Обновени реквизитите во детските игралишта

21.03.2018 Локалната самоуправа на Кочани во изминатиот период ги санирала оштетувањата на реквизитите во детските забавни игралишта во општината. Ги има вкупно 20, од кои половината се во градот, а останатите во Оризари и другите населени места. Лошата состојба што била затекната претставуваше потенцијална опасност за безбедноста на децата, без оглед дали оштетувањата се резултат на вандалско однесување или дотраеност на материјалот. Градоначалникот Илијев направи увид во санацијата и рече дека токму пред сезоната им е овозможено на најмладите безбедно да ги користат.
| | веќе видена | слични

Општина Тетово најавува дека во рамки на акцијата Твој град твоја јавна површина, нема да има детски возила на градскиот плоштад и други видови на занимација за најмладите. Според претставниците на локалната самоуправа истата забава за децата ќе биде овозможена кај спортскиот центар, а воедно со цел да се ослободи плоштадот за движење.-Веќе почнавме со уредување на просторот. Освен подлога за детските коли и други занимации, околу ќе има хортикултурно средување, клупи како и паркинг. Така просторот околу локацијата наменета за детските количиња, која со децении е запуштена и обрасната со трева и трње ќе биде соодветно уредена-изјави Арменд Фазлиу од општина Тетово.Со реализација на оваа замисла целата површина на спортскиот центар би требало да биде уредена. Минатата година дел од спортскиот центар преку јавно приватно партнерство тетовска фирма го уреди со детска опрема, игралишта и слично. На локацијата од пред неколку години функционира и фудбалското игралиште изградено од Агенцијата за спорт и млади.А.С.
| | веќе видена | слични

Останато

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој ...
сите 316 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 155 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обновени реквизитите во детските игралишта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: