ThermaHelm - кацига на 21 век

Кацигата е основната заштита на секој возач. При силен удар, иако главата е заштитена, мозокот вибрира и удира по внатрешноста на черепот. Последици од тие вибрации, се отоците кои се ствараат во мозокот. Благовременото прекинување на тие вибрации во мозокот, може да ја направат разликата помеѓу животот и смртта. Итната медицинска помош, се труди тој процес да го спречи со ладење на главата со помош на лед. Истражувајќи го сето ова, тимот на ThermaHelm, ја произведе Cooling Helmet кацигата. По исцрпните испитувања на прототипот, компанијата изјави дека е спремна за сериско производство на истата. Начинот на кој функционира кацигата е следниот: во внатрешната заштитна обвивка се наоѓаат две комори, од кој едната содржи гел а другата амониев нитрат. Во секоја од тие комори се наоѓа и систем кој при силен удар ја пробива преградата помеѓу овие две комори и дозволува нивно мешање. Хемиската реакција од мешањето на овие две состојки резултира со спуштање на температурата низ целата кацига. Кацигата е додатно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 143 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ThermaHelm - кацига на 21 век

Од:
До кого (е-маил):
Порака: