Тимошенко повторно отстранета од судницата

2 копии

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, на која и се суди за прекорачување на овластувањата при склучувањето на договорот за испораки на руски гас, денеска повторно беше отстранета од судницата , пренесуваат руските агенции. Тимошенко е отстранета од судницата до крајот на денот, наведе Итар, ТАС. Претходно беше водена едночасовна расправа за тоа како се однесува во судницата поранешната премиерка, а сега лидер на опозициската партија Татковина. Имено, судијата Родион Киријев безуспешно се обидува да ја натера на судот да му се обраќа во стоечки став, што Тимошенко го одбива во знак на протест. На рочиштето кое се одржа на 6-ти јули е отстранета од судницата на еден ден поради непочитување на судот, а во неколку наврати имаше инциденти меѓу нејзините поддржувачи и противници во судницата и пред зградата на судот.
| | веќе видена | слични

Поранешната премиерка на Украина Јулија Тимошенко, на која ѝ се суди за пречекорување на службените овластувања при склучувањето договори за испорака на руски гас, денеска повторно е отстранета од судницата во Киев. Тимошенко е отстранета од судницата до крајот на денешната седница. Претходно е водена едночасовна дебата за начинот на однесување во судницата на поранешната премиерка и актуелен лидер на опозициската партија „Татковина”, бидејќи судијата Родион Кирекев безуспешно се обидуваше да ја принуди да се обраќа пред судот во стоечка положба, што Тимошенко го одбиваше во знак на протест. Според локалните медиуми, откако судијата ги објаснил обврските на обвинетите пред Судот, Тимошенко побарала тој уште еднаш сė да ѝ повтори. - Никаде во законот не е директно забрането да се зборува во седечка положба- изјави Тимошенко. Обвинителството побара против Тимошенко да бидат применети драстични мерки. - Обвинетата се обидува од себе да создаде претстава како кристално чист човек. Истовремено, нејзиниот имиџ е ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 209 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 162 | | | веќе видена

Никола Груевски има специјален третман затоа што бил 10 години премиер на друга држава, вели Балаш Орбан, државен секретар на кабинетот на унгарскиот премиер ...
сите 181 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 227 | | | веќе видена

Скопје, 20. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски со пропратната документација треба да бидат испратени во ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тимошенко повторно отстранета од судницата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: