Две велешки училишта добија нови клупи и столчиња


Основното училиште „Св. Kирил и Методиј“ и гимназијата „Kочо Рацин“ во Велес вчера добија нови клупи и столчиња. Kако што информираат од Општина Велес, набавени се вкупно 434 столчиња и 217 клупи. Поголем дел од нив се распределени во ООУ „Св. Kирил и Методиј“, односно 150 клупи и 300 столчиња. Остатокот од 67 клупи и 134 столчиња се доделени во гимназијата „Kочо Рацин“. Градоначалникот Славчо Чадиев вчера изврши обиколка и увид во новиот инвентар во ООУ „Св Kирил и Методиј“. – Набавката на овој инвентар е дел од проектот Реконструкција на основни и средни училишта, во кој беа вклучени овие две образовни институции од Велес. Иако не беше планирано, сепак од реконструкцијата во првата фаза останале средства кои Министерството за образование се одлучи да ги искористи за овој корисен начин, потенцира Чадиев. Kако што изјави директорката на училиштето Анита Мирчева, тие се задоволни од новите клупи и столчиња кои, како што потенцира, многу ќе придонесат за поудобно изведување на наставата. Од Општина Велес ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Поранешниот селектор на македонската младинска репрезентација, Александар Тодоров (43), е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром откако денеска и официјално потпиша едногодишен договор со актуелниот шампион. Името на Тодоров, за кого ова ќе биде четврто седнување на клупата на „металците“, е веќе со златни букви впишано во сино-белата историја како прв тренер кој успеал да ја донесе шампионската титула во „Јане Сандански“ во сезоната 2011/2012 и како стратег кој ја почнал јадранската пловидба на МЗТ Скопје Аеродром. Дебито, пак, на клупата на аеродромци го имаше во веќе далечната 2000 година, а екипата ја предводеше и во 2007 година. Тодоров доаѓа на местото на хрватскиот стручњак Анте Назор, кому му истече договорната обврска со нашиот клуб и кому управата на клубот му се заблагодарува на вложениот труд и му посакува сѐ најдобро во кариерата. Пред македонскиот стратег е сериозна задача за обнова на тимот со оглед што во моментов договорни обврски имаат само капитенот Марко Симоновски, Адем Мекиќ и Американецот ...
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје Аеродром со победа во финалната серија и нова шампионска титула ја спушти завесата на турбулентната сезона во која имаше неколку промени на тренерската позиција, а иако Анте Назор на крајот смогна сили и го одведе тимот од трофејот во домашното првенство, македонскиот првак денеска соопшти дека новата сезона ќе ја старува со нов тренер. Всушност станува збор за добро познато име во МЗТ, бидејќи Александар Тодоров одлучи да се врати во клубот на кого му ја донесе првата титула во македонската Суперлига. Поранешниот селектор на македонската младинска репрезентација во 2012 година му ја донесе првата шампионска титула на клубот од Аеродром, а сега пет години по споменатиот успех, одново ќе има за задача да создаде компетитивен тим кој ќе се стреми највисоко. Тодоров кој најпрво своето деби во МЗТ го имаше во 2000 година се наоѓа пред најголемиот предизвик ова лето, бидејќи од актуелниот состав, под договори се само Марко Симоновски, Адем Мекиќ и Американецот Ксавиер Темс. Тоа значи дека македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Александар Тодоров се враќа во МЗТ Скопје, тренерот кој му ја донесе првата шампионска титула на клубот повторно ќе го води тимот од Аеродром.Тодоров денеска стави потпис на едногодишен договор со МЗТ Скопје и по четврти пат ќе ги води „металците“.Тодоров доаѓа на местото на хрватскиот стручњак Анте Назор, кому му истече договорната обврска со нашиот клуб и кому управата на клубот му се заблагодарува на вложениот труд и му посакува сѐ најдобро во кариерата.Во текот на летото Тодоров со помош на раководството на клубот треба речиси целосно да го обнови тимот со оглед на тоа дека договори во моментов имаат само капитенот Марко Симоновски, Адем Мекиќ и Ксавиер Темс.Целта на МЗТ Скопје во наредната сезона покрај домашните титули е и тимот да биде конкурентен во АБА лигата.
| | веќе видена | слични
2 копии

- Тодоров доаѓа на местото на хрватскиот стручњак Анте Назор, кому му истече договорната обврска со нашиот клуб и кому управата на клубот му се заблагодарува на вложениот труд и му посакува се најдобро во кариерата. Пред македонскиот стратег е сериозна задача за обнова на тимот со оглед што во моментов договорни обврски имаат само капитенот Марко Симоновски, Адем Мекиќ и Американецот Ксавиер Темс, соопшти македонскиот кошаркарски шампион. Новиот тренер ќе може да смета и на талентите од младинската школа вклучувајќи ги и веќе промовираните првотимци Леонид Тодоровски, Андреј Настевски, Андреј Миса, Петар Прентовиќ и Мартин Милевски. Негова примарна задача уште од првиот ден ќе биде пополнувањето на празнините во составот за создавање на конкурентен тим кој ќе ја продолжи доминацијата на домашната сцена, но и ќе има забележителен настап во АБА-лигата, Името на Тодоров, за кого ова ќе биде четврто седнување на клупата на „металците“, е веќе со златни букви впишано во сино-белата историја како прв тренер кој ...
| | веќе видена | слични

Трофејниот македонски стручњак Александар Тодоров денеска официјално се врати на тренерската функција во МЗТ Скопје. Тој го водеше тимот од Аеродром во сезоната 2011/12 при освојувањето на првата титула во историјата на клубот, а ова ќе биде негов четврти пат на клупата на МЗТ Скопје каде седеше и во 2000 и 2007 година. Раководството на клубот не сакаше да ја продолжи соработката со Анте Назор кому му истече договорот и сметаше дека е добро повторно да донесе домашен терен. Во МЗТ Скопје, 44-годишниот Тодоров доаѓа од косовскиот Пеќ, а од последниот ангажман во Аеродром, уште три години беше тренер во Балкан Ботевград и една сезона во Динамо Букурешт.
| | веќе видена | слични

Александар Тодоров ќе го води МЗТ Скопје Аеродром во следната сезона. Човекот кој пред пет години му ја донесе првата шампионска титула на клубот од Аеродром, сега се враќа на клупата на „металците" со нов предизвик, да се обиде да биде првиот тренер кој МЗТ го однел во плејофот на АБА лигата. За Тодоров ова ќе биде четврта авантура во МЗТ. Првпат тимот го водеше во 2000/2001, потоа во 2007/2008, па во 2011/2012 кога освоија двојна круна. Си замина есента во 2012, после неколку кола од АБА лигата. Потоа ги водеше Балкан, Динамо Букурешт и Пеќ, но секогаш во мислите му беше МЗТ, и сега повторно ја доби довербата на раководството.
| | веќе видена | слични

Александар Тодоров е тренерот што ќе го води МЗТ Скопје во следната натпреварувачка сезона, дознава ЕКИПА. Управата на актуелниот првак реши по бројните промени на кормилото во последните години да се обиде да се стабилизира ангажирајќи го стратегот што им ја донесе на аеродромци првата титула во клупската историја. „Металците“ по тешка битка со Карпош соколи стигнаа до титулата во домашното првенство под водство на Анте Назор, но идејата на „сино-белите“ е во новата сезона да го променат концептот, па да бидат водени од македонски стратег и во своите редови да имаат поголем број на квалитетни македонски кошаркари. Тодоров по заминувањето од МЗТ беше тренер на Балкан во Бугарија. Пред две сезони тој беше предводник на Динамо Букурешт во Романија, лани седна на клупата на Пеќ, но набрзо си замина поради неисполнетите ветувања од страна на раководството на косовскиот клуб. Тој уште при заминувањето од клупата на „металците“, не ја криеше желбата еден ден да се врати на чело на овој клуб, а со постигнатиот ...
| | веќе видена | слични

Се поизвесно е дека Анте Назор нема да го предводи тимот од Аеродром. Хрватскиот стратег кој успеа да го стави во ред МЗТ Скопје по бројните промени во стручниот штаб и составот ја заврши својата мисија во Скопје. „Спортмедиа" дознава дека шампионот ќе ангажира нов тренер, најверојатно домашен. Според најавите неговото име ќе биде познато до крајот на оваа недела, преговорите сè уште се во тек. МЗТ Скопје периодов работи на создавање конкурентен тим за претстојната сезона. Во неа „штрковите" ќе бидат единствениот македонски претставник во АБА-лигата, а, можеби, ќе се обидат и во квалификациите за Лигата на шампионите. Челниците на клубот веќе преговараат со домашни играчи, странските засилувања се во втор план. Од шампионскиот состав, засега под договор се Адем Мекиќ и Марко Симоновски, додека од странците Ксавиер Темс. Во текот е летната пауза, играчите тактизираат и собираат понуди, а од МЗТ велат дека обврските околу создавањето тим за следната сезона одамна се почнати. Целта на клубот е да продолжи да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот стручњак Емил Рајковиќ во текот на вчерашниот ден ја продолжи соработката со полскиот Стал Остров, а дека работата на доскорешниот тренер на МЗТ Скопје не ја ценат само одговорните луѓе на клубот ни потврди објавата на Европската кошаркарска федерација. По лошата етапа во македонскиот првак, Емил го презема Стал Остров и успеа да оствари навистина фантастични резултати во полската кошаркарска лига каде се истакна и претходно, а бронзениот медал кој го освои во домашното првенство му го донесе и епитетот најдобар тренер во Полска за штотуку завршената сезона. – Ви благодарам за признанието „тренер на годината во Полска“. Оваа награда и освоениот медал се освоени благодарение на моите играчи, нашите фанови, нашиот клуб и нашиот град, – вели Рајковиќ во својата благодарница.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Катица Јанева го отворила боледувањето на 16 јуни, а известување за истото пристигнало денеска во Специјалното јавно обвинителство, тврдат од таму.и велат дека ...
сите 239 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Две велешки училишта добија нови клупи и столчиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: