Едвард Енинфул - Првиот маж - уредник на „Вог“

Модниот стилист и уредник Едвард Енинфул, кој е познат и влијателен во модниот свет, ќе ја замени Александра Шулман на позицијата уредник на британскиот „Вог“ Александра Шулман минала 25 години на престижната позиција, уредничка на британското издание на модната Библија - „Вог“. Одлуката за заминување од тоа место ја донела уште минатата година. Но, дури пред неколку дена беше откриено кој ќе ја замени, а се работи за маж, модниот стилист и уредник, Едвард Енинфул, кој е познат и влијателен во модниот свет. Иако има завидно искуство, зашто го уредувал магазинот „i-D“ со само 18 години, а денес има 45, Едвард ги очекува тешка работа, со оглед дека неговата претходничка се смета за најуспешна уредничка на „Вог“ во историјата. „Едвард е многу влијателна личност во модната заедница, Холивуд, но и во музичкиот свет, кои моментално го обликуваат ’духот на времето“, открил извршниот директот на „Конде Наст“ , издавачот на „Вог“. Едвард е роден во Гана, но многу рано со родителите и петтемина браќа и сестри се ...
| | веќе видена | слични

Околу кариерата на Тилен Блондо немало некоја голема контроверза се' додека девојчето не снимило едиторијал за магазинот „Вог“ На пошироката јавност и' стана позната во 2011 година, кога беше прогласена за најубаво девојче во светот, но Тилен Блондо почнала да се занимава со манекенство многу порано, поточно уште во 2005 година. Тогаш имала само четири години, а првиот ангажман и' бил ревија на познатиот дизајнет Жан Пол Готје. Некој ќе каже дека како дете на славни родители – фудбалската ѕвезда Патрик Блондо и познатата француска актерка Вероник Лубри, имала олеснет пат до успехот, но оваа синоока убавица со својот изглед била предодредена за освојување на модните писти. Но колку што ја фалеле, подеднакво толку и ги осудувале нејзините родители и индустријата, нагласувајќи дека на малите деца не им е место во модниот свет. Тоа и не е баш далеку од вистината, зашто без оглед на возраста, работата на манекенка бара одредени жртви, како емотивни така и физички. Големото ниво на стрес, како и недоволна исхрана ...
| | веќе видена | слични

Принцезата и прва уредничка на арапското издание на Вог, Дина Абдулазиз го напушти магазинот по само два објавени броја. „Не сакав да направам компромис кога почувствував дека пристапот на издавачот почна да се коси со вредностите на нашите читатели и мојата улога на уредник на магазинот. Горда сум на тоа што го постигнав за толку многу кратко време. Мојата намера беше од корен да изградам едно зрело списание кое ќе биде подеднакво добро како другите верзии“, изјави принцезата Дина за Business of Fashion. Таа беше назначена за уредничка на Вог во јули 2016 година, а неодамна беше промовиран и првиот број на кој таа работеше долго време. Арапското издание на Вог беше лансирано во соработка со издавачката куќа Нервора од Дубаи, а двата броја што досега излегоа беа на англиски и арапски јазик. На првата насловна страница се појави светски познатата манекенка Џиџи Хадид со украсен хиџаб на главата, додека на априлското издание се појави манекенката Иман Хамам која има египетско и мароканско потекло. Принцезата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 82 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 80 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Едвард Енинфул - Првиот маж - уредник на „Вог“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: