Лозарите најавуваат протест за понеделник поради неплатено грозје


Лозарите од тиквешкиот регион најавуваат протест за понеделник, поради, како што истакнуваат, неисплатени пари за грозјето. Претставникот на лозарите Трајче Кулев, денеска изјави дека на некои од нив им должат пари и за грозјето од 2014 и 2015 година. - Ги повикуваме сите лозари кои имаат побарувања за неплатено грозје да ни се придружат. Доколку винариите кои ни должат останат глуви на нашите барања, ќе преземеме и порадикални мерки како блокирање на патишта, рече тој. Протестот е пријавен и во полиција.
| | веќе видена | слични

Тиквешките лозари незадоволни од досегашните состојби во лозарството и заштита на нивните интереси одлучија да формираат ново здружение на лозари, за кое како што велат, ќе има за цел да ги застапува производителите на грозје при продажбата и исплатата на родот. Претседателот, Трајче Кулев од Кавадарци вели дека проблемите на лозарите треба да се решат и дека ќе започнат со активности откако ќе ги завршат сите законски рамки за негово дејствување:„Сите овие години значи немаме пари земено освен субвенции од државата и затоа го формиравме ова ново здружение со нови сили и без политички маневри, ќе продолжиме да протестираме се’ додека не се сретнеме со министерот за земјоделие, со нашите во општината за да можеме да изнајдеме начин на лозарите да им се исплате нивниот труд, да им се наплате нивната мака, винариите не’ искористија, да склучат договори во интерес заеднички“.Според Кулев, со досегашната пракса да се внесуваат политички ставови, здружението Агротиквешија направило хаос во лозарството, затоа ...
| | веќе видена | слични

Итна промена на состојбите во лозаро-винарскиот сектор, потоа на постоечкиот Закон за вино, како и најважото - исплата на заостанатите пари за предаденото грозје од 2010-та година па наваму, побараа лозарите кои денеска протестираа два часа пред Винаријата *Стефани* во Кавадарци, која вкупно им должи околу еден милион евра. Некои од лозарите имаат побарувања од 5 до 10 илјади евра. Лозарите, се револтирани што се уште не е извршена промена на сопственичката структура во Винаријата, па не знаат како да си ги наплатат побарувањата. Тие побараа ургениција и од ресорниот министер, Љупчо Николовски, а се заканија и со порадикални мерки доколку не им се излезе во пресрет, односно со блокирање на патиштата. Кавадаречките лозари тврдат дека протестите немаат политичка заднина, туку дека тие се борба против винарската мафија и затоа треба да се солидаризираат винарите од целава земја.Тие се заканија дека ако ова продолжи, идниот род наместо во винариите, ќе заврши пред општината и во доловите.
| | веќе видена | слични

Лозарите од Тиквешијата се заканија со секојдневни протести и блокади доколку не им биде исплатено предаденото грозје за последниве неколку години. Тие се собраа пред винаријата Стефанс во Кавадарци и си ги бараа заостанатите пари. Тврдаат дека само оваа визба им должела околу милион евра за предадениот род во изминативе седум години а им должеле и останатите винарии. „Јас имав над 150 илјади грозје, ми исплатија само 45 илјади. Поднесовме тужби, викаат ти си педесет и трети по ред ако допрат пари тогаш“, вели Драган Мурчев – лозар „Прво пишавме 50 тони, се увредија со тие 50 тони. Му дадовме 200 тони, од кои само за 30 тони ми е исплатено. Имам 30 илјади евра за да ми исплатат“, вели Златен Стојчев – лозар Лозарите се гневни што од страна на Владата и инспекциските органи не биле преземени никакви мерки иако им било ветено дека до Нова година ќе ги добијат заостанатите пари од винариите. Бараат промена на законот за вино, а го повикаа и министерот Николовски лично да се заложи лозарите да си ги ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лозари протестираат денеска пред винаријата „Стефани“ во Кавадарци, барајќи си ги заостанатите пари за предаденото грозје од 2010 година наваму.Рекоа дека бараат да се сменат состојбите во лозаровинарскиот сектор и Законот за вино донесен од претходната власт. Револтирани се бидејќи досега имало смена на сопственичката структура во винаријата, па не знаеле како да си ги наплатат побарувањата. - Јас сум иницијатор за формирање на ново Здружение на лозари. Бараме да дојде министерот и да разговараме како понатаму со овие земјоделци. Да не одиме да блокираме патишта и да не преземаме радикални мерки - рече Трајче Кулев, кој побарува околу 2.500 евра, но појасни дека има и такви кои имаат за земање и по пет и десет илјади евра за неплатено грозје од претходните неколку години. Според него, само оваа винарија им должела на лозарите можеби и до милион евра. Не знаеле каде да се обратат повеќе и ќе протестираат се до конечна исплата на родот. Нагласи дека протестот нема политичка позадина туку е борба против ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лозарите најавуваат протест за понеделник поради неплатено грозје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: