Нови квалификации, нов предизвик

Македонската репрезентација ги започна подготовките за првиот натпревар против Албанија од новиот квалификациски циклус за пласман на СП во Русија 2018 година. На првиот тренинг недостасуваа капитенот Горан Пандев и голманот Столе Димитриевски, двајцата доцна вечерва ќе се приклучат во репрезентативниот табор. Поради повреда Агим Ибраими ќе го пропушти натпреварот против Албанија во Скадар. Офанзивните фудбалери Илија Несторовски и Бесарт Ибраими се надеваат дека подготовките ќе минат без проблеми, секој ќе го даде максимумот на тренинзите и подготвени ќе го дочекаме дуелот против албанците. „Верувам дека секој играч кој е овде може да ги исполни замислите и очекувањата на селекторот. Вербата во нашите квалитети е она што не мотивира и навистина се надевам дека на најдобар начин ќе ги одработиме подготовките и ќе бидеме подготвени за пресметката во Скадар. Тимскиот дух е секогаш важен и се надевам дека ќе биде наша предност на натпреварите. Јасно е дека ќе биде тежок натпреварот против Албанија, но треба да ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Македонија попладнево заминува во Албанија каде што в понеденик (20:45 часот) ќе и' гостува на домашната селекција во воведниот меч од квалификациите за СП 2018 година. На пат кај западниот сосед се понесе доста оптимизам и верба за, пред се', добро издание и резултат. Во прилог на селекторот е позитивниот здравствен билтен. По откажувањата на Трајковски од Палермо и на Агим Ибраими од Астана, сите останати се чувствуваат добро, се изразува задоволство од работата на тренинзите во Скопје, а еден од адутите за перформанс по мерка на „Лоро Боричи“ е тимскиот дух и позитивната атмосфера меѓу репрезентативците. „Верувам дека секој што е дел од репрезентацијата може да ги исполни замислите на селекторот. Вербата во нашите квалитети е она што не' мотивира. Добро работевме овие денови, направена е анализа на противникот и подготвени сме за пресметката во Скадар. Тимскиот дух е секогаш важен. Го имаме и се надевам дека ќе биде наша предност во натпреварот. Свесни сме дека не' очекува ...
| | веќе видена | слични

Атмосферата во националниот тим е на високо ниво, ќе се обидеме да го пренесеме тоа и на теренот на дуелот против Албанија. Во овој квалификациски циклус за Светското првенство во 2018 година во Русија главна цел ќе ни биде да ги подобриме резултатите и да ја вратиме довербата во националниот тим, вели искусниот фудбалер од средниот ред на полскиот Сласк и репрезентативец на Македонија, Остоја Стјепановиќ.Македонија в понеделник игра со Албанија, на гости, во 1-то коло од квалификациите за СП 2018.- Убеден сум дека доколку нѐ краси спортска дрскост и желба за победа можеме да забележиме подобри резултати. Противникот го почитуваме и толку, многу повеќе сме фокусирани на нашето однесување на подготовките и на исполнување на обврските што од нас ги бара селекторот Игор Ангеловски - вели Стјепановиќ. Избраниците на селекторот на терените на тренинг-центарот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), „Петар Милошевски“ во Скопје ги привршуваат подготовките пред премиерниот дуел во групата Г, во која се и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Словачкото претседателство со Европската Унија ја поздрави одлуката на лидерите на четирите политички партии за одржување предвремени парламентарни избори на 11 декември, соопшти за „Мета“ Амбасадата на Словачка во Македонија. „Фер, инклузивни, а со тоа и веродостојни избори се важен чекор за надминување на политичката криза. Истрајноста и добрата волја да се имплементираат обврските од Договорот од Пржино, вклучувајќи ги и итните реформи, се услов за враќањето на вашата земја на патот кон Брисел“, стои во реакцијата на амбасадата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Фудбалерот на македонската репрезентација Остоја Стјепановиќ верува дека во овој квалификациски циклус „рисовите“ ќе бележат резултати со кои ќе се врати довербата во националниот тим. Искусниот играч од средниот ред на Сласк Вроцлав вели дека добрата атмосфера во подготвителниот период ќе се пренесе и на теренот во Скадар на првиот квалификациски натпревар за СП 2018 против Албанија. - Атмосферата во националниот тим е на високо ниво, ќе се обидеме тоа да го пренесеме и на теренот против Албанија. Во овој квалификациски циклус наша главна цел ќе биде да ги подобриме резултатите и да ја вратиме довербата во националниот тим. Убеден сум дека доколку не краси спортска дрскост и желба за победа можеме да ги подобриме резултатите. Противникот го почитуваме и толку, многу повеќе сме фокусирани на нашето однесување на подготовките и на исполнување на обврските што од нас ги бара селекторот, изјави Стјепановиќ за веб страната на ФФМ.
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец, Остоја Стјепановиќ вели дека атмосферата во селекцијата е позитивна и таа треба да се пренесе и на мечот против Албанија.Македонските фудбалери се подготвуваат за стартот на нов квалификациски циклус, со гостување кај Албанија на 5. септември почнуваа новите возбудувања.Играчот на Сласк Вроцлав, Остоја Степановиќ верува во подобри резултат на националниот тим.„Атмосферата во националниот тим е на високо ниво, ќе се обидеме тоа да го пренесеме и на теренот против Албанија. Во овој квалификациски цилкус наша главна цел ќе биде да ги подобриме резултатите и да ја вратиме довербата во националниот тим. Убеден сум дека доколку не краси спортска дрскост и желба за победа можеме да ги подобриме резултатите. Противникот го почитуваме и толку, многу повеќе сме фокусирани на нашето однесување на подготовките и на исполнување на обврските што од нас ги бара селекторот Ангеловски, вели Стјепановиќ.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација од понеделникот е на собир во Скопје за стартот на новиот квалификациски циклус од СП 2018, кој ќе биде в понеделник во Скадар, со Албанија. Селекторот Игор Ангеловски-Мрме има на располагање само 17-мина избраници и сите се во игра за настап против соседот, каде што резултатот ќе биде во преден план. Мотив за добар настап особено не им е потребен на македонските репрезентативци, бидејќи се решени да свртат нова страница во квалификациската приказна откако во последните две изданија завршија на последното место. Атмосферата пред утрешното заминување на експедицијата со автобус за Скадар е победничка. Речиси сите веруваат дека можат да го почнат овој 12. циклус со позитивен резултат, бидејќи Албанија им е доволно познат противник, кој им лежи на „црвено-жолтите“. Во осумте досегашни контроли македонскиот тим има четири победи, три нерешени и само еден пораз. - Атмосферата во репрезентацијата е на високо ниво. Ќе се обидеме тоа да го пренесеме и на теренот против ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот репрезентативец Остоја Стјепановиќ верува дека во овој квалификациски циклус најдобриот наш национален тим ќе бележи резултати со кој ќе се врати довербата во селекцијата. Искусниот играч од средниот ред на Сласк Вроцлав вели дека добрата атмосфера во подготвителниот период ќе се пренесе и на теренот во Скадар на првиот квалификациски натпревар за СП 2018 против Албанија. „ Атмосферата во националниот тим е на високо ниво, ќе се обидеме тоа да го пренесеме и на теренот против Албанија. Во овој квалификациски цилкус наша главна цел ќе биде да ги подобриме резултатите и да ја вратиме довербата во националниот тим. Убеден сум дека доколку не краси спортска дрскост и желба за победа можеме да ги подобриме резултатите. Противникот го почитуваме и толку, многу повеќе сме фокусирани на нашето однесување на подготовките и на исполнување на обврските што од нас ги бара селекторот Ангеловски “, вели Стјепановиќ.
| | веќе видена | слични

Пред почетокот на новиот квалификациски циклус, Остоја Стјепановиќ верува дека наредниот период најдобриот наш национален тим ќе бележи резултати со кои ќе се врати довербата во селекцијата. Искусниот играч од средниот ред на Сласк Вроцлав вели дека добрата атмосфера во подготвителниот период ќе се пренесе и на теренот во Скадар на првиот квалификациски натпревар за СП 2018 против Албанија. „Атмосферата во националниот тим е на високо ниво, ќе се обидеме тоа да го пренесеме и на теренот против Албанија. Во овој квалификациски цилкус наша главна цел ќе биде да ги подобриме резултатите и да ја вратиме довербата во националниот тим. Убеден сум дека доколку не краси спортска дрскост и желба за победа можеме да ги подобриме резултатите. Противникот го почитуваме и толку, многу повеќе сме фокусирани на нашето однесување на подготовките и на исполнување на обврските што од нас ги бара селекторот Ангеловски“ – вели Стјепановиќ. За македонската селекција остануваат уште три дена подготовки во главниот град, пред ...
| | веќе видена | слични

Фудбалските репрезентации на Македонија и на Албанија одбројуваат до деветтата меѓусебна пресметка. Билансот е на страна на „црвено-жолтите“, кои имаат четири победи, три реми и само еден пораз со вкупна гол-разлика 10:4. Но, она што го разликува претстојниот натпревар од минатите, на прва, е карактерот. Обата тима за првпат ќе играат за бодови наспроти досегашните пријателски, во случајот во квалификации за Светското првенство во Русија во 2018 година. Сепак, тоа не е и единствено нешто што двои овој пат. Селекцијата на западниот сосед го напушти имиџот на ривал за подигнување рејтинг и, во меѓувреме, забележа настап на Европско првенство што само по себе, како и домашниот терен, ја прави да биде фаворит во понеделник во Скадар. Тоа го нотира и Иван Тричковски. „Албанија е фаворит. Оваа генерација веројатно е најсилна во нивната историја“, коментира македонски репрезентативец кој во моментов со успех го носи дресот за кипарски АЕК од Ларнака. Но, тоа, според него, не значи дека во Скадар ќе се понесе бело ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 206 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови квалификации, нов предизвик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: