Со пиштол му се заканувал на сопственик на бензинска

Жител од мавровското село Леуново вперил пиштол во сопственик на бензинска пумпа и му се заканил дека ќе го убие. СВР Тетово против Н.Р. (48) од Леуново поднесе кривична пријава за насилство. Истрагата утврдила дека инцидентот се случил на 16 април годинава кога пријавениот со автомобил пристигнал на бензинска пумпа во селото Жеровјане сопственост на Р.Р. (64) од селото Пирок. Тогаш меѓу нив дошло до расправија за долг за гориво што пријавениот му го должел на сопственикот. Пријавениот го вратил долгот и си заминал, но за кратко време повторно се вратил, го отворил прозорецот од возачката врата и со пиштол му се заканил дека ќе го убие. Сопственикот за случајот ја известил полицијата, поради што насилникот бил повикан во полициска станица.
| | веќе видена | слични
2 копии

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.К. (26) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“. На 08.04.2017 година во 00.45 часот на улица „Дервиш Цара“ во Тетово, додека двајца полициски службеници од ПС Тетово вршеле служба на истата улица, го затекнале пријавениот пред угостителски објект како им упатува пцовки на гостите кои излегувале од наведениот објект. Во обид полициските службеници да го легитимираат пријавениот, истиот почнал да ги омаловажува упатувајќи им погрдни зборови и во еден момент пријавениот успеал да го фати едниот полициски службеник за униформата, го влечел и му ја искинал. Loading...
| | веќе видена | слични

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б.Ј. (32) од с. Слатино поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“. На 08.05.2017 година околу 17.50 часот, додека полициски службеник во ПС Тетово заедно со неговиот малолетен син со патничко возило се движел по улица „Илинденска“, пред него се движел пријавениот со друго возило. Во два наврати полицисиот службеник се обидел да го престигне Б.Ј., но не успеал, бил спречен од пријавениот. При вториот обид, полицискиот службеник за да избегне судир се качил на кружниот тек при што неговиот малолетен син се удрил со главата во стаклото од прозорот. После тоа оштетениот со звучен сигнал го предупредил пријавениот за неговото однесување. После тоа Б.Ј. го паркирал возилото, излегол и упатувал заканувачки зборови на полицискиот службеник, а во еден момент и физички го нападнал нанесувајќи му тешки телесни повреди. Loading...
| | веќе видена | слични

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 32-годишниот Б.Ј. од село Слатино поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка телесна повреда.На 8 мај околу 17.50 часот, додека полициски службеник во полициската станица- Тетово заедно со неговиот малолетен син со патничко возило се движел по улица „Илинденска“, пред него се движел пријавениот со друго возило. Во два наврати полицисиот службеник се обидел да го престигне Б.Ј., но не успеал, бил спречен од пријавениот.При вториот обид, полицискиот службеник за да избегне судир се качил на кружниот тек при што неговиот малолетен син се удрил со главата во стаклото од прозорот. После тоа оштетениот со звучен сигнал го предупредил пријавениот за неговото однесување.Потоа Б.Ј. го паркирал возилото, излегол и упатувал заканувачки зборови на полицискиот службеник, а во еден момент и физички го нападнал нанесувајќи му тешки телесни повреди.
| | веќе видена | слични

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против М.Ј. (22) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка телесна повреда.На 21 мај во ноќен клуб настанала вербална расправија помеѓу пријавениот и А.Џ. Откако завршила расправијата, женско лице на А.Џ. му кажало да излезе во ходникот за да се смират со М.Ј..Оштетениот А.Џ. слегол во ходникот каде му се доближил пријавениот и со тврд предмет го удрил во пределот на устата, нанесувајќи му тешки телесни повреди, соопшти МВР.
| | веќе видена | слични
3 копии

СВР Тетово поднесе кривична пријава против В.А. (72) од село Бродец за сторено кривично дело “насилство“. На 18.04.2017 година, околу 12,00 часот, додека Б.С. (51) од село Пирок, работел во неговата адвокатска канцеларија на улица “Илинденска“ на приземјето од градскиот трговски центар, пристигнал пријавениот кој влегол внатре и поради претходни недоразбирања околу имотно правни односи, почнал да упатува пцовки кон Б.С. Во еден момент од десниот џеб од панталоните пријавениот извадил нож со кој замавнал кон Б.С. задавајќи му удар во вид на расекотина во пределот на левата рака, додека со столчето од канцеларијата му задал удар во десното рамо, по што Б.С. успеал да побегне од канцеларијата упатувајќи се накај судот. Пријавениот со ножот во раката трчал по оштетениот до пред влезот на судот каде од страна на полициски службеници истиот е фатен и лишен од слобода. Loading...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 380 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 464 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со пиштол му се заканувал на сопственик на бензинска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: