Ford во игра го враќа Escort


Уште една автомобилска легенда се враќа на сцена. Станува збор за Ford Escort кој годинава како концепт скромно беше прикажан на салонот во Шангај и собра многу позитивни коментари. Добриот прием и од публиката и од стручните лица ги натера одговорните во Ford да дадат зелено светло за возобновување на моделот кој на Стариот континент сјаеше од 1968 до 2000 година кога беше заменет со Focus Новиот Escort првично ќе се појави во Кина кон крајот на годината. Поставен е на платформата на втoрата генерација на Focus , под хауба носи бензинец од 1.5 литри со 110 КС и 140 Nm и ќе се произведува во Кина во фабриката Chang`an Ford. Интересно е што Escort ќе биде понуден и во Европа. Меѓутоа за европскиот пазар под хауба ќе работи и турбо верзија на 1.5 литарецот и задолжителниот дизел. За сега други детали за европската моторна понуда нема. Не се знае ниту дали ќе има визуелна разлика меѓу европската и кинеската верзија. Овие детали ќе се знаат подоцна бидејќи во Европа Escort доаѓа дури кон крајот на следната ...
| | веќе видена | слични

Пред точно 150 години на денешниот ден во Гринфилд, во Мичиген, роден е генијалниот бизнисмен и иноватор Хенри Форд. Во историјата останува забележан како основач на Ford Motor Company и како човекот кој прв воведе сериско склопување во масовното автомобилско производство. Хенри Форд станува светски познат и како револуционер во транспортот, поради радикално евтиниот и достапен Ford Model T, кој ја „мобилозира Америка“. Возилото ја етаблира компанијата како лидер во автомобилската индустрија. Автомобилот е едноставен за управување и со едноставна и евтина поддршка. Во 1908 година нејзината цена е само 825 долари и се намалува во секоја наредна година, што го прави моделот толку популарна што до 20-те години американските возачи учат масовно да возат, токму со Model T. Во 1914 година бројот на продадени автомобили од моделот T надминува четвртина милион. Во 1916 година цената на основниот модел е намалена на 360 долари, а продажбата достигнуваат 472 илјади парчиња. Оваа цена одговара на 7.020 долари од 2008 ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 73 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ford во игра го враќа Escort

Од:
До кого (е-маил):
Порака: