Новиот амбасадор на САД во Албанија предупреди на повратниците џихадисти

2 копии

Новиот американски амбасадор во Република Албанија, Доналд Лу оценува дека вратените џихадисти претставуваат опасност за своите земји. Тој додава дека САД се загрижени за учеството во конфликтот во Сирија на странски лица кои според него се опасни и по враќањето во своите матични држави. „Ние работиме со Албанија и другите пријателски држави за намалување на таквите опасности“, изјави американскиот амбасадор во Тирана, Доналд Лу, веднаш по предавањето на акредитивите на претседателот Бујар Нишани. Според него, главните приоритети на неговата држава во Албанија се да се поддржат реформите за членство во ЕУ, развој на Албанија како членка на НАТО и давањето на поддршка за развој на демократските институции. „Од Вашингтон ми дадоа три приоритети: поддршка на реформите кон зачленувањето во ЕУ, развој на Албанија во еден силен сојузник на НАТО, како и помош за зајакнување на демократските институции. Вие знаете дека американските амбасадори се менуваат, но политиката на САД не се менува“, изјави Лу во неговата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Албанскиот претседател Бујар Нишани нагласи дека неоходна е сестрана соработка во борбата против тероризмот. Тој рече дека тероризмот не признава граници заради што неоходни се активности бидејќи тој е опасен за сите држави и општества. Нишани, ова го порача на состанок на Националниот совет за безбедност на кој присуствува највисоките раководители на државата. „За оваа опасност е неоходна голема соработка со сите наши сојузници“, додаде Нишани. Премиерот Еди Рама нагласи дека и Албанија е во опасност од исламскиот тероризам заради што, како што рече, сите институции треба да бидат подготвени да го спречат. Владата во Тирана ги има преземено сите потребни мерки за спречување на тероризмот и нивните активности. The post Нишани: Тероризмот не познава граници appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
2 копии

Албанскиот претседател Бујар Нишани го свикал Националниот совет за безбедност на кој главна тема биле подготвеноста на државата во справувањето со евентуални терористички акти. На средбата на која присуствувале претставници на безбедносните структури, како и премиерот Еди Рама нагласена била потребата од поголема будност и соработка меѓу надлежните служби,институции и сојузници. Според него, Албанија, како членка на НАТО и имајќи ги во предвид геостратешката позиција како раскрница, покрај постигнувањата на земјата, потребна е поголема координација на сите безбедносни инситуции во земјата и сите сојузници на Албанија. Нишани оценил дека тероризмот не познава граници и оти тој е опасност за сите држави и општества. Согласувајќи се со констатациите на Нишани, премиерот Рама сугерирал дека е потреба погоема будност, посебно што во редоте на ИД се борат и албански граѓани, но како што додал и серијата експлозии регистрирани во земјата кои се сметаат за терористички криминални дела. Тој уште со ставот дека ...
| | веќе видена | слични

УНИБанка ги известува своите клиенти и соработници дека е пуштена во употреба нова експозитурата во Скопје, како дел од мрежата на експозитури. Новата експозитура е лоцирана во Буњаковец и ќе ги извршува сите оперативни работни активности потребни за клиентите. Новата експозитура е модерна и подготвена да ги услужи сите оние кои бараат професионалност, флексибилност и непосреден контакт при завршувањето на работата. УНИБанка го темели својот успех на цврсто поставени стандарди, квалитетна услуга и задоволни клиенти. Во иднина ќе се продолжи со реализација на активности и проекти, со цел излагање во пресрет на потребите на клиентите. The post УНИБанка со нова експозитура во Буњаковец appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Останато

Седницата за уставни измени која продолжи денеска, повторно тема во медиумите од регионот. Српските медиуми пишуваат за понудата на премиерот Заев за ...
сите 89 | | | веќе видена

Бранко Героски за писмото од Мичел- Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија во „Само вистина“ рече дека пораката е многу јасна дека ...
сите 359 | | | веќе видена

Ставот на градоначалникот Златко Марин е непроменет – зграда кај Мајчин дом не треба да има. Преговорите се во тек, вклучени се инвеститорот, Град Скопје и ...
сите 88 | | | веќе видена

Неколку пратеници од ВМРО-ДПМНЕ во текот на собраниската дебата за потребата од уставни измени побараа премиерот Зоран Заев и нивниот лидер Христијан Мицкоски ...
сите 278 | | | веќе видена

Рочиштето за собраниските настани од 27-ми април лани, продолжува со сведочење на загрозениот сведок. Со одлука на судијката Кацарска, јавноста е исклучена. ...
сите 266 | | | веќе видена

Седница на Советот на Општина Гази Баба, каде советник е и обвинетиот Александар Трајковски, се покажа како многу побитна од судењето за предметот наречен ...
сите 150 | | | веќе видена

Охрид, 17. октомври 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од источен правец. Максималната температура ...
сите 205 | | | веќе видена

Денескана пладне додека десетмина лица кои ја блокираа улицата пред Собранието на Република Македонија во еден момент нападнаа еден млад дечко кој со велосипед ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новиот амбасадор на САД во Албанија предупреди на повратниците џихадисти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: