Тимот на Алиоски се извини за „шпионирањето“ на тренингот на Дерби


Од Лидс велат дека тој потег на Биелса се коси со чесниот пристап во работењето на самиот клуб, од таму додаваат дека сопственикот на тимот од Еланд Роуд веќе остварил средба со својот колега од спротивниот табор за формално да му се извини. Англија Шефот на стручниот штаб на чемпионшиплигашот Лидс, каде настапува нашиот Езгјан Алиоски, Марсело Биелса, или популарниот „Лудак“, испратил свој соработник за да го проследи тренингот на Дерби, екипата против која Лидс синоќа на домашен терен славеше со 2-0. Лицето кое беше „уловено“ со двоглед и клешти крај оградата на теренот каде тимот на Франк Лампард го обавувал тренингот, не бил приведен а веднаш потоа од Дерби упатија жалба поради тој инцидент. Од Лидс денеска упатија извинување до Дерби, а во своето соопштение кое го објавија на нивниот официјален клупски сајт посочија дека тој гест на Биелса се коси со интегритетот и чесноста со која Лидс е изграден како клуб. „ По коментарите на Марсело Биелса во текот на вчерашниот ден, клубот ќе мора да работи на овој ...
| | веќе видена | слични

Во текот на изминативе седум дена, една од топ темите во Англија е ситуацијата која ја предизвика ексцентричниот фудбалски стручњак Марсело Биелса, менаџерот на Лидс кој пред важната пресметка со Дерби испрати свој човек за да го шпионира последниот тренинг на противникот. Овој потег на Аргентинецот беше уловен од страна на Френк Лампард кој го пријави човекот во полиција, па оттаму оваа вест доби огромен публицитет, се до ситуација во која Биелса мораше да ги повика новинарите за да им објасни дека практикува ваков метод уште од далечната 2001 година. Искусниот фудбалски стратег откри дека го шпионирал речиси секој свој противник во изминативе 15-тина години, а ако за многумина ова беше изненадување, Јирген Клоп вели дека добро му се познати вакви работи во светот на фудбалот. Германскиот стручњак доби прашање од новинарите за „шпионскиот скандал“ како што го нарекоа англиските медиуми, а Клоп даде навистина интересна изјава, објаснувајќи им на луѓето во салата дека токму поради страв од шпионирање, тој ...
| | веќе видена | слични

Маурицио Почетино сега е угледен тренер во Тотенхем, а Марсело Биелса го тренира Лидс Јунајтед. И двајцата добро се познаваат од минатото уште во аргентинскиот клуб Њуелс Олд Бојс во кој Почетино ја почнувал играчката, а Биелса тренерската кариера. Но Почетино можеби немало да отиде во Њуелс доколку една ноќ во неговиот дом не упаднал Биелса, популарниот „Лудак". „ Имав 13 години. Се сеќавам упаднаа во мојот дом. И тоа во еден часот после полноќ. Марсело Биелса и Жорге Грифа. Од моите бараа да ме видат. Идејата им беше да ги убедат моите да ме пуштат во Росарио (од каде е Њуелс Олд Бојс), 200 километри од мојот град Марфи (во областа Санта Фе) ", открива Почетино. „ Мене ми се допадна идејата, а моите прво се мислеа, а потоа прифатија. Тој им кажа: 'Верувајте момчето има талент. Со такви нозе и таков став - роден фудбалер! А тоа беше лага (се смее), но, пустиот, успеа да нè убеди ", се смее тренерот на Тотенхем. „ Зборуваше дека тој и Грида смислиле нов стил на игра, а веќе го имплементирале во Њуелс Олд ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на англискиот шампион, Пеп Гвардиола смета дека тренерот на Лидс јунајтед и негов ментор, Марсело Биелса само покажал дека се подготвува за меч како никој друг тренер, бранејќи го во скандалот со шпиунирање во англискиот фудбал. Пред петочната 2:0 победа над Дерби каунти во англиската втора лига, Биелса призна дека го пратил човекот со двоглед кој беше уапсен како го набљудува тренингот на ривалите. Според многумина, ова е прекршување на правилата и фер-плејот, а Биелса е под истрага на Фудбалската асоцијација. Гвардиола, кој честопати го посочува 63-годишниот Биелса како ментор, смета дека во другите земји вакви работи се „вообичаени“. „Почитта останува иста. Тој беше јасен во својот став. Ако му се восхитував претходно, зошто сега би го сменил тоа. Но, го сфаќам и Френк Лампард, тренерот на Дерби. Ниту еден друг тренер не собира толку информации за секој меч, за секој фудбалер како Биелса. Тој е уникатен. Дали сум го правел и јас тоа? Во другите земји тоа е нормална работа. Кога бев тренер на ...
| | веќе видена | слични

Лидс Јунајтед го претстави Кико Касилја од Реал Мадрид како нов голман на првиот тим и со самото тоа потврди дека има големи амбиции и желба за влез во Премиер лигата, а изненаден од овој трансфер остана и искусниот Марсело Биелса кој сепак се најде во прв план со гафот кој го направи на пресот. Ценетиот аргентински стручњак се обидуваше да ја поздрави операцијата на газдата на клубот кој успеа да привлече голман на Реал Мадрид во втората англиска лига, но додека го правеше тоа, имаше и мал лапсус бидејќи го помеша презимето на шпанскиот чувар на мрежата. Наместо Касилја, Биелса го нарече Кико по презимето на многу пославниот голман на Реал Мадрид, Касилјас, а тоа брзо го издвоија и шпанските медиуми кој први го најавија трансферот на Кико во редовите на тимот од Чемпионшип лигата.
| | веќе видена | слични
4 копии

Шпанскиот голман Кико Касиља го напушти Реал Мадрид и премина во второлигашот Лидс, објави англискиот клуб. Касиља оваа сезона беше трета опција во Реал по Тибо Куртоа и Кејлор Навас. Со Лидс голманот потпиша договорот на четири и пол години. Касиља е поранешен чувар на мрежата на Еспањол и Кадиз, а има и еден натпревар за репрезентацијата на Шпанија. Лидс во него гледа потенцијал за остварување на амбицијата – враќање во Премиер лигата.
| | веќе видена | слични

Кико Касиља го напушти Реал Мадрид и се пресели во редовите на Лидс јунајтед, каде соиграч ќе му биде македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски. Голманот по доаѓањето на Тибо Куротоа беше трета опција во Реал, поради што реши да замине. Тој со Лидс јунајтед потпишал договор на четири и пол месеци. Поранешниот голман на Еспањол и Кадиз ќе се обиде на Лидс по 15 години да се врати во Премиер лигата. Инаку, Лидс по 27 натпревари во Чемпионшип дивизијата, се наоѓа на првото место со 54 бода, четири повеќе од Шефилд јунајтед и Норич.
| | веќе видена | слични

Тимот на Лидс Јунајтед денес го претстави можеби и најголемото засилување во последните неколку години. Тимот се засили со довчерашниот голман на Реал Мадрид Кико Касиља, па денес ги направи медицинските прегледи и стави потпис на договорот. Одличниот шпански чувар на мрежата потпиша договор со Лидс на четири ипол години и сигурно ќе биде од голема корист кога е во прашање борбата за Премиер лигата. Да потсетиме, Лидс е моментално лидер во Чемпионшип со 54 освоени бодови, а прилика за деби, Касиља ќе има веќе за два дена кога неговиот нов тим ќе гостува кај Стоук. Инаку овој 32 годишен голман пред Реал Мадрид бранеше за Еспањол и Кадиз.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на англискиот второлигаш Лидс Јунајтед, Марсело Биелса, го потврди тоа што англиските медиуми со денови го шпекулираа дека лидерот на табелата ги шпиунирал сите свои ривали кога е во прашање актуелната сезона. Големиот скандал изби минатата недела кога од Дерби забележале како менаџерот на Лидс ги шпионира во нивната база и поради таквата ситуација биле принудени да ја повикаат и полицијата. Таквото однесување се смета за неетичко, а лидерот во шампионатот се извини на „овните“, но излегува дека ова било вообичаена практика уште од почетокот на сезоната. Секој има право на мислење, а многумина не го одобруваат моето однесување. Тие велат дека тоа не е етичко и морално. Јас сепак го следев секој противник против кој игравме. Го следевме нивниот тренинг пред натпреварите. Можеме да расправаме дали е етички, но сигурно не го прекршивме законот, изјави Биелса.
| | веќе видена | слични

Третиот голман на Реал Мадрид, Кико Касиља кариерата ќе ја продолжи на Островот. Шпанскиот интернационалец ќе биде соиграч со нашиот Алиоски. Касиља денес стави потпис со Лидс Јунајтед до 2023 година. Касиља ја започна својата кариера во Реал Мадрид, а потоа се пресели во Еспањол во 2007 година. Во сезоната 2014/2015, тој се вратил во Реал Мадрид и имаше улога на втор голман. Оваа сезона со пристигнувањето на Куртоа , јасно беше дека за него нема повеќе место во тимот, па се реши кариерата да ја продолжи во Лидс. Лидс и Алиоски добија засилување од Реал Мадрид
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тимот на Алиоски се извини за „шпионирањето“ на тренингот на Дерби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: