„Тиквеш“ им ги исплати парите на лозарите за последната берба

Винарската визба "Тиквеш" на лозарите целосно им ги исплатила средствата за откупеното грозје од последната берба. Како што соопштија вчера од компанијата, заклучно со 28 април исплатени се вкупно 263,5 милиони денари за откупени 17,5 милиони килограми грозје. "При тоа, исплатата на средствата за индивидуалните лозари заврши уште на почетокот на месец април, што е скоро еден месец пред крајниот рок определен со законската регулатива", се вели во соопштението. Од "Тиквеш" истакнуваат дека исплатата на средствата за откупеното грозје од бербата во 2016-та година се одвивала во континуитет во законски предвидените рокови. "Со ваква динамика и континуитет во исплатата на средствата за откупеното грозје, винарската визба "Тиквеш" им овозможи на своите партнери-лозарите навремено да ги завршат сите планирани земјоделски активности во лозјата", велат од компанијата.
| | веќе видена | слични

Во одредени региони студениот бран целосно им го уништи родот на земјоделците. Проценките се дека годинава поради намалувањето на родот во одделни региони се очекува летово да се зголемат цените на грозјето по пазарите. Повисоки цени се најавуваат и за овошјето и за раноградинарски култури од Преспа, Струмичко, Прилепско и други региони кои беа зафатени од пролетниот мраз Ниските температури и уништениот род им создадоа уште поголеми проблеми на лозарите од Тиквешијата кои и така ги имаа поради неисплатеното грозје од последната берба и субвенциите кои се уште не ги добиле. Лозарите велат дека ја поминуваат најтешката година досега. Единствен спас им е помошта од државата која ќе може да им ги ублажи штетите. Штетите од студот во одредени региони се огромни. Проценките се дека годинава поради намалувањето на родот во одделни региони се очекува летово да се зголемат цените на грозјето по пазарите. Повисоки цени се најавуваат и за овошјето и за раноградинарски култури од Преспа, Струмичко, Прилепско и други ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 206 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 16 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 203 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 50 | | | веќе видена

 Ако сте љубител на животинчиња, колку пати досега сте им се восхитувале на оние во другите земји на кои професија им е шетање кучиња? Кај нас не постои такво ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Тиквеш“ им ги исплати парите на лозарите за последната берба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: