Младите лекари иднината ја гледаат во Европа


Затворени родилишта, педијатри и интернисти пред пензионирање, а нема кој да ги замени, ваква е сликата во здравствените установи во помалите градови во земјава. 19 годишната виничанка Ангела Здравкова е студент на штипскиот Медицински факултет, доаѓа од градот, каде што веќе се чувствува дефицит од млад медицински кадар. Во Штип пак веќе неколку години наназад студентите на Медицинскиот факултет бараат место повеќе за напредните курсеви по германски јазик, сонот им е да работат во Германија, Австрија и Швајцарија. Здравкова се надева дека додека студира, дражавата ќе најде решенија и ќе го стопира иселувањето на младите. Во спротивно и таа ќе стане дел од македонската иселеничка пандемија. Кардиохиругот Жан Митрев, кој го поминал истиот пат, но се врати и работи во државата, за Телма вели дека она што се случува во Македонија е резултат на нереформираниот здравствен систем. Поранешниот министер за здравство Таравари пред речиси една година излезе со бројка дека за четири години од земајва заминале 1.000 ...
| | веќе видена | слични

Вечерашната ,, Само Вистина,, беше посветена на состојбите во здравството, приватните матични лекари и на пациентите. Гости кои дебатираа на овие теми беа Примариус др. Тодор Пиперковски од Ортопедската клиника и др. Лилија Чолакова Дервишова претседател на Здружението на приватни матични доктори. Чолакова Дервишова информира дека се сретнале со министерот за здравство по што нема да ги активираат најавите за штрајк на матичните лекари зашто засега им било понудено некое преодно решение кое дополнително ќе било разгледувано. И двајцата доктори меѓу другото говореа за состојбата со лековите кои на рецепт ги има до десетти или до 15-ти во месецот. Една од причините според Чолакова Дервишова се должи и можеби на вештачки продуциран дефицит, што би условило покачување на цената на лековите. Лекарите не исклучуваат можност во Македонија да се пијат неквалитетни а скапи лекови. Доктор Пиперковки нагласи дека во Бугарија на приватно лекот да го купиш чини многу поевтино отколку што е на пример партиципацијата за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Период од 35 дена во кој здравствената установа ќе има можност да вработи лекар, како и дополнителни три месеци за ново вработениот доктор да ги контактира и да ги префрли пациентите кај него. Ова е решението што Фондот за здравствено осигурување им го нуди на матичните лекари како одговор на нивното барање осигурениците да бидат прикрепени за здравствена установа, а не за избран лекар. Ваквиот предлог бил соопштен на средбата на директорите на Фондот, Ден Дончев и Орхан Рамадани со извршниот одбор на Лекарската комора. Според д-р Ана Петрова, советник на директорот, правото на избор на лекар треба да остане на пациентите, а во периодот додека трае трансферот, на докторот ќе му се исплатува капитацијата, односно ќе добие толку колку што имал претходниот доктор. Станува збор за преоден концепт, додека за конечното решение ќе може да се разговара откако ќе се воведе електронското здравствено досие и интегрираниот здравствен систем, а за тоа, како што беше објаснето, ќе бидат потребни од три до пет години. На ...
| | веќе видена | слични

Период од 35 дена за здравствената установа да вработи нов лекар ако си замине веќе вработениот, како и дополнителни три месеци за истиот тој самостојно да ги контактира пациентите и да ги префрли кај него. Ова го понудија од Фондот за здравствено осигурување како одговор на барањата на матичните лекари кои бараа пациентите да бидат врзани за ординацијата наместо за услугите на избраниот лекар. Матичните останаа и без покачување на капитацијата. Станува збор за преодно решение од страна на Фондот, а за конечно решение ќе може да се разговара откако ќе се воведе електронското здравствено досие за чие интегрирање како дел од здравствениот систем ќе бидат потребни од три до пет години. Лекарите велат дека наместо да се напредува со реформите, условите за нудење услуги во здравството се уназадуваат. Од Фондот за здравство велат дека правото на избор на лекар треба да остане на пациентите, а во периодот додека трае трансферот, на докторот ќе му се исплатува капитацијата, онолку колку што имал и претходниот ...
| | веќе видена | слични

Младите лекари и специјализанти уште ја чекаат ветената плата. Иако им беше ветено дека од овој месец на нивните сметки ќе легнат парите за нивната работа сè уште не е направена исплата. Станува збор за 700 лица кои чекаат по околу 24.000 денари месечно. Од Асоцијацијата на млади лекари и специјализанти велат дека бараат национална програма со која би биле предвидени одливот на кадри во странство и мотивирање на младите лекари да остануваат овдe, објави АлсатМ.мк „Етапно планирање на вработувањата, редовно распишување на специјализации, а сето тоа да е соодветно финансиски надокнадено, затоа што колеги специјализираат без пари, работат без пари, дежураат без пари, со што имаме еден сериозен проблем и гап кај младите лекари“, изјави Божидар Кочоски – Асоцијација на специјализанти и млади лекари Од Асоцијацијата предупредија дека ако набрзо не се реши проблемот и не почне државата да ги плаќа, тогаш и оној мал дел на млади лекари кои се останати ќе си заминат, а Македонија може да остане без специјалисти. До ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Под итно се потребни реформи во здравствениот систем, доколку не сакаме да останеме без медицински кадар. Јавна тајна е дека студентите на медицина, паралелно со англискиот, посетуваат курсеви за изучување и на германскиот јазик, од причина што својата професионална кариера ја гледаат надвор од земјава. Ангела Здравкова е студент на медицина во прва година на УГД и ги пренесува размислувањата на колегите од својата генерација. - Сништата на поголемиот дел од моите колеги се да овде да го завршат факултетот, да специјализираат овде или надвор од државата и после тоа да се иселат надвор и да најдат работа надвор од државата- изјави за Сител, Ангела Здравкова, студент на медицина при УГД Вратите на високо развиените европски земји се ширум отворени за млади, едуцирани лекари, но и за медицинари од сите области. Како пример, Германија има потреба од 800. 000 лица, односно толку работни места има слободни само во здравството. - Тоа е огромна бројка и сите овие млади луѓе од тука, еден голем дел ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Струмичката болница кубури со лекари специјалисти. Детското одделение веќе извесен период функционира само со двајца педијатри кои преку ден дежураат. Ситуацијата не подобра ниту во одделението за невролошки болести , рентген одделението. Заради немање специјалисти се задржуваат лекарите кои го исполниле условот за пензионирање. Ваквата слика според директорот Наќе Гогов е непуштањето лекари на специјализација во изминатите десетина години. „Лоша кадровска политика, малку лекари пратени на специјализација, сега доаѓаме до ситуација на некои одделенија, остануваат еден до двајца специјалисти, едвај да се одржува работата на одделенијата. Ако не се примат нови доктори и да се вратат на специјализација ситуацијата и понатаму ќе се влошува“, вели Гогов. Раководството на струмичката болница веќе побарале дозвола за вработување на нови лекари кои ќе бидат пуштенни на специјализација. Гогов смета дека треба да се подобри и статусот на лекарите во јавното здравство за да не заминуваат во странство. „Сега имаме ...
| | веќе видена | слични

Младите лекари масовно се иселуваат во странство. Поради масовниот лекарски егзодус помалите општини во источниот регион Зрновци,Чешиново-Облешево,Карбинци останаа без матични лекари Младите лекари масовно се иселуваат во странство. Поради масовниот лекарски егзодус помалите општини во источниот регион Зрновци,Чешиново-Облешево,Карбинци останаа без матични лекари .Речи секој студент на медицински науки паралелно со студиите изучува и германски јазик. Ангела Здравкова од Виница е прва година на штипскиот медицински факултет и таа како и своите колеги својата иднина ја гледа во странство. Од наредната година планира да започне со напреден курс по германски јазик. Според неа но и останатите нејзини колеги најчеста причина за заминување во странство е економско-социјалната состојба во која се наогаат младите лекари Дека состојбата со медицинскиот кадар во државата е аларманта , укажува и познатиот кариохирург со штипско потекло Жан Митрев. Тој е еден од малкуте ...
| | веќе видена | слични

Заклучени амбуланти и операциони сали, болници без медицински сестри и специјалисти или пред пензионирање. Недостигот од лекари и друг медицински кадар веќе сериозно се чувствува во малите места. Лекарската фела алармира дека проблемот може да стане уште посериозен, откако се појавија информации дека Германија бара веднаш 17.000 здравствени работници во секторот нега, иако слободни места за вработување има многу повеќе „Нашите колеги кои заминаа во Германија кажуваат дека од сам старт имаат 3.000 евра плата и веднаш се оценува кој во која област може да се пронајдат и за една година добиваат покана за специјализација“, вели Лилјана Чолакова Дервишова - Здружение на приватни лекари Лекарите бараат Национална стратегија за планирање на кадарот во здравствениот систем. Привремено решение е вметнувањето во мрежата на специјалистите од приватните болници, што ќе овозможи и поголеми плати и мотивираност на младите да останат во државата „Голем дел од овие млади луѓе овде ќе заминат доколку државата не превземе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 225 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 352 | | | веќе видена

Учесниците на Охридскиот пливачки маратон моментално се наоѓаат некаде на половина од 25-километарската патека, во близина на селото Пештани. Напред е издвоена ...
сите 44 | | | веќе видена

Вардар после речиси една година е повторно домаќин на Националната арена „Тодор Проески“, во градското дерби триумфираше со резултат 2:0 против Работнички. ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Младите лекари иднината ја гледаат во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: