Тодоров сепак останува министер за здравство

6 копии

Никола Тодоров сепак ќе остане министер за здравство откако вчеранавечер нешто пред полноќ, Собранието со 56 гласа „против“ и 29 гласа „за“ не ја прифати интерпелацијата за неговата работа, поднесена од пратениците од опозицијата. Тие побараа оставка на министерот Тодоров, поради, како што наведоа, несоодветното и нестручно управување со здравствениот систем и системски пропусти. Според интерпелацијата, Тодоров треба да си даде оставка поради смртта на неколку пациенти во измината година, нереализацијата на низа проекти, како и за заминувањето на околу 700 доктори од Македонија. Пратениците од ВМРО¬-ДПМНЕ сметаа дека интерпелацијата е неоснована и без аргументи, а како аргумент ги посочија инвестициите реконструкција и изградба на здравствени објекти, набавката на современа медицинска опрема, проектите со кои е подобрена здравствената услуга на граѓаните, намалени цени на лекови и вработен е медицински кадар. Во времето на расправата во Собранието, граѓани со протест побараа негова оставка. Изјава за ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите побараа оставка од министерот Тодоров поради, како што велат, несоодветно и нестручно управување со здравствениот систем Без изненадување и во сенка на политичката криза прексиноќа помина интерпелацијата за работата на министерот за здравство Никола Тодоров, што ја предложи пратеничката група на СДСМ. Со 56 гласа „против“ владејачкото мнозинство му ја обезбеди на Тодоров можноста и понатаму да ја врши министерската функција, наспроти 29 гласа „за“ на опозициските пратеници. Дванаесетчасовната дискусија што заврши на полноќ, се сведе на политички ринг меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Во дебатата не се вклучи ниту еден пратеник од ДУИ или од ДПА. Социјалдемократите побараа оставка од министерот Тодоров поради, како што велат, несоодветно и нестручно управување со здравствениот систем и системски пропусти. Според нив, Тодоров треба да си даде оставка поради смртта на неколку пациенти во изминатата година, нереализација на низа проекти, како и за заминувањето на околу 700 доктори од Македонија. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Со 23 гласови „за“ и 59 „против“, Собранието пред полноќ не ја прифати интерпелацијата за работата на министерот за здравство Никола Тодоров поднесена од пратениците од опозицијата, кои бараа негова оставка. За време на седницата која се одвиваше скоро 12 часа опозиционерите бараа разрешување на Тодоров поради, како што рекоа, повеќе смртни случаи во здавството, несоодветно и нестручно управување и системски пропусти. Тодоров и пратениците од неговата партија, пак, ја оценија интерпелацијата како неоснована, наведувајќи ги сите проекти во кои е инвестирано во здравството во последните неколку години. Реконструкција и изградба на здравствени објекти, набавка на современа медицинска опрема, мерки за намалување на цените на лековите, поливалентните вакцини беа само дел од проектите кои пратениците од владејачката партија ги искористија за одрбана на Тодоров. И додека пратениците дебатираа за пропустите и проектите на Тодоров, надвор од собранието оставка од министерот за здравство побараа и активисти и група ...
| | веќе видена | слични

Расправата по интерпелацијата за работата на министерот за здравство Никола Тодоров, поднесена од пратеничката група на СДСМ, вчера се најде пред пратениците во Собранието Опозицијата побара смена на министерот поради, како што се наведува во барањето за интерпелација, системските проблеми и хаосот во здравството што резултира со трагични последици врз граѓаните и врз пациентите. Тодоров, според нив, треба да понесе одговорност за несоодветното и нестручно управување со здравствениот систем, со ресурсите, немањето стратегија за развој, за нереализираниот проект за електронска здравствена картичка, за ниските плати и изгубеното достоинство на белите мантили, за заминувањето на 700 лекари од земјата, за смртта на Тамара и на родилката и нејзиното бебе во Гевгелија... На обвинувањата за неспроведените и за, според опозицијата, лошо спроведените реформи, министерот за здравство реплицира посочувајќи на, како што рече, успешните проекти во неговиот ресор. - Нема педијатри во јавното здравство, затоа смртноста ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Собранието не ја прифати интерпелацијата поднесена од опозицијата за министерот за здравство, Никола Тодоров. Од 109 присутни пратеници, гласаа 85, од кои 56 беа против интерпелацијата, а 29 ЗА. Според ова, министерот Тодоров и понатаму останува на својата функција.
| | веќе видена | слични
14 копии

Собранието на Република Македонија доцна синоќа со 56 гласа „против“ и 29 гласа „за“ не ја прифати интерпелацијата за работата на министерот за здравство Никола Тодоров. Интерпелацијата беше поднесена од пратениците од опозицијата, кои побараа оставка на министерот Тодоров, поради, како што наведоа, несоодветното и нестручно управување со здравствениот систем и системски пропусти. Според нив, Тодоров треба да си даде оставка поради смртта на неколку пациенти во измината година, нереализацијата на низа проекти, како и за заминувањето на околу 700 доктори од Македонија. Според пратениците од ВМРО-ДПМНЕ интерпелацијата беше неоснована и без аргументи. Тие посочија дека за разлика од минатото сега се инвестира во реконструкција и изградба на здравствени објекти, набавена е современа медицинска опрема, реализирани се низа проекти со кои е подобрена здравствената услуга на граѓаните, намалени се цените на лековите и вработен е медицински кадар. Министерот Тодоров ги отфрли обвинувањата, истакнувајќи дека од ...
| | веќе видена | слични

Седницата се одвиваше скоро 12 часа, со повеќе паузи, а низ целиот ден пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се препукуваа и обвинуваа меѓусебно. Опозиционерите бараа разрешување на Тодоров поради, како што рекоа, повеќе смртни случаи во здравството, несоодветно и нестручно управување и системски пропусти. Од собраниската говорница како негативни беа споменати случаите со младата велешанка Тамара, починатата родилка од Гевгелија, жените од шутка, проектот „Мој термин“,  отруениот пациент од Битола, пијаните анестеолози, заминувањето на 700 доктори од земјава.  Од друга страна, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ застанаа во одбрана на Тодоров, оценувајќи ја интерпелацијата како неоснована. Посочија дека се инвестира во реконструкција и изградба на здравствени објекти, за набавка на современа медицинска опрема, споменати беа низа проекти, мерки за намалување на цените на лековите и сл. Меѓу другото, аргументираа против интерпелацијата со државната кардиохирургија, детската кардиохирургија, реконструкцијата на „8 ...
| | веќе видена | слични

„Нула денари имам на сметки во странство. Нула!“ Со овие зборови вчера министерот за здравство Никола Тодоров реплицираше на обвинувањата на пратениците од опозицијата за криминал. Тодоров рече дека за прв пат во историјата имаме намалување на цените на лековите и додаде: – Кога обвинувате за криминали, тоа се вика проекција, пресликување. Тоа што вие сте го правеле, мислите дека другите го прават. Манипулирате со јавноста дека се набавуваат неквалитетни и евтини лекови. Не, истите лекови се набавуваат, од истите производители, само поевтино. Со тоа им брцнав во око на вашите веледрогерии – рече Тодоров.
| | веќе видена | слични

Дел од невладините организации денеска соопштија дека се разочарани од, како што рекоа, нехуманоста на министерот за здравство Никола Тодоров и неговите сопартици кои ја поддржаа здравствената политика на министерот. Реакцијата следи откако по вчерашната скоро 12 часовна расправа Собранието не ја прифати итерпелацијата за работата на Тодоров поднесена од опозицијата. „Јас во одговорот на интерпелацијата на Тодоров видов дека се пофали со многу проекти кои биле спроведени за што доби на крајот аплауз од неговите сопартици, меѓутоа како тој ќе го објасни фактот дека сè поголем број луѓе умираат поради несоодветно дадена здравствена услуга, поради несоодветна нега...?“, рече Уранија Пировска-Хелсиншки комитет. Од невладината организација Цивил велат дека интерпелацијата била шанса здравство да заздраве затоа што сметаат дека тоа е тешко болно. „Ќе беше чесно и доблесно човекот сам да се повлечеше.... да се покаеше за сè што се случи, да се извинеше на семејствата кои загубија деца и членови на семејства и ...
| | веќе видена | слични

„Господине Тодоров, доста е! Ако во вас останало барем малку совест, човечност и доблест, одете си од позицијата министер за здравство!“, со овие зборови пратеничката Јагода Шахпаска во името на пратеничката група на социјалдемократите денеска побара од министерот за здравство Никола Тодоров да си замине од функцијата и да стави крај, на како што рече, системските штети што со своето работење му ги нанесе на здравството. По барање на СДСМ и коалициските партнери денеска во Собранието почна расправата по интерпелацијата за работата на министерот Тодоров, што ја поднесоа веднаш по случајот во гевгелиската болница, кога починаа родилка и нејзиното бебе поради лекарска грешка. Според Тодоров, забелешките што ги упати опозицијата се неосновани и не соодветствуваат со состојбите во здравството. „Требаше досега да си заминете и затоа што Македонија од земја со ниска смртност на бебиња во 2007 година, денес е прва во Европа по смртност на доенчиња. Требаше да си одите и поради Клинички центар кој го растуривте. ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 307 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 285 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 106 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тодоров сепак останува министер за здравство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: