ThermaHelm - кацига на 21 век

Кацигата е основната заштита на секој возач. При силен удар, иако главата е заштитена, мозокот вибрира и удира по внатрешноста на черепот. Последици од тие вибрации, се отоците кои се ствараат во мозокот. Благовременото прекинување на тие вибрации во мозокот, може да ја направат разликата помеѓу животот и смртта. Итната медицинска помош, се труди тој процес да го спречи со ладење на главата со помош на лед. Истражувајќи го сето ова, тимот на ThermaHelm, ја произведе Cooling Helmet кацигата. По исцрпните испитувања на прототипот, компанијата изјави дека е спремна за сериско производство на истата. Начинот на кој функционира кацигата е следниот: во внатрешната заштитна обвивка се наоѓаат две комори, од кој едната содржи гел а другата амониев нитрат. Во секоја од тие комори се наоѓа и систем кој при силен удар ја пробива преградата помеѓу овие две комори и дозволува нивно мешање. Хемиската реакција од мешањето на овие две состојки резултира со спуштање на температурата низ целата кацига. Кацигата е додатно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 75 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 96 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 144 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ThermaHelm - кацига на 21 век

Од:
До кого (е-маил):
Порака: