Занети: Самуел ми е како брат...

Во интервју дадено за италијанските медиуми, капитенот на Интер, Хавиер Занети со многу емоции одговараше на прашањата за Валтер Самуел Како што изјави Занети Самуел му е како брат а посебно внимание, капитенот на Интер посвети на ноќта во Мадрид кога Интер стана европски шампион по трет пат во клупската историја. „Ноќта кога го освоивме трофејот во Мадрид плачев, но кога го погледнав Самуел солзите започнаа да течат уште посилно. Самуел ми е како брат...“
| | веќе видена | слични

Бизнисменот од Индонезија во неколку наврати најави дека летоска ќе го одврзе ќесето за на Џузепе Меаца да пристигнат засилувања. Медиумите го поврзуваат Интер со неколку имиња како Фернандо Торес, Един Џеко и Алваро Мората, а во последно време се говори дека и Марек Хамшик е на листата со желби. Ерик Тохир признава дека посакува да го види репрезентативецот на Словачка на Џузепе Меаца, и најавува ангажман на две големи имиња. „Ќе имаме добар настап на трансфер пазарот, ќе ангажираме две големи имиња” – вели Тохир. „Ми се допаѓа Хамшик, но исто така ми се допаѓаат и останатите имиња што се споменуваат низ медиумите”. „Доколку некои од овие играчи пристигнат на Џузепе Меаца, тоа ќе биде одлично за клубот”. „Но нема да потврдам ништо се додека зделките не се комплетирани“. „Сепак, во моментов се фокусираме на тоа како добро да ја завршиме сезоната и да се вратиме во Европа”. „Потоа ќе има многу промени и ќе изградиме балансиран тим. Следната сезона ќе биде прва во која ќе работиме заедно јас, Морати и Мацари”.
| | веќе видена | слични

Легендарниот Аргентинец по крајот на оваа сезона ќе ја заврши кариерата, меѓутоа ќе остане во тимот каде што испиша фудбалска историја. Капитенот на Интер, Хавиер Занети по крајот на сезоната ќе стави крај на неговата кариера и ќе стане директор во миланскиот клуб, потврди претседателот на Интер, Ерик Тохир. „Преговорите со Занети траат веќе неколку месеци... Се' е завршено, тој ќе биде дел од управата на тимот“, изјави Тохир за италијанските медиуми. Занети е во Интер речиси 19 години, пристигна во Милано во 1995-та година од Банфилд и од тогаш до ден денес го носи сино-црниот дрес на Интер. Во август „железниот Аргентинец“ ќе наполни 41 година. Тохир исто така проговори и за предстојниот преоден рок: „Медиумите споменуваат имиња, јас нема да го правам тоа. Јас само ќе ви соопштам кога ќе го договориме следниот трансфер“, изјави Тохир кој вети дека ова лето ќе доведе двајца врвни играчи во Интер за кои ќе издвои значајна сума на пари. „Пристигнав овде пред неколку месеци со идеја да бидеме шампиони во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендарниот Аргентинец по крајот на оваа сезона ќе ја заврши кариерата и теренот ќе го замени со директорска фотеља, но интересно е дека на неговото испраќање нема да има навивачи на стадионот на Интер. Имено, северната трибина на „Меаца“ каде што се наоѓа популарната група „Курва Норд“ е суспендирана за натпреварот со Лацио поради расистички навреди изречени на мечот со Наполи. Токму натпреварот со Лацио на 10-ти мај треба да биде последниот официјален натпревар на Хавиер Занети, кој после 19 години ќе се прости од дресот на Интер. „Преговорите со Занети траат веќе неколку месеци.Се е завршено, тој ќе биде дел од управата на тимот“, изјави претседателот на Интер ЕрикТохир. Покрај Занети на тој натпревар ќе е простат и Диего Милито и Валтер Самуел , па сигурно дека без навивачи простувањето нема да биде целосно. Останува да видиме дали Фудбалската федерација ќе ја прифати жалбата на Интер.
| | веќе видена | слични

Капитенот на италијанскиот фудбалски гигант Интер, Хавиер Занети прекинува со активната кариера по крајот на сезоната, но ќе остане во спортско-техничкиот штаб на тимот. “Одлуката е донесена. Занети ќе остане како дел од штабот на клубот”, најави претседателот на “црно- сините” Ерик Тохир. 40-годишниот аргентински дефанзивец влезе како резерва во текот на викендот при ремито 0:0 во Серија А против Наполи и го запиша 856 – тиот натпревар во дресот на Интер. Занети му се приклучи на клубот во 1995 година, а од 1999 година е капитен на тимот. Тој има 616 натпревари во италијанското првенство и го зазема второто место на вечната листа по овој показател по поранешниот дефанзивец на Милан, Паоло Малдини со 647. Аргентинецот му помогна на Интер да освои пет титули и четири Купа на Италија, а во 2010 година ја освои и Лигата на Шампионите во сезона, во која “црно-сините” ги зедоа и двата домашни трофеи и запишаа “требл”.
| | веќе видена | слични

Аргентинецот, кој во август ќе наполни 41 година, оваа сезона се врати на терените по повредата на ахиловата тетива, но има ограничена минутажа. Подолго време се најавува дека тој ќе стави крај на успешната кариера, а сопственикот на Интер сега ги потврди ваквите стории. „Точно е дека имав средби со Занети” – рече бизнисменот од Индонезија. „Веќе неколку месеци одржуваме состаноци за да ја разберам неговата визија, и можам да кажам дека веќе е донесена одлука”. „Тој ќе биде дел од управата на клубот”. Тохир потоа проговори и за трансфер плановите на Интер. ’Нероаѕурите’ се поврзуваат со играчи како Фернандо Торес, Един Џеко, Алваро Мората и Марек Хамшик. „Медиумите се тие кои ги споменуваат имињата, а не јас. Јас ќе ги соопштам играчите само кога ќе потпишеме со нив”. „Во овој момент важно за нас е да дознаеме кои играчи ќе останат, а кои ќе заминат”. „Потребно е да изградиме силен тим кој ќе биде конкурентен следната сезона, па сигурно ќе пристигнат засилувања”. „Мислам дека ни е потребно ново крило, па ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на Интер Хавиер Занети неодамна објави дека ќе се опрости од кариерата на крајот од сезонава. Сопственикот на клубот Ерик Тохир потврди дека аргентинецот ќе добие место во Управата. Занети речиси 19 години го носи дресот на Интер. На „Џузепе Меаца“ пристигна далечната 1995 година од Бенфика, а во август ќе наполни 41 година. „Разговорите со Занети веќе траат неколку месеци. Се е веќе завршено, тој ќе стане дел од управата на клубот“, рече Тохир за италијанските медиуми и така конечно ги потврди шпекулациите кои веќе со денови се споменуваат. Инаку, Тохир неодамна потврди дека летово значително ќе го засилува тимот на Интер, и наредниот преоден рок ќе донесе двајца врвни напаѓачи кои ќе им се придружат на ново пристигнатиот Немања Видиќ од Манчестер и останатите соиграчите на Џузепе Меаца. (повеќе ТУКА Tweet ПРОЧИТАЈТЕ СЛЕДНО: ЛШ: Баерн Минхен – Реал Мадрид (СОСТАВИ) ФЕНОМЕНАЛНО: Проектил за „петарда“ (ВИДЕО) Фарфан поради алергиска реакција без кожа на препоните! Францускиот „џин“ од Генк се сели ...
| | веќе видена | слични

Стигнав овде пред неколку месеци со идеја во скоро време Интер да го направам шампион. Но ова не се однесува само за Италија. Сакам да ги вратиме успесите на меѓународна сцена кои клубот ги имаше пред неколку години. Целта е клубот да го направиле профитабилен, да застане на цврсти нозе и пак да ги радуваме нашите навивачи. Во летниот преоден рок ќе се засилиме со двајца екстра фудбалери, а тоа нема да чини малку, изјави Тохир. Италијанските медиуми како можни потенцијални кандидати за трансфер во Интер ги посочуваат Фернандо Торес од Челзи, Алваро Мората од Реал и Един Џеко од Манчестер Јунајтед. Миланските „неро-азури“ веќе ги договорија трансферите со Немања Видиќ од Манчестер Јунајтед и Бразилецот Нилтон од Крузеиро. 
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Интер Ерик Тохир најави дека на лето ќе донесе двајца врвни играчи за кои веќе одвоил големи финансиски средства. - Стигнав овде пред неколку месеци со идеја во скоро време Интер да го направам шампион. Но ова не се однесува само за Италија. Сакам да ги вратиме успесите на меѓународна сцена кои клубот ги имаше пред неколку години. Целта е клубот да го направиле профитабилен, да застане на цврсти нозе и пак да ги радуваме нашите навивачи. Во летниот преоден рок ќе се засилиме со двајца екстра фудбалери, а тоа нема да чини малку, изјави Тохир. Италијанските медиуми како можни потенцијални кандидати за трансфер во Интер ги посочуваат Фернандо Торес од Челзи, Алваро Мората од Реал и Един Џеко од Манчестер Јунајтед. Миланските „неро-азури“ веќе ги договорија трансферите со Немања Видиќ од Манчестер Јунајтед и Бразилецот Нилтон од Крузеиро.
| | веќе видена | слични

Калчолигашот Интер ќе се засилува во летниот преоден рок. Претседателот на Интер, Ерик Тохир, најви дека летово во тимот ќе донесе двајца врвни фудбалери и порача дека ќе одвои значајна количина на пари за нив. Италијанските медиуми пренесуваат дека Интер во следниот преоден рок сака да доведе во тимот двајца напаѓачи, а се спомнуваат имињата на Един Џеко од Манчестер Сити, Алваро Мората од Реал Мадрид и Фернандо Торес од Челзи. „Пристигнав тука пред неколку месеци со идеја што поскоро да бидеме шампиони на Италија, но и да се вратиме на светските успеси кои ги имавме пред неколку години. Сакаме клубот повторно да стане на нозе и да биде профитабилен, верувам во нашиот проект. Летово ќе донесеме двајца врвни играчи, а тоа нема да не чини малку пари“, рече Тохир. Откако Ерик Тохир седна на претседателската столица ги договори трансферите на капитенот на Манчестер Јунајтед Немања Видиќ и бразилецот Нилтон од Крузеира. Tweet ПРОЧИТАЈТЕ СЛЕДНО: Петр Чех почна со тренинзи Заслужено – Верона му понуди нов договор ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 223 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 203 | | | веќе видена

Фудбалерот Огњен Врањеш по објавените голи фотографии на Јелена Карлеуша сега ѝ се заканува и на нејзината колешка Дара Бубамара дека ја чека истото. Имено, ...
сите 233 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 129 | | | веќе видена

Почетокот на дебатата за Договорот од Преспа која беше планирано да заврши со гласање утревечер, може да биде одложен поради најавите на опозицијата за гласање ...
сите 18 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Занети: Самуел ми е како брат...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: