Раул Гонзалес го одработе и првиот тренинг со Вардар


Меѓу селекторските обврски со репрезентацијата на Македонија која ја очекува настапот на ЕП во Хрватска, селекторот Раул Гонзалес, денеска стигна да го одработи и првиот тренинг со Вардар на стартот од подготовките за вториот дел од сезоната. На тренингот во СЦ „Јане Сандански“ присуствуваа осум ракометари на европскиот шампион кои немаат обврски со националните тимови. Есенскиот дел од сезоната Вардар го заврши без пораз во регионалната СЕХА лига и во Лигата на шампионите, а тенденцијата е победничката серија да продолжи и во пролетниот дел и на двата фронта. „ Мора да бидам задоволен од првиот дел затоа што имавме одлични резултати на сите натпревари. И во СЕХА лигата и во Лигата на шампионите сме први на табелата и треба да продолжиме да играме како и досега, без притисок, без грешки и да освојуваме бодови. ВО СЕХА лигата мислам дека треба да се подготвиме за фајнал-фор. Во ЛШ сме во многу добра позиција, имаме три бода предност на табелата пред Нант, но сега следуваат натпревари со Барселона и со Нант и ...
| | веќе видена | слични

Во 2014 година тивко и без никаква помпа на клупата на Вардар пристигна Раул Гонзалез, дури и може да се каже дека многумина беа разочарани од овој потег бидејќи фановите на Вардар на клупата на својот омилен клуб го очекуваа големото тренерско име Талант Душебаев. А се останато е приказна. Уште во првата сезоната на клупата на Вардар Раул за малку не го однесе тимот на завршниот Фајнл Фор турнир во Келн во Лигата на шампионите, на несреќен начин со гол во гости примен во последната секунда од пенал, Вардар испадна од Флензбург. Тој момент донесе солзи кај вардаровите навивачи, но уште од тогаш се гледаше дека Раул Гонзалез знае што прави и знае зошто е донесен во Скопје. Во сезоната кога испадна на несреќен начин од Флензбург, Вардар во осминафиналето го исфрли тогашниот европски првак, Хамбург. Потоа Вардар имаше уште два неуспешни обиди да стигне до најголемиот европски крем во Келн, место каде што според играта секако припаѓаше. По двата неуспешни обиди нема што повеќе за Раул Гонзалез да се зборува, ...
| | веќе видена | слични

Ренато Вугринец е единствениот ракометар кој го има носено дресот и на двата национални тима. Бекот кој има подолг стаж како репрезентативец на својата земја не знае дали ќе навива на вечерашната пресметка. За „Македонски спорт" беше расположен од Белград да одговори што очекува на отворањето. „Во никој случај не би дал предност на ниту една репрезентација. Македонија доби многу со превземањето на селекторската функција на Раул Гонзалез. Во Македонија владее тотална еуфорија по успехот на Вардар во Лигата на шампионите. Со Гонзалез на клупата сите македонски играчи се помалку или повеќе полни со самодоверба, што е и тоа како важно во пресрет на едно вакво големо натпреварување. Првите натпревари на сите првенства се крајно непредвидливи. Можеби мала предност на Словенија и носи поголемиот фонд на играчи за разлика од Македонија. Тука гледам шанса за Словенија, која иако се мачи со повреди, сепак има подолга клупа и одличен тренер – Веселин Вујовиќ, кој ќе знае максимално да ги мотивира. Како што знаеме сите ...
| | веќе видена | слични

Покрај сите тактичко-технички подготовки на играчите, селекторот на Македонија, Раул Гонзалез, во последните неколку денови започнал интензивно да ја учи македонската химна. Според пишувањето на единствениот спортски весник „Македонски спорт“ , шпанскиот стратег сакал да ја научи химната и пред секој меч, да ја пее заедно со сите ракометари. Раул веќе солидно знае македонски, веќе оддамна на пресконференциите зборува на македонски јазик, а и советите кои ги дава на тренинзите и тајм-аутите се на македонски јазик. Овојпат тој решил да ја научи химната и да пее заедно со ракометарите. Освен што сакал да ги научи зборовите, Раул се интересирал и за стиховите во химната, како и за тоа кои се хероите како Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Јане Сандански, кои се споменуваат во една од строфите. „Ми поставувате прашање на кое не знам што да одговорам. Јас сум селектор предводник на оваа репрезентација и сметам дека е логично и дека треба да ја знам химната. Дали ќе ја пеам? – Не знам", кусо прокоментирал ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Македонија денеска ја стартува својата ракометна одисеја на ЕП во Хрватска, а противник во првото коло ни е Словенија и стариот познаник Вујовиќ. Селекторот на Словенија на последните неколку пресови истакна дека Македонија е незгодна репрезентација со која треба да пристапат со голема почит, но без страв. Вујовиќ исто така изјави дека Македонија многу верува во Раул Гонзалез на ова ЕП, што е точно, очекувањата се големи, а првична цел е пласман во следната фаза, со една победа во групната фаза. Гонзалез го докажа своето реноме и квалитет на клупски план, а треба да го потврди и со оваа квалитетна репрезентација која што ја имаме. Денеска од 19:15 е првиот тест за момците на Раул Гонзалез. Несомнено дека Словенија е еден од фаворитите на ова ЕП, но пред Македонија паѓале во минатото големи репрезентации, па зошто денеска да не ги освоиме срцата на ракометната публика…
| | веќе видена | слични

Колку се реални очекувањата, дури и за медал, на гладната за успеси македонска спортска јавност спроти претстојното Европско ракометно првенство кое од 12 до 28 јануари ќе се одржи во Хрватска? Што е тоа што ги издигна на пиедестал? Ќе почне ли неизбежната смена на генерации која досега нужно беше одбегнувана? Кои се перспективите на македонскиот ракомет во новосоздадените услови? На некои од овие прашања одговори ќе добиеме многу брзо, кон крајот на месецов. Високиот праг на очекувања од ЕП во голема мера е поради довербата што ја ужива македонскиот селектор со „шпански акцент“ Раул Гонзалес, но и поради други, поволни фактори кои му одат во прилог на националниот машки ракометен тим. Ракометот кај нас цела деценија го држи приматот во популарноста и оттаму и неговата одговорност да го задржи високиот рејтинг. Тој во континуитет и е меѓународно е „признат“ на светските и европските првенства, два наши клуба играат во најдобрата - Лигата на шампионите (ЛШ), бевме организатори на ЕП за сениорки и на неколку ...
| | веќе видена | слични

Тренингот го водеше Раул Гонзалез, кој е воедно и селектор на македонската репрезентација, но тој од четврток ќе биде на Европското првенство во Хрватска. - Во лигата на шампионите сме во добра ситуација имаме три бодови предност од Нант, но сега ни следуваат натпреварите со Барселона и со Нант на гостински терен. Мора целата екипа да биде во добра форма, изјави Раул за клупскиот сајт. „Црвено-црните“ сезоната ја завршија без пораз во Лигата на шампионите, а во СЕХА лигата имаат максимални 11 победи. Во Лигата на шампионите Вардар има да одигра уште четири натпревари од групната фаза и веќе има обезбедено пласман во осминафиналето, но целта е првото место во групата и директен пласман во четвртфиналето. По завршувањето на ЕП во Хрвтска, Вардар првиот натпревар го игра на гости на 2.февруари против Мешков Брест, додека на 10.февруари е дуелот на гости од ЛШ против Барселона./MИА
| | веќе видена | слични

Актуелниот македонски, регионален и европски шампион Вардар денеска ги почна подготовките за продолжението од сезоната. На прозивката се појавија 11 ракометари кои немаат репрезентативни обврски и се слободни во овој период од годината. Првиот тренингот го водеше тренерот Раул Гонзалес, кој во четврток со македонската репрезентација заминува во Хрватска, каде месецов се игра Европското првенство. „Мора да бидам задоволен од првиот дел зашто имавме одлични резултати на сите натпревари, и во СЕХА Газпром лигата и во ЕХФ лигата на шампионите сме на прво место во групата и сега треба да продолжиме да играме како и досега, без притисок, без грешки и да освојуваме бодови. Во СЕХА Газпром лига мислам дека треба да се спремаме и за фајнл фор. Во Лигата на шампионите сме во многу добра позиција, имаме три бода предност на табелата пред Нант, но сега следат натпревари со Барселона и со Нант и треба да победиме во гости кај едните или другите. Од друга страна сега следи и Европското првенство и им посакувам на сите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 115 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раул Гонзалес го одработе и првиот тренинг со Вардар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: