а подоцна и за Фулам и Манчестер Јунајтед и Евертон, постигнувајки 149 гола во 443 настапи. Од Тотенхем си заминаа одбранбениот играч Себастијан Басонг, кој отиде на позајмица во Вулверхемптон и играчот од средниот ред, Стивен Пиенар, кој ја засили екипата на Евертон, каде настапуваше пред да се пресели во Тотенхем. Пиенар исто така ќе настапува како позајмен играч. С.Е | бркај работа
| | веќе видена | слични

Европските фудбалски гиганти го „преспаа" јануарскиот преоден рок, чии завршни минути не донесоа вообичаени потреси, што промовираше играчи како Балаж Џуџак и Папис Сисе во најголемите ѕвезди на трансфер-пазарот. Крилниот напаѓач Џуџак се пресели од Анжи во Динамо Москва за 19 милиони долари, со што стана најскап играч во историјата на унгарскиот фудбал, додека Њукасл му плати на Фрајбург 15,4 милиони за Сенегалецот Сисе. И додека Реал Мадрид, Барселона, Манчестер јунајтед, Ливерпул и Милан мируваа, Јувентус плати пет милиони евра за играчот од средниот ред на Аталанта, Симоне Падоин, ги зеде на заем Марко Бориело и Мартин Касерес, а се ослободи од Јакинта, Тони, Мота, Амаури и Пациенца. Интер од јануари е посилен за Фреди Гуарин, Жуан и за Анџело Паломбо, додека Тјаго Мота го пушти во ПСЖ, а Сули Мунтари во Милан. Единствениот нов играч во Манчестер Сити е Давид Писаро, кој дојде на заем од Рома, а Тотенхем го напуштија Роман Пављученко (Локомотив) и Ведран Ќорлука (Баер). Местото на Русинот ќе го заземе ...
| | веќе видена | слични

Мирно и тивко, без сензационални и скапи трансфери. Така накратко може да се опише јануарскиот преоден рок оваа година. За разлика од лани, кога имавме неколку сензационални трансфери, оваа сезона сè мина без турбуленции. Може да се заклучи дека големите клубови купуваа просечни играчи со цел да покријат неколку „дупки“, односно да заменат некој од повредените играчи, кои подолго ќе бидат надвор од терените. Најголемата ѕвезда, која требаше да се пресели во друг клуб, беше Карлос Тевез, но тој остана во Манчестер Сити. Еве еден краток преглед на најинтересните трансфери на големите европски екипи. Тотенхем Дојдоа: Луис Саха (Евертон) Заминаа: Роман Пављученко (Локомотив Москва), Стивен Пиенар (Евертон), Ведран Ќорлука (Баер Леверкузен) Евертон Дојдоа: Никица Јелавиќ (Глазгов Ренџерс), Дарен Гибсон (Манчестер Јунајтед), Лендон Донован (ЛА Галакси) Манчестер Сити Дојдоа: Давид Пизаро (Рома) Фулам Дојдоа: Павел Погребњак (Штутгарт) Заминаа: Боби Замора (КПР) Челзи Дојдоа: Гери Кејхил (Болтон) Заминаа: ...
| | веќе видена | слични

Стивен Пиенар минатиот јануари направи трансфер во Тотенхем вреден околу 3 милиони фунти, а претходно три ипол години го носеше дресот на Евертон. Сепак репрезентативецот на Јужна Африка не успеа да се избори за место во првиот тим на ’Спарси’, и поради ограничената минутажа побара да го напушти Вајт Харт Лејн. Хери Реднап излезе во пресрет на неговите барања, и во последните мигови од зимскиот преоден рок Тотенхем и Евертон постигнаа договор за позајмица на Пиенар до крајот на сезоната. “Стивен Пиенар се враќа во Евертон на позајмица до крајот на сезоната.” – гласеше соопштението на ’Карамелите’. Пиенар во периодот од 2008 до 2011 одигра преку 100 натпревари во дресот на Евертон и важеше за еден од милениците на пуликата на Гудисон Парк.
| | веќе видена | слични

Најголемите англиски клубови научија многу од грешките на Челси и Ливерпул, кои минатиот 31 јануари платија огромни суми за услугите на Фернандо Торес, односно Енди Керол. Двајцата голгетери воопшто не ги оправдаа огромните инвестиции (50 милиони фунти за Торес и 35 милиони фунти за Керол), па јасно е зошто најдобрите клубови во Англија решија овој јануари да не прават преголеми измени во своите тимови.Во последниот ден од преодниот рок активен беше единствено Манчестер сити, кој што го доведе Давид Пизаро на шестмесечна позајмица од италијанскиот прволигаш Рома. Челси го ангажираше младиот Белгиец Де Брујн, но тој беше експресно пратен на позајмица во Генк, така што не може да се смета за засилување за вториот дел од сезонава. Доста активни во самиот финиш од овој преоден рок беа челниците на Квинс Парк Ренџерс. По договарањето на трансферот на Џибрил Сисе од Лацио, Марк Хјуз успеа да го ангажира и својот миленик од Фулам, голгетерот Боби Замора. Водечките луѓе на Фулам, експресно ангажираа замена за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поради лавина од снег сообраќајот на патот Маврово-Дебар се одвива наизменично по една коловозна лента. Од Авто мото сојузот на Македонија информираат дека ...
сите 197 | | | веќе видена

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 266 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реднап го продаде Пављученко, но го донесе Саха

Од:
До кого (е-маил):
Порака: