Службен весник ќе ја објави одлуката за претседател на Собранието наредната недела


8 копии

ЈП „Службен весник на Република Македонија“ денеска соопшти дека е доставено барање за објавување на Одлуката за избор на Претседател на Собранието и оти таа ќе биде објавена во почетокот на наредната недела во првиот број на Службен весник. – Согласно со позитивните законски прописи во однос на поднесеното барање, Одлуката за избор на Претседател на Собранието на Република Македонија ќе биде објавена во првиот нареден број на „Службен весник на РМ“ во почетокот на наредната недела, стои во соопштението од јавното претпријатие.
| | веќе видена | слични
4 копии

Оспорен изборот на претседателот на Собранието Талат Џафери пред Уставниот суд. Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров поднел иницијатива до Уставниот суд, каде го оспорува изборот на собрансикиот спикер Џафери на 27 април годинава. Според него, прекршени се голем број на одредби од Уставот, законите и деловникот на Собранието за што може да се покрене и кривична одговорност.
| | веќе видена | слични
4 копии

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес смета дека Талат Џафери е нелегитимен претседател на Собранието на Република Македонија независно од тоа што одлуката е веќе објавена и испечатена во служениот весник и стапила на сила. Петров вчера поднел претставка до уставниот суд за поништување на изборот на Џафери. Како што тврди за медиумите, Талат Џафери според него, нема никаков легитимитет да се претставува како претседател на собранието, бидејќи е избран спротивно на уставот, законот за собрание и деловникот.
| | веќе видена | слични
7 копии

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес поднел иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на легитимноста на новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери. „Денес поднесов иницијатива до Уставниот суд и сметам дека сè додека Уставниот суд не се произнесе за поништување на одлуката за избор на претседател на Собранието, Талат Џафери нема никаков легитимитет лажно да се претставува како претседател на Собранието бидејќи неговиот, јас не велам избор, прокламација на неопределен број пратеници е извршен во спротивност со Уставот, Законот за Собранието и Деловникот на Собранието“, изјави Петров за ТВ Нова. Тој додава дека се прекршени голем број на одредби од Уставот, законите и Деловникот на Собранието за што може да се покрене и кривична одговорност.
| | веќе видена | слични

Под реден број 1.003, во 53-то издание на „Службен весник на Република Македонија“ од 8 мај 2017 година, е објавена одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. Нејзини потписници се Ферид Мухиќ и Горан Мисовски како претседавачи со конститутивната седница и Неџбедин Ибраими како заменик-генерален секретар на Собранието. Намерата на Џафери е да го извести претседателот Ѓорге Иванов дека со неговиот избор и објавата на одлуката во службен весник е формално воспоставено мнозинството во Собранието, по што се очекува шефот на државата да му го додели мандатот на лидерот на мнозинската коалиција. Според најавите, ќе следува рок од 10 дена за да се додели мандатот, а потоа уште 20 дена за мандатарот да ја состави Владата и да ја поднесе како предлог до Собранието на гласање.Од друга страна, партијата со најголем број освоени мандати на последните избори ВМРО-ДПМНЕ не го признава изборот на Џафери и целата постапка ја смета за нелегитимна и уште повеќе ...
| | веќе видена | слични

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма: Мачу Пикчу во Перу, Чичен Ица во Мексико, Таџ Махал во Индија и Службен весник во Македонија. Тоа се најголемите чуда на денешнината. И додека првиве три редовно се посетувани од милиони туристи, најновото чудо Службен весник сѐ уште ја очекува првата тура. Најверојатно ќе биде некој субвенциониран чартер со холандски пензионери, кои ќе дојдат во просториите на Службен весник за со свои очи да го погледнат новиот број на ова легендарно култно списание со кое растеа генерации Македонци. Новиот број е сепак посебен – го има Талат. – Може ли да се купи примерок? – прашува возбудениот турист Дирк. – О не, жал ми е, Службен весник оди само во претплата – одговара водичот. Иако сѐ уште непризнаенa за чудо, очекуваме наскоро на листата да се впише и значката со македонско знаме на новиот претседател Талат Џафери. Овој досега незабележан феномен да се носи знаменце од својата држава на реверот, сепак, ќе треба да се повтори повеќе пати за да биде признаен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието е поединечен акт и не подлежи на оценка од Уставниот суд, велат правни експерти, откако Светскиот македонски конгрес поднесе иницијатива за поништување на таа одлука, пишува Дојче веле . Иницијатива за поништување на изборот на Талат Џафери за собраниски спикер, за поништување на членови од Законот за локална самоуправа во врска со мандатот на градоначалниците и ред други иницијативи – се трупаат пред Уставниот суд. Дел се однесуваат на одлуки поврзани со актуелните политички состојби, но според правни експерти, тие воопшто не подлежат на оценка на Уставниот суд. „Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на изборот на претседател на Собранието не подлежи на уставно-судска одлука бидејќи станува збор за поединечен акт и таа без никакви правни дилеми ќе биде отфрлена“. Ова е ставот на повеќе уставни експерти со кои разговараше ДВ, откако вчера претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, од името на организацијата побарал ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тодор Петров од Светскиот македонски конрес поднесе претставка до Уставниот суд на Македонија за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Петров смета дека Талат Џафери е нелигитимен претседател на Собранието на Република Македонија, независно од тоа што одлуката е веќе објавена и испечатена во службениот весник и стапила на сила. Како што тврди за медиумите, Талат Џафери нема легитимитет да се претставува како претседател на Собранието, бидејќи е избран спротивно уставот, законот за Собранието и деловникот.
| | веќе видена | слични

Петров вчера поднел претставка до уставниот суд за поништување на изборот на Џафери. Како што тврди  за медиумите, Талат Џафери според него, нема никаков легитимитет да се претставува како претседател на собранието, бидејќи е избран спротивно на уставот, законот за собрание и деловникот.
| | веќе видена | слични

Објавувањето на одлука за избор на претседател на Собранието во денешниот „Службен весник“ не значи и дека автоматски на Заев ќе му биде доделен мандат за владата, но значи дека Уставниот суд дури сега по службена должност ќе може да ја оценува уставноста на изборот на Џафери. Заев може да смета на мандат само ако се откаже од Тирансакта платформа Одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Македонското Собрание денес е објавена во „Службен весник“, но тоа автоматски не значи дека во наредните десет дена, како што инаку е пропишано, претседателот на Македонија ќе треба да понуди мандат за состав на владата на лдерот на СДСМ Зоран Заев, кој успеа да обезбедни парламентарно мнозинство. Тоа што мнозинството го обезбеди на крилјата на „тиранската платформа“ која ја договорија лидерите на албанските партии со шефот во Тирана по одржувањето на изборите, која Заев ја прифати и покрај критиките дека со тоа го направи првиот чекор кон неуставна федерализација на Македонија, е аргумент плус да не му се додели ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 224 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Службен весник ќе ја објави одлуката за претседател на Собранието наредната недела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: