Класниќ се враќа на фудбалските терени

Хрватскиот фудбалер, Иван Класниќ, дефинитивно е човек што никогап не се предава. Класниќ кој неодмана имаше трета трансплантација на бубрег, за германските медиуми откри дека добил понуда да се врати на терен и дека размислува да ја прифати. Веќе со години Иван Класниќ се бори со тешки здравствени проблеми и успева да ги победи. Во октомври годинава на 37-годишниот хрватски фудбалер во Загреб му беше извршена трета трансплантација на бубрег која беше успешна и тој може да продолжи нормално со својот живот. Класниќ официјално се уште не се простил од фудбалот и како што вели, сака тоа да го направи на стадионот на Вердер за кој настапуваше во своите најдобри години. Поранешниот хрватски репрезентативец во својата кариера настапуваше за Вердер, Мајнц, Нант и за Болтон.
| | веќе видена | слични
5 копии

Поранешниот хрватски вицепремиер и лидер на владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ), Томислав Карамарко изјави дека е прашање на време кога ќе се врати во политиката. Тој изјави дека мотив за неговата таква одлука се актуелните состојби во ХДЗ, но и обидите на дел од партијата за негова дискредитација со пласирање на измислици, алудирајќи на тврдењето на неделникот „Национал“ дека е косопственик на вила вредна над 1,5 милиони евра. - И состојбата во партијата и се заедно ме мотивираа да се вратам во политиката, но прашање е што следно ќе ми измислат. Очигледно во ХДЗ се плашат од мене и од моето враќање, нагласи Карамарко. Тој тврди дека многу незадоволни членови на ХДЗ се во контакт со него и дека му ги ознесуваат своите стравувања од состојбите во партијата. - За оваа година себе си зацртав да завршам еден проект и да им обезбедам егзистенција на децата, а потоа ќе има време за се и се ќе се знае на време, додаде Карамарко. Карамарко беше лидер на ХДЗ од мај 2012 до јуни 2016 година, кога на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иван Класниќ преброди вистински кошмар за да продолжи професионално да се занимава со фудбал, но ако во претходните девет години хрватскиот играч немаше никакви проблеми и нормално функционираше со еден бубрег, сега работите се драстично променети откако трансплантираниот бубрег од неговиот татко почнал да откажува. Поранешниот хрватски напаѓач и репрезентативец на „коцкестите“ имаше успешна трансплантација на бубрегот во 2007 година, но ако тоа му помогна да ја продолжи кариерата за дополнителни шест години, во изминатиот период се соочуваше со сериозна ситуација во која беше загрозен неговиот живот. Тој успеа да застане на две нозе по неодамнешната трета трансплантација на бубрег и за неверување беше тоа што и го соопшти на јавноста дека се враќа на фудбалските терени со навршени 37 години и три трансплатации. – Да бидам искрен не планирам да застанам тука. Не прифаќам да работам како тренер, може во некое брзо време би работел како менаџер. Но, да бидам искрен дека со последната трансплантација добив ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 385 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 338 | | | веќе видена

Босанскиот фудбалер Огњен Врањеш има порновидео со Јелена Карлеуша, а пејачката е подготвена да му плати 300 илјади евра за да не го објавува, пишуваат ...
сите 224 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, денеска соопшти дека неговата партија поднела иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на законот ...
сите 333 | | | веќе видена

 Интервентни мерки против загадувањето на воздухот генерално се почитуваат на целата територија на општина Аеродром, покажува вонредниот надзор градилиштата, ...
сите 197 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 437 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Класниќ се враќа на фудбалските терени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: