Вака Американец на течен македонски ја пее „Јовано Јованке“


Рон Холси по потекло е од Лос Анџелес, Америка каде што работи и живее. Првата средба со балканска музика ја имал во кафеана во Србија каде што решил да го научи српскиот јазик и да запее народна музика. По неколку препеани српски песни кои достигнаа милионски прегледи на youtube, денес во дует со Тијана Дапчевиќ на многу течен македонски јазик ја пеат старата македонска песна „Јовано Јованке“. Слушнете како добро звучи тоа:
| | веќе видена | слични

„Сите ме молат да пеам македонски песни бидејќи сум од Македонија. Поздрав за сите во Македонија, ќе отпеам една наша македонска песна“, изјави Тијана Дапчевиќ гостувајќи во емисијата „Хало, хало“ на српската телевизија „Гранд“, каде што ја отпеја познатата „Јовано, Јованке“, која неодамна ја сними и во дует со Американецот Рон Холси.Подоцна во текот на емисијата, пејачката ги разигра присутните со „Стани моме да заиграш“, а како изгледаше сето тоа можете да видите во продолжение. Уживајте!
| | веќе видена | слични

Нова преработка на "Јовано, Јованке" " Кога ќе се спојат два света наизглед неспоиви....кога подобро ќе размислиш сите ние сме исти... Ништо не е случајно, како што не е случаен ни овој момент со мојoт драг пријател Ron Holsey . Чудни работи се случуваат на Балканов и среќна сум што сме баш ние сведоци на тоа... " - напиша Тијана Дапчевиќ на својот ФБ профил по објавата на новата преработка на "Јовано, Јованке". Оваа македонска народна песна со сосема поинаков звук деновиве интензивно почна да се пушта на македонските и српски радио станици, а препеана од Тијана и нејзиниот пријател од Америка, Рон. Во продолжение погледнете ја оваа специфична интерпретација, во која Американецот сосема течно и емотивно ја пее легендарната наша песна :
| | веќе видена | слични

Музичкото шоу Ѕвездите на Гранд им помогна на многу таленти да станат вистински ѕвезди и да се популарни и денес. Истото ова шоу благодарение на жирито приредува невидена забава. Постојано имаат некои финти, па Аца Лукас често влегува во конфликти со Јелена Карлеуша и Марија Шерифовиќ, но не заостануваат и Вики Миљковиќ , Драган Стојковиќ Босанац и Ана Бекута. Погледнете некои од нивните шеги. Меѓутоа покрај сите шеги, понекогаш знае да се случи и некоја непријатна ситуација. Така пред неколку години во Ѕвездите на Гранд се појави Светлана Видојковиќ која со својот изглед ги остави сите без зборови, а Саша Поповиќ коментира: Чекај те молам, жирито да земе здив, изјави Саша. По настапот она што го мачеше Поповиќ беше дали Светлана има силикони или не, па ги покани членовите на жирито да ги допре градите. Тогаш настана вистински хаос, а Саша го принуди Жика да излезе и да ја фати девојката за гради, а Јакшиќ го послуша.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пејачката на моментално најслушната песна „Ресет“, Тијана Дапчевиќ е актуелна во медиумите во соседните држави. Неодамна таа беше дел од жирито на Ѕвездите на Гранд, дел од жирито на „Никад није касно“,а неодамна беше гостинка во емисијата „Хало, хало“ на Гранд телевизија. „Сите ме молат да пеам македонски песни бидејќи сум од Македонија. Поздрав за сите во Македонија, ќе отпеам една наша македонска песна“ рекла Тијана и ја отпеала „Јовано Јованке“. Подоцна со останатите колеги кои биле во емисијата, направиле вистинска журка, но вистински хаос настанал кога Тијана ја испела традицоналната македонска песна „Стани моме да заиграш“.
| | веќе видена | слични

Рон Холси и Тијана Дапчевиќ со акустична ритам поддршка ја изведуваат познатата „Јовано, Јованке“. Други зборови за најава не се потребни. Останатото го имате на снимката подолу. Уживајте и споделувајте. Оти вреди.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 147 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Научниците анализирале низа смртни случаи како рак, срцеви болести, белодробни заболувања и дијабетес во 180 земји со цел да ја пресметаат веројатноста ...
сите 8 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вака Американец на течен македонски ја пее „Јовано Јованке“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: