Службен весник ќе ја објави одлуката за претседател на Собранието наредната недела


2 копии

ЈП „Службен весник на Република Македонија“ денеска соопшти дека е доставено барање за објавување на Одлуката за избор на Претседател на Собранието и оти таа ќе биде објавена во почетокот на наредната недела во првиот број на Службен весник. – Согласно со позитивните законски прописи во однос на поднесеното барање, Одлуката за избор на Претседател на Собранието на Република Македонија ќе биде објавена во првиот нареден број на „Службен весник на РМ“ во почетокот на наредната недела, стои во соопштението од јавното претпријатие.
| | веќе видена | слични

Оспорен изборот на претседателот на Собранието Талат Џафери пред Уставниот суд. Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров поднел иницијатива до Уставниот суд, каде го оспорува изборот на собрансикиот спикер Џафери на 27 април годинава. Според него, прекршени се голем број на одредби од Уставот, законите и деловникот на Собранието за што може да се покрене и кривична одговорност.
| | веќе видена | слични
4 копии

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес смета дека Талат Џафери е нелегитимен претседател на Собранието на Република Македонија независно од тоа што одлуката е веќе објавена и испечатена во служениот весник и стапила на сила. Петров вчера поднел претставка до уставниот суд за поништување на изборот на Џафери. Како што тврди за медиумите, Талат Џафери според него, нема никаков легитимитет да се претставува како претседател на собранието, бидејќи е избран спротивно на уставот, законот за собрание и деловникот.
| | веќе видена | слични

Под реден број 1.003, во 53-то издание на „Службен весник на Република Македонија“ од 8 мај 2017 година, е објавена одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. Нејзини потписници се Ферид Мухиќ и Горан Мисовски како претседавачи со конститутивната седница и Неџбедин Ибраими како заменик-генерален секретар на Собранието. Намерата на Џафери е да го извести претседателот Ѓорге Иванов дека со неговиот избор и објавата на одлуката во службен весник е формално воспоставено мнозинството во Собранието, по што се очекува шефот на државата да му го додели мандатот на лидерот на мнозинската коалиција. Според најавите, ќе следува рок од 10 дена за да се додели мандатот, а потоа уште 20 дена за мандатарот да ја состави Владата и да ја поднесе како предлог до Собранието на гласање.Од друга страна, партијата со најголем број освоени мандати на последните избори ВМРО-ДПМНЕ не го признава изборот на Џафери и целата постапка ја смета за нелегитимна и уште повеќе ...
| | веќе видена | слични

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма: Мачу Пикчу во Перу, Чичен Ица во Мексико, Таџ Махал во Индија и Службен весник во Македонија. Тоа се најголемите чуда на денешнината. И додека првиве три редовно се посетувани од милиони туристи, најновото чудо Службен весник сѐ уште ја очекува првата тура. Најверојатно ќе биде некој субвенциониран чартер со холандски пензионери, кои ќе дојдат во просториите на Службен весник за со свои очи да го погледнат новиот број на ова легендарно култно списание со кое растеа генерации Македонци. Новиот број е сепак посебен – го има Талат. – Може ли да се купи примерок? – прашува возбудениот турист Дирк. – О не, жал ми е, Службен весник оди само во претплата – одговара водичот. Иако сѐ уште непризнаенa за чудо, очекуваме наскоро на листата да се впише и значката со македонско знаме на новиот претседател Талат Џафери. Овој досега незабележан феномен да се носи знаменце од својата држава на реверот, сепак, ќе треба да се повтори повеќе пати за да биде признаен ...
| | веќе видена | слични

Петров вчера поднел претставка до уставниот суд за поништување на изборот на Џафери. Како што тврди  за медиумите, Талат Џафери според него, нема никаков легитимитет да се претставува како претседател на собранието, бидејќи е избран спротивно на уставот, законот за собрание и деловникот.
| | веќе видена | слични

Објавувањето на одлука за избор на претседател на Собранието во денешниот „Службен весник“ не значи и дека автоматски на Заев ќе му биде доделен мандат за владата, но значи дека Уставниот суд дури сега по службена должност ќе може да ја оценува уставноста на изборот на Џафери. Заев може да смета на мандат само ако се откаже од Тирансакта платформа Одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Македонското Собрание денес е објавена во „Службен весник“, но тоа автоматски не значи дека во наредните десет дена, како што инаку е пропишано, претседателот на Македонија ќе треба да понуди мандат за состав на владата на лдерот на СДСМ Зоран Заев, кој успеа да обезбедни парламентарно мнозинство. Тоа што мнозинството го обезбеди на крилјата на „тиранската платформа“ која ја договорија лидерите на албанските партии со шефот во Тирана по одржувањето на изборите, која Заев ја прифати и покрај критиките дека со тоа го направи првиот чекор кон неуставна федерализација на Македонија, е аргумент плус да не му се додели ...
| | веќе видена | слични

Службен весник ја објави одлуката за изборот на Талат Џафери.. Во најновото издание на гласилото кое денеска излезе од печат, пишува дека за претседател на Собранието се избира Талат Џафери .. Во објавата се додава дека одлуката влегува во сила со денот на донесувањето, а истата ќе се објави во Службен весник.. По излегувањето на одлуката за избор на претседател на Собранието, од СДСМ очекуваат дека шефот на државата Ѓорѓе Иванов, ќе го почитува предвидениот рок за доделување на мандат за состав на Влада.. Според СДСМ, повеќе не постоеле никакви изговори за да се исполни уставната обврска.. „Очекуваме дека господинот Иванов ќе постапи согласно неговата уставна обврска и во утврдениот рок ќе се заврши таа работа. Секогаш СДСМ инсистира на добриот начин на трансферот на власта во Р. Македонија. Нашите очекувања и нашата концентрација во овој момент се насочени токму кон таквите дејствија“, вели Петре Шилегов, СДСМ Од ВМРО-ДПМНЕ и денеска изјавиа дека изборот на Талат Џафери е направен на нелигитимен начин, ...
| | веќе видена | слични

Одлуката за избор на Телат Џафери за нов претседател на собранието излезе во “Службен Весник” и веќе е отпечатена. Џафери уште на трети мај го извести Иванов дека е формирано новото парламентарно мнозинство. Тој пак во рок од 10 дена треба да одлучи за доделување на мандатот за состав на нова влада. Нејаснотии се појавија за тоа од кога практично тече рокот од 10те дена, имајќи предвид дека во одлуката е наведено дека стапува на сила од датумот на нејзиното донесување, во случајов втори мај, а нејасно е дали од тој датум започнува да тече рокот за доделување на мандатот или пак почнува да се брои од излегувањето на одлуката во “Службен Весник”. Како и да е засега нема најава за некоја активност во собранието. Ќе се чекало Иванов да се изјасни околу мандат, по што ќе била закажана седница. Од кабинетот пак на претседателот веќе кажаа дека чекаат дополнителни информации околу зачувувањето на унитарноста на земјава, секако во однос на контроверзната “Тиранска Платформа”. Во меѓувреме од СДСМ очекуваат дека ...
| | веќе видена | слични

Одлуката за изборот на Талат Џафери е објавена во Службен весник, но како што е објавена, така може да биде и повлечена, вели во гостувањето во Поенти на ТВ Нова претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров. -Денес поднесов иницијатива до Уставниот суд и сметам дека сѐ додека Уставниот суд не се произнесе за поништување на одлуката за избор на претседател на Собранието, Талат Џафери нема никаков легитимитет лажно да се претставува како претседател на Собранието бидејќи неговиот, јас не велам избор, прокламација на неопределен број пратеници е извршен во спротивност со Уставот, Законот за Собранието и Деловникот на Собранието, изјави Петров. Тој потенцираше дека се прекршени процедурата за избор на претседател, четири одредби од Уставот, седум одредби од Законот за Собранието и 30 одредби од Деловникот за работа на Собранието. -Таа прокламација е извршена со пет кривични дела од кривичниот законик, за што јавниот обвинител треба да си ги преземе своите овластувања против сторителите на тие ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Службен весник ќе ја објави одлуката за претседател на Собранието наредната недела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: