Едногласна поддршка во Советот за финансиска помош на учениците од тимот по роботика

12.04.2018 Обезбедени се неопходните финансиски и други средства за учениците од училиштата од Кочани кои го сочинуваат тимот што ќе ја претставува нашата општина и државата на меѓународниот натпревар по роботика во САД. На седницата на Советот на Општината, на која две од трите точки всушност се однесуваа на одобрувањето пари за покривање на дел од трошоците за нивното патување и учество на натпреварот, беше дадена едногласна поддршка да се обезбедат пари од општинскиот буџет. Притоа беше речено дека учениците заслужуваат да добијат финансиска и секаква друга помош за достојно да не претставуваат во странство, а градончалникот Илијев истакна оти не постоела никаква дилема дали можат да се обезбедат пари од Буџетот.
| | веќе видена | слични

19.04.2018 Се е подготвено за заминувањето на тимот ученици кои ќе ја претставуваат општина Кочани и Република Макеоднија на меѓународниот натпревар по роботика во САД. Најголемиот дел од парите што им беа неопходни за патувањето се обезбедени, со што авионскиот лет до Детроит и престојот таму треба да помине без проблеми. Покрај Ротари клубот Кочани - Виница кој беше еден од главните донатори во обезбедувањето почетни услоиви за да проррабтои кабинетот по роботика, за учеството на натпреварот во Америка свој придонес дадоа и други субјекти. Неколку дена пред заминувањето во Детроит учениците се возбудени и во исчекување што ќе им донесе новиот предизвик, но не заборавија да упатат благодарност до сите кои помногнаа нивната желба да стане реалност.
| | веќе видена | слични

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 165 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Едногласна поддршка во Советот за финансиска помош на учениците од тимот по роботика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: